Korku filmi izlemekteki amaç nedir?

Ciddi ciddi merak ediyorum. İnsanlar neden kendilerini korkutan, tedirgin eden filmleri izlerler? Saçma sapan korkutmayanlardan bahsetmiyorum ama inancı olan birinin cinlerle ilgili filmleri izleme amacı nedir mesela?

0|0
11|19

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 18

• Ben korku filminden başka film izlemiyorum. Öyle katil falan olan film de izlemem. Doğa ūstū gūç cin vs. olmalı içinde. Diğer tūr filmleri bayıyor beni izkerken uyuya kaliyorum çūnkū. Korku filmi izkerken uyuya kalamiyorum en gūzel yanı bu.. En azından filmin finalini görebiliyorum. hatta tribe giriyor gece uyurken bir gözūm açık uyurum bazen :) korku filmi izlemenin keyfi de bu zaten bence

1|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Allah akıl fikir versin, hiç izlemem öyle filmleri.

1|0
    0|0
  • Korkmak.

1|0
    0|0
    • Korkmak istemek neden?

• Kimisi romantik sever, ağlamak ister. Kimisi polisiye sever kovalamaca vs sever. Kimisi bilim kurgu sever ve kimisi korku gerilim sever.

Ha bu arada cinli türk yapımı filmleri ben korku olarak nitelendirmiyorum. Çığlıkları yükselterek, yakın plan çekim yaparak ve konusu hemen hemen hep aynı olan (Cinli bile olsa farklı konular işlenebilinir) filmleri korku olarak nitelendirmiyorum.

• Anladım. Peki teşekkürler

• Merak heralde.

1|0
    0|0
  • Dabbe falan saçma.
    Ama dövüş korku gerilim severim

1|0
    0|0
    • Korkudan sevdiğin bir tane söyler misin?

• Peki bu filmleri sevme sebebin ne sence bay çığlık?

• Işte bilmiyorum.
      Değisik biçimde hoşuma gidiyo. Nedeni yok yani.
      Çığlığıda severim. Adam doğranması hoşuma gidiyo.
      Hafif piskopatlık var 😃

• Korkmaya çalışmak?

1|0
    0|0
  • adrenalin kontrolü elînde tutar. bilinmezlik insanın en çok ilgilendiği konudur.

1|0
    0|0
  • keyif :)

1|0
    0|0
  • benim hoşuma gittigi için her hangi bir amacım yok

1|0
    0|0
  • Ölümü bile bile yaşıyoruz bu da bir nevi korku.

1|0
    0|0
  • Korku filmleriyle ilgili bilinen en önemli yanlış durum şudur; "Korku filmi izleyip niye kendinizi strese sokuyosunuz?" Oysaki korku sineması stresi alır.

0|0
    0|0
  • Merekbbaska bisey degil

1|0
    0|0
  • Altlarına sicmak

0|0
    0|0
  • uzun zamandır izlemiyorum yaaa

0|0
    0|0
  • epinefrin

0|0
    0|0
    • Aynı epinefrini aşk filminde ya da macera filminde de salgılayamazlar mı?

• Şimdi kabul edilebilir oldu :) teşekkürler yorumun için

• önemli değil

• Valla ben eskiden lisedeyken kızları kötü amaçlarıma alet etmek için korku filmini beraber izlerdik. Ciddi ciddi izleyenleri bilemeyecem.. :D

0|0
    0|0
  • abi zevkler ve renkler tartışılmaz. adamisterse prn. izler sana ne ya

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Adrenalin tutkunları neden tehlikeli sporlar yapar?
    Bunlar da hayatlarına heyecan katmaya çalışıyor sanırım.

1|0
    0|0
  • Korku filmleri öcülerden bahsetmez. Dünya böyle bir yerdir, mesajı verir hep. Korku/horror bir metafordur. Hayat tehlikelerle doludur. Her an karşımıza bize zarar verebilecek bir şey çıkabilir. İnsanda doğuşta sadece yükseklikten ve ani seslerden korkuyor. Diğer tehlikelere karşı korkuyu insan kendi kültürü içinde oluşturmak zorunda. Korku teması bütün din kitaplarında var. İktidarlar da kendilerini sağlama almak için hep korku üretirler. Mesela Türkiye uzun yıllar "Bu kış komünizm gelecek" korkusuyla yönettiler. Sonra Şeriat gelecek korkusu yaydılar. şimdiler de bölüneceğiz korkusunu oynuyorlar. Mesela ABD seçim yarışında önde gidenlerden Trump Amerikanın "Yabancılar, Müslümanlar ve Çin'deki ucuz işgücünden" dolayı bu durumlara düştüğü mesajını korku temasıyla işliyor ve kazanıyor da. Korku her yerde. İğrenç de değil. İyi seyirler dilerim :)

1|0
    0|0
    • Güzel yazmışsın ancak bir şeyi atlıyorsun. Çoğu insan korku filmi izliyor diye daha çok önlem almıyor, aksine birçoğunun paranoyaklığı artıyor, psikolojileri bozuluyor, evhamlı bir hale bürünüyorlar.
      Elbetteki korku hayatın içinde ben de olmasın demiyorum ;ama bize yarar sağlamayan şeyi bilsek ne? Korksak ne? Ben filmlerde işlenen korkulardan bahsediyorum. Sosyolojideki ya da sitasettekilerden değil.

• Ben ateistim. Karanlığın içindeki öcülere, hayaletlere, cinlere, kesik başlara falan inanmam. Ama iyi bir korku filmi izleyicisiyim. Hollywood'daki bütün korku filmleri Joseph Campbell'in mitolojik kuramları üzerine üretilir. Bütün o iğrenç sahneler Hollywood'un felsefe, sosyoloji vs alanlarında mastırları olan korkunç zeki ve eğitimli senaristleri tarafından mitolojik kuramların rehberliğinde yazılır.

• Anladım. Teşekkürler görüşün için

• katılıyorum bende sevmem

1|0
    0|0
  • adrenalin

1|0
    0|0
  • ben izlemem çünkü sevmiyorum haz duymuyorum aksiyon ya da bilim kurgu izlerim daha iyi..

1|0
    0|0
  • saçma sapan korkutmayan dediğin türleri izlemek saçmadır ama verdiğin örnekten yola çıkarak zaten inancı olan biri cinlerle ilgili bir film izlemelidir çünkü izlemekteki amaç zaten korkmaktır.. korkmaktan zevk alan insanlar vardır böyle değilsen anlayabileceğin bir durum değil

0|0
    0|0
  • Kalbe iyi geliyormuş ama korkmak ben sevmiyorum 😊

1|0
    0|0
    • Kalbe iyi mi geliyormuş? Nerden biliyorsun bunu?

• Ya adrenalin yalnızca korkunca salgılanmaz. Heyecanlanınca, meraklanınca da salgılanır. Teşekkürler yorumun için

• Evet biliyorum yazılanı söyledim 😊

• bilmiyorum ama bende çok severim :D

1|0
    0|0
  • meraktan :D

1|0
    0|0
  • Sence?

0|0
    0|0
  • Korku filmi ile ilgili bir yasi okumustum dur bulursam atarim. Cevaba gelince kendimizi denemek olabilir korkmak heyecanlanmak iyidir

0|0
    0|0
Yükleniyor...