Küçük Prens kitabında geçen, bir Türk önderinin yaptığı şapka devrimiyle ilgili yazılanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Küçük Prens kitabında geçen, bir Türk önderinin yaptığı şapka devrimiyle ilgili yazılanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
2|0

En İyi Kız Görüşü

• Orjinalinde ve diğer pek çok çevirisinde Türk diktatör der ki Antoine de Saint-Exupéry bu bakış açısında çok haklıdır.

1|0
    0|0
    • Sakın yanlış anlayıp üzerime yürümeyin. Aslında oradaki hikaye Avrupa bakış açısına bir eleştiridir. Ben kitaptaki türk hikayesinin sağlam bir metafor olduğunu düşünüyorum. Hiç sayılmayan bir bilim adamı, takım elbise giydiği an dinlenilmeye başlıyor. Nasrettin Hoca'nın 'Ye kürküm ye' fıkrası gibi... Sana bu imkanı sağlamış bir adamı diktatör olarak nitelendiremezsin. Yazarın bu konuya değinmesinin sebebi de Türk düşmanlığı değildir bence. Küçük Prens yıllar geçse de mükemmel, ölümsüz bir eser olarak kalmaya devam edecektir.

• Bu imkanı sağlıyor ama aynı zamanda bu şekilde giyinmeyenlerin asıldığı da belirtiliyor

• Ama sana zorla kiyafetini cikarttiran adama diktator diyebilirsin:) yazarin tarzi bu bence biraz. Acik kapilar birakip vicdana, mantiga birakiyor yorumu. Gezegenlerdeki krali, is adamini vs resmedisi de aynen boyleydi. Sahsen ben de ikilemdeyim bu konuda. Zorla kiyafeti cikarttirilip bir sekle burundurulen halk? Ayrimci ve guya medeni olan diger medeniyetler arasinda sayilmaya baslanan bir halk?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...