Patent nasıl alınır_( önemli) ?

Bir kitabın patenti nasl alınır? Mesela ben harry potter kitabını yazdım diyelim.. bu kitabın patentini nasil almam alirim?

0|0
1|2

Kızlar Ne Diyor 1

• Bir kitabın patenti alınmaz, o telif hakkıdır olsa olsa 🐣

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• www.bilgiustam.com/.../ bu site sorularını yanıtlıyor. ayrıca örnek olarak gösterdiğin kitap için patent alınmaz.

0|0
    0|0
    • Tesekkur ederim, peki telif hakkini nasil ve ne şekilde alırım

• Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik’in 5'inci maddesi gereğince zorunlu kayıt, tescile tabi sinema ve müzik eserleri ile bilgisayar oyunları dışındaki eser gruplarında, eser sahipleri isteğe bağlı tescil işlemi yaptırabilirler. Eserler üzerinden gerçekleştirilen tescil işlemi, eserin kim tarafından çıkarıldığının ispatı açısından kolaylık sağlar. Tecil yaptırılmadığında, herhangi bir hak kaybına neden olmamakla birlikte, beyana dayalı bir işlemdir. Tecil işlemi fikirler üzerinden gerçekleştirilmez ve fikirler korunmaz. Hak veren bir belge niteliğinde değildir. İsteğe bağlı tecil işleminin kanuni dayanağı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunudur. Eseri meydana getiren kişiler, mirasçıları ya da vekilleri aracılığıyla başvuru yapabilirler. Başvuru, ibraz edilmesi gereken evraklarla birlikte, şahsen veya posta yolu ile Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne yapılır. kaynak; http://nasilkolay.com/telif-hakki-nasil-alinir

• şu konu hakkında da bir bilgin varsa paylaşabilirsin.. şimdi en çok şunu merak ediyorum.. Mesela bir kitapta karakter yarrattın baya sağlam ve güçlü ama basamadın diyelim bu kitabı.. Bu karakterin başka biri tarafından alınıp kendi eserine koymasını nasıl engellerisin ( her alanda bir karakter olabilir,, polisiye, fantastik konulu.. Roman..)

• Ktabın patenti olmaz telif hakkı olur. Onu da Kültür Bakanlığına müracaat ederek alırsın.

0|0
    0|0
Yükleniyor...