Çanakkale'ye giden?

ARkadaşlar Çanakkale'ye gittiğimde bir şehitliğe gitmiştik. Adını bir türlü hatırlayamıyorum. Bu şehitliğin girişinde hediyelik eşya satan küçük yerler vardı ve sol taraftaki geniş basamaklı merdivenlerle çıkılıyordu şehitliğe. Merdivenler oldukça fazlaydı ve ağaçların arasındaydı. Şehitliğe girmeden önce merdivenin solunda bir yerde dem oluşir parmaklıklarla çevrili bir mezarlık vardı. Rehberin anlattığına göre bu mezarlık Çanakkale'de şehit olan yüz binlerce askerin arasında kimliği, doğduğu yer, anası, babaası belli olan tek mezarmış ve bir komutanın oğluymuş. Komutan oğlunun şehit olduğu haberini alınca bölgeye gelmiş ve ona mezar yaptırmış. Bu yüzden belliymiş. Biraz ileride de şehitliğe giriliyordu. Şehitliğin içinde uzun bir anıt (galiba) ve bunun etrafında da askerlerin başlığı şeklinde taşlar diziliydi daire şeklinde galiba. Üzerlerinde savaşanların memleketleri yazılıydı. Hatta arasında Gazze bile vardı. Bu şehitliğin adını bilen var mı?

0|0
21

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 1

• bilemwdim bende

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Tarif ettiğin yeri bende hatırlıyorum ama adı aklıma gelmiyor. 😐

0|0
    0|0
    • Şahindere Şehitliği hatırladım. Mezarın sahibi de Teğmen Mustafa Efendiydi.

• Bilmiyorum ki bitanem ya

0|0
    0|0
Yükleniyor...