Satrançta Şah neden özürlü gibi hareket ediyor?

Koskoca şahın koskoca kralın hamleleri çok sınırlı olması komik

Güncellemeler:
Bu Şah yüzünden bir ara satranç oynamayı bırakmıştım ama artık yeniden ilgi duyasım var

0|0
6|24

En İyi Erkek Görüşü

• şah kralı temsiil eder gerçek hayatta amaç nasıl önce kralı sonra ülkeyi korumakssa santrançtada bu böyledir kral her zaman sarayındadır yanında vezir ve diğer yardımcıları vardır
    santrançtaki şahı koruyan at -kale-vezir taşları gibi
    santranç aslında bir strateji ve savaş oyunudur.
    amaç şahı indirmektir.
    u yüzden ŞAH-MAT ın anlamı kral öldü demektir.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Soruya koptum yalnız :D aynen yaa uyuşuk uyuşuk hareket ediyor şahımız :D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• sultanlar çağlar boyu , iki adım yere yürümek yerine omuzlarda taşınan tahterevanlarla götürüle götürüle, iki adım atmaya bile üşenir olmuşlar.. Haşmetlum.. korumalar olmayınca, ne yapacağını şaşırıyor işte bir kenara sinip kalıyor.. :)

0|0
    0|0
  • Şimdi bu net cevabı olabilecek bir soru degil ama istersen sana satrancın hikayesini anlatabilirim.

0|0
    0|0
  • Bende ilk öğrendiğimde çok şaşırmıştım :) Ama yoksa mat edilemezdi buda bir gerçek :) Bide genellikle imparatorlar padişahlar krallar vs. çok daha durgunlar yaşlılar ve sadece karar alıcılar gibi bir izlenimleri oldukları için haliyle bedenleri değil akılları var hesabı. Burdanda aslında Şahın olması gerektiği gibi olduğunu anlayabiliriz :)

0|0
    0|0
  • neye göre sordun ne düşündün ya da hiç mantığın mı yok
    kaç tane eline kılıç alıp savaşan kral var
    ya da kafa kesen
    ya da vergileri kontrol eden
    kral nedir oturur onay verir herşey hazırlanır ayağına gelir oda onaylar mantıklı olması gerekende kısıtlı haraket etmesi değilmi

0|0
    0|0
  • Şah dediğin oturur yer boyna. Kilo yapmış haliyle zırt pırt gidemiyor. Vezirler bunun çin yok mu

0|0
    0|0
  • Şişko çünkü yürüyemiyor

0|0
    0|0
  • şah ın olayı o hareket etmiyor hareket onun etrafında oluyor

0|0
    0|0
  • Komik evet

0|0
    0|0
  • Arkasını koruyan tüm ordusu yenilgiye ugrayinca kralı öldurmek kolaydir. Kacacak delik bulamaz gayet mantikli bence :d

1|0
    0|0
  • çünkü önemli bir taştır kendisi
    boos lar savaşa en son çıkar

0|0
    0|0
  • İyi beslenmiş ve şişman :)

0|0
    0|0
  • Diğer taşlar olmadan, şah bir hiçtir... Bir imparatorluğun başındaki adam sadece fikir verir ama icraati alt merciler yapar.. Savaş ustaları şahtan savaş konusunda daha tecrübelidir...

0|0
    0|0
    • Evet bu dediğin kafama yattı gibi

• Şahın görevi tehdittir.

0|0
    0|0
  • aynen komik

0|0
    0|0
  • Komik

0|0
    0|0
  • başlığı görünce güldüm ya :Dd neyse o şah olduğu için sürekli emir verir kendi pek bişey yapmaz.

0|0
    0|0
  • Çünkü onun yerine risk alan vezir var

0|0
    0|0
  • Çok yaşlı idare et.

0|0
    0|0
  • Taht yerinden kolay kolay tanınmıyor 😉

0|0
    0|0
  • Sen sorasın diye

0|0
    0|0
  • Krallar padisahlar gobekli olur ya ondan bence :-D :-D

0|0
    0|0
  • Demek Osmanlıyı esas almış. İstişare dinimizin emridir. Osmanlıda istişare yeri divandır ve vezir yani başvezir, sadrazam divana başkanlık eder. Şah yani Padişah, saltanat sürer ama hükümet etmez. Her şey sadrazamın iki dudağı arasındadır. Padişah beğenmezse sadrazamı azleder, başkasını o makama geçirir ama aldığı kararlara karışmaz. Buradan bakarsak sadrazamın yetkisi daha şümulludur.

0|0
    0|0
  • şah sadece piyondur cünkü vezire vermiştir sorumlulugu

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• ahahah başlık komedi :D sey geldi aklıma : Avrupa Yakası

Cem: satranç böyle oynanmaz kı at L şeklinde gider
    Burhan: Niye atın kafası mı iyi :D

0|1
    0|0
    • Harbiden çünkü at dediğin kaptırır gider dümdüz

• Şöyle düşününüz: Şah 2. Selim , Vezirde Sokullu Mehmet Paşa. Tarih bilen ne demek istediğimi anlamıştır

0|0
    0|0
  • Kendine göre bir ağırlığı var onun her yere koşmuyor askerleri var onun :D

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum ogluma soracam sabah

0|0
    0|0
  • Şah öylesine zekidir ki etrafındaki tüm taşlar ondan üstün olmasına rağmen hepsi onu korumak için hareket eder. Şah politikacıdır diğer taşlar ise halk

0|0
    0|0
Yükleniyor...