Ben mitolojiye merak saldim. Ogrenmek icin hangi kitabi tavsiye edersiniz?

Cok sıkici olmasin yani malum ilk defa basliycam soyle giris gibi bisey😂 bide netten arastir bak demeyin bilgisayardan ya da telden bisey okumayi hoc sevmiyorum :/ yunan mitolojisi veee misir😊😊

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Valla helen mitolojisi hakkında bilgim sınırlıdır.

Ancak iskandinav mitolojisini öneririm. Çok uçuk, çok abuk bişeydir.

En başta Muspelheim'ın ateşleri ve Niflheim'ın buzları arasındaki bir boşluk olan Ginnungagap vardı. Ateşin ve buzun birleşmesinden koca dev Ymir doğdu, koca dev o kadar büyüktü ki Ginnungagap'ın tamamına yakınını doldururdu.

O uyurken vücudunda oluşan terden, yeni bir Jotun (Kuzey mitolojisinde buz devleri) soyu oluştu, vücudunun bir yanı erkek, bir yanı dişi ve bacak kısmının terinden de üçüncü bir jotun doğdu.

Adlarını hatırlamıyorum aynı Ymir gibi Ginnungagap'da ateş ve buzdan doğma bir inek olan Audmulla'nın sütüyle yaşıyorlardı. Vikinglerde tanrılar da, jotunnler de ölümlüdür, ölümsüzlük diye birşey hiç akıllarına gelmemiş.

Bu Audmulla denen sığır (!) Niffleheim'daki buzları yalarken Buri isimli biri ortaya çıkar buzdan. Buri ilk tanrıdır, bu arkadaş bir Jotunn ile evlenmiştir

1|0
    0|0
    • Oğlu Buri de yaratılanı Ymir'den ötürü sevmiş ve Bestla isimli bir Jotunn devi ile evlenmiştir ve bunların çocukları Vili, Ve, Heimdr ve Odin'dir.

Ymir bu yeni Aesir soyunu 'Buz devlerinin gücü karşısında siz nesiniz ki, benim soyum hepinizi döver' diye sürekli tenkit edip, sürekli 'Pis fakirler' diye aşağıladıkça Odin ve kardeşleri bu hakarete daha fazla dayanamayıp Ymir'i öldürmeye karar verirler.

Tabii iskandinav mitolojisinde hiçbir tanrı iyilik, doğruluk, adalet sembolü olmadığından, baş tanrı Odin bile yavşakça işlere girişebilir, girişmiştir de, Ymir uyurken saldırıp, boş bulunduğuğ bir anda zar zor biçimde öldürmeyi başarırları.

Dev o kadar büyüktür ki akan kanda kalan Jotunn devleri boğularak ölür, Bergelmir ve karısı kurtulur bir tek.

• God of War'da gorduk, Kratos ebelerine atliyordu Olympus tanrilarinin

• 😂😂 ya ilk defa bu tarz seyler okuycagim icin daha bilindik tanidik biseyler olsun dedim ama hayirlisi yaa bir basliyimda ben bir sekilde hepsini okurum az cok cunku genel olarakta hani yunan ve roma disindakileride merak ediyorum zaten. sadece bunlari daha cok merak ediyorum😊

En İyi Kız Görüşü

• Melez Sözleşmesinden başla sonra İlyada oku bence

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• mısırlı champion kitabı güzel onu tavsiye ederim

1|0
    0|0
  • Bende bir ara sarmıştım ama pek isteğime uygun kitap bulamadım. Bide eski hikayeleri anlamak gerçekten zor. Bize eski tanrıları ve hikayeleri özetleyen kitaplar lazım :)

1|0
    0|0
  • git kabalcıya direkt Mitoloji isminde onlarca kitap var al birini oku.

1|0
    0|0
  • Homeros'un İlyada'sı. (Truva Savaşını konu alıyor) Türk mitolojisi istiyorsan eğer Harold Baraem'in Şaman isimli kitabı. (Şamanizmle alakalı)

1|0
    0|0
  • türk mitolojisi dururken ne gerek var yunan ve mısıra tamam onları da okursun ama önce kendi mitolojini bil.

1|0
    0|0
  • hangi kültüre ait mitolojiye merak sardın?

1|0
    0|0
  • film izleyerek başla

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• İlyada ve mitologya öneririm

1|0
    0|0
Yükleniyor...