Bilgi göreceli midir?

Felsefe tarihin de sürekli dile getirilen bir mevzudur bu

bütün bilgiler görecelidir.

size bu felsefik düşünce ne kadar doğru?

yoksa bilgi kesin ve net midir?

#kutupayılarıçokyalnız

• Bilgi kesin ve nettir.
    45% (42)40% (25)43% (67)Oy Ver
  • Hayır bilgi görecelidir.
    24% (22)32% (20)27% (42)Oy Ver
  • Kutup ayıları çok yalnız
    31% (29)28% (18)30% (47)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
kadınlar bilgi kesin ve nettir diyor
erkekler bilgi görecelidir diyor

burada ki az sayıda oylama da..

0|0
12|15

En İyi Kız Görüşü

• Kutup ayıları çok yalnız :)

0|1
    0|0
    • Sen'den ötürü 😀

• Yazıkkk :( :( ama ama ama ne yapabilirim donarım ki ben orda :)
      Bekle dedi, bekle dedi gitti ben beklemedim, o da gelmedi. Ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi.
      sevmem mi bayılırım sözlerine :)

• Farkındalık yaratmalısın.

Evet sözleri çok süslü degil. ama guzel yazar 😊

En İyi Erkek Görüşü

• Bilgi deneyimden gelir: " Bilgi bilgelik değildir. Bilgeliğin tek kaynağı deneyimdir. ''

Albert Einstein

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• İnsanın bilgiyi öğrenme şeklinden dolayı (aklımızla duyularımız arkasındaki birlikteliği) göreceli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta günümüzdeki pozitif bilimlerdeki "kesin" bilgiler de başka bir teorinin kabulü ile belki de çok zıt bir bilginin "kesinliği" ile yer değiştirebilir. Mesela atom parçalanamaz bilgisi kesindi ta ki atom parçalanana kadar.

0|0
    0|0
    • Evet bilgi herzaman değişim gösterir bu yüzden bilgi görecelidir

• Bu dünyada her olgu, her bilgi, her davranış ve istisnasız her şey değişiklik gösterir ve dolayısıyla bilgi de görecelidir. Şimdi Müslüman olduğumu varsayarsak, dini inancım gereği ve bilgim dahilinde dünya düzdür diyebilirim. Dünyanın güneş etrafındaki yörüngesinin eliptik olduğu da söyleyebilirim. Dünyanın neredeyse yuvarlak olduğunu da söyleyebilirim. Dünya yoktur, madde vardır da diyebilirim. Hepsinin bir ihtimal olabileceğini de söyleyebilirim. Bunları bilmem, bu iddiaların kesin olduğunu göstermez. Bilimsel olarak kanıtlansa dahi asırlar sonra o kanıtlanmış bilginin değişiklik göstermeyeceğinin garantisini de kimse veremez. Velhasıl kelam, galiba beynim yandı.

0|0
    0|0
    • Ama değişim göstermeye de bilir belki. İstisnalar vardır. Çok kesin konuşmuşum. Evrende herşey mümkündür. Ya da değildir. Bilemedim. Bu ne biçim soru be gece gece :D

• şu an uyukluyorum sonra cevap vereceğim :)

iyi geceler

• Matematiğin bile tartışıldığı bir ortamda kesin bilgiden konuşamayız benc

Herşey değişim gösteriyor haklısın..

• Bilgi de bilginin degeri de zamana gore gorecelidir. Kesin denilen her sey degismistir, degisecektir de.

1|0
    0|0
    • bilgi her zaman değerlidir :)

ama dediğin gibi herşey değişir.

bu durumda bilgi görecelidir mi diyorsun?

• Bunu kabullenip olaylara, fikirlere daha septik yaklasilmali bence. Ancak bu sekilde bir ilerleme gozlemleyebiliriz. Kesin demek, kabullenmek insanligi hep geriye cekmistir.

• güzel konuştun :) tamamen aynı fikirdeyim.

• Kutup ayıları ne bilsin

0|1
    0|0
  • Bence görecelidir... bugün bilim dünyası bile bilgiyi kesin ve net kabul ederken yarın bir bakmışsın değiştirmişken bilgiyi kesinleştirmek tek yönlülük olur bu durumda da hiçbir şeyin başka yönleri irdelenemez beyin tek odaklı ćalışır...

0|0
    0|0
    • Evet haklısın bilgi değişkendir bu yuzden yaşanılan ortama zamana ve kisiye gore bilgi görecelidir

• Bilgi nettir göreceli değildlr

0|0
    0|0
    • o zaman bilgi neden sürekli değişim içinde?

• o zaman bilgi net değildir.

peki neden bir bilgiyi herkes farklı yorumluyor?

• Insanlar da birer hayvandır. Bu bilgi.
      Neye göre? Biyoloji bilmine göre.
      Manevi değerlere gören insanlar hayvan değillerdir. Aralarında fark büyüktür.

O zaman insanlar hayvan mıdır değil midir?

(buyrun kafanız karışsın ben aradan çekileyim)

• Kutup ayilari cok yalniz ya😔😞

0|1
    0|0
  • bir bilgi aslında sana göre doğrudur doğruluğu kanıtlansa dahi kanıtlayanlar için doğrudur. Hiç. bir zaman senin için doğruşuğunu kanıtlayamazlar doğrular tamamen doğru değildir aslında doğru da doğru değil ama tamamen yanlış da değil :)

0|0
    0|0
  • Bilgi kesin ve nettir. kanıtlanabilir olmayan kavramlar varsaym veya olasılktr bilgi değldr. Gördğmz gerçek bilginin yanlş olduğunuda varsayn... Mesela bir sorunun tek cevabi vardr. eger goreceli olsaydi bir cok cevabi olabilirdi ☺

0|0
    0|0
    • Zaten birçok cevap var.

Bilginin doğruluğundan emin olamazsın.

Mesela islamiyetten örnek vereyim. Kuran'ı kerim de yazılanları bilgi olarak kabul edersek.

Neden farklı farklı meshepler var ve ibadetler biraz daha farklı

Birinde günah olan şey diğerinde neden günah degil?

• haha :D

• Bilgi kesin ve nettir.

0|0
    0|0
    • o zaman neden bilgi sürekli değişiyor?

• Aksi iddia edilene kadar kesindir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Şimdi böyle bilgiyi komple şöyledir böyledir diye kalıplara sokamayız. Hangi bilgiden bahsediyoruz mesela? B12 vitamini mesela CN la başlayan bir moleküler yapıya sahiptir. Okunuşu da Siyano bilmem ne falan filandır, ama işte biz buna B-12 demişiz. Yani CN ile başlayan bu molekül B-12 dir dersek, aslında dünyalılar olarak öznel bir şey tanımlamış oluruz. Mesela yaşayan başka bir uygarlık buna başka bir ad vermiştir.

Başka bir örnek mesela. Su 100 derecede kaynar. 100 santigrad derecedir bu. Bir anlamda öznel sayılır aslında. Bir cismin moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür sıcaklık. Şimdi kalkıp suyun içindeki tek tek her molekülün hızını ve kütlesini hesaplayıp bir kinetik enerji toplamı diye bir şey ortaya koyamayız. Bunu cıva gibi moleküllerle bir standarda bağlamışlar mesela. Cıva bu kinetik enerjisini algılamaya yarayan bir maddedir. İçine konulduğu o camı da çatlatmaz kolay kolay ve sıvıdır. Neyse amma yazdım. Böyle bilgi özneldir gibi felsefeler gereksizdir kısacası. Hangi bilgi derler adama :D

0|0
    0|0
    • Her bilgi. diye cevap veriyorum bende😀

• Bilgi evrensildir ama aktarımı görecelidir.. ne der şair : ne kadar bilirsen bil anlattıkların karşındakinin anlayacağı kadardır

0|0
    0|0
  • Bence görecelidir.

0|1
    0|0
  • bilgi göreceli değil göreceli olan düşünceler ve üsluptur en basit bilgi güneşin var olduğu bilgisidir

0|0
    0|0
  • Felsefe saçma sapan 1 ana dal kabul edildiği için ne dese dinliyoruz okuyoruz. Bilgi nettir matematik formulu gibidir

0|0
    0|0
    • haha felsefeyi saçma sapan bir ana dal kabul edildiğini ben hiç duymadım dostum sen nereden okudun bunu :)

bilgi netse neden dünya yuvarlaktır diyen düşünürleri astılar yaktılar katlettiler?

• Felsefe deyince aklima lisedeki hocam geliyor düşünmek bile istemiyorum :D

• sen boşver düşünme onu şimdi :)

• D meme veren altın bulsun dedim

0|0
    0|0
  • Bilgi diye bir gerçeklik yoktur, bir çok kişinin aklına yatan ya kabul ettiği genel geçer maddeler vardır. Doğru bilgiye ulaşmak için ölmek gerekir.

0|0
    0|0
  • Bilgi kesin ve nettir. (yayalım lütfen)

0|0
    0|0
    • Neden bilgi sürekli değişim içerisinde o zaman?

• Bazıları

0|0
    0|0
  • Bilgi bilimsel bir veri ise kesindir ve göreceli değildir.
    Ama örneğin " çok bilen çok yanılır " sözü bir bilgidir fakat görecelidir nesnel değildir.

0|0
    0|0
    • Bilimsel bilgiler tarihler arası farklılık gösteriyor

• Plotonun varlığı kesindir ama :)

• 200 yıl sonra platon yokmuş bir yansımaymıs deseler ben şaşırmazdım.

• doğru bilgi kesin ve nettir... tartışılmaz vatartışılamaz... diğerleri yanlış kaynaklardan öğrenmişlerdir... başka bir açıklaması olamaz...

0|0
    0|0
    • Dünya hani yuvarlak değildi?

• doğru yuvaklak diyenleri katlettiler. şu an bilim yuvarlak diyor. bence kesin bilgi bu.

• Bence de olan o ama. yıllar sonra farklı birşey derlerse şaşırmam.

Hem bilginin zamanda farklılık göstermesi bilginin göreceli olduğunu gösterir. Zamanında duz zannedenler ile sen aynı bilgiyi farklı biliyorsun sonuçta

• dünyanın zamanında düz oldugu da kesin bir bilgi sayılıyordu. epistemoloji her daim değişen bir olguyu anlatır benim gözümde..

0|0
    0|0
    • evet bilgi sürekli değişim içerisinde bence de görecelidir ama insanları merak ediyorum :)

• bilgi göreceli olur mu yaaaa.. 2*2 = 4 işte.. bunun görecelisi mi olur

0|0
    0|0
    • Matematiği bile tartışan teofizikciler varmıs dostum. Ki matematik bir yana sana söylenen her bilgi yüz yıl sonra farklı söyleniyor

• Her bilgi her zaman doğru değildir bazı yerde olur bazı yerde olmaz şartlar değişir vs vs

0|0
    0|0
Yükleniyor...