Neden Türkçemizi bozuyoruz? Avrupa özentiliği niye?

Tamam demek yerine ok,

Hoşçakal demek yerine byeee,

"İyiyim,sen napıyosun?"demek yerine "iim,sn napıon?"

Bu şekilde yetişen bir nesil gelecek nesillere örnek olacaksa Türkiye'nin gelecek versiyonunu gerçekten çok merak ediyorum.

0|0
8|10

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle arkadaşım çok güzel bir konuya değinmişsin ama şöyle bir durum var gittikçe globalleşen dünyada kültürler birbirlerinden haliyle etkilecekler bunu asla durdurmak söz konusu olamaz ama Dilimize yabancı sözcükleri almamak için öncelikle ekonominin çok iyi bir seviyede olması lazım.Ne alaka diyeceksin.Küba gibi mi olalım yani diyosun.Hayır dilimizi en üst seviyede tutmak için buna ihtiyaç var.

1|0
    0|0
    • Ama bu etkilenme tek taraflı oluyor canım.Biz onların bütün kötü özelliklerini alıyoruz.Ya onlara ne veriyoruz?

Erkekler Ne Diyor 10

• Porsuk Çayı’nın orda, dükkânın adı “Lavash”. İstanbul, Beşiktaş yokuşunda kebapçı olmuş “Dönerchi”. Allah Allah, bunu yazan zât-ı Avrupaî anlaşılan Batı dilinde “ch” nın “c” değil, “ç” okunduğunun da farkında değil. Ve tabii böyle gülünç (daha doğrusu acınacak) misâlleri artık sıkça görüyorsunuz. Sâdece aşağılık duygusundan, sömürge ruhluluktan mı, yoksa üstüne özenti sıvanmış bir kara câhillikten mi oluyor bunlar dersiniz? Sanmam; işin temelinde “millî eğitim”i 1946'dan beri güdümüne almış yabancı danışmanların (ve tabii onların yerli emir kullarının) kademeli oyunlarından biri yatıyor.

Bkz.Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu

1|0
    0|0
  • Bende merak ediyorum .

1|0
    0|0
  • Bu kadarla kalsa yine iyi.. harf yutmalar, eksiltmeler, bir harfi büyün birini kücük yazmalar, yabancı kelimeyi kullanmayı marifet sanmak... yeni neslin çoğu hayatını 200 kelimeyle idame ettiriyor, coğu kelimenin ne anlama geldiğini bile bilmiyor, bilmediği gibi araştırma gereği bile duymuyorlar.

1|0
    0|0
  • bu soruyu soran sunlari da dedi;

eveett madem cevap işlerine gelmiycek niye soruyolar anlamıyorum.Sonuçta düşüncelerimiz bir olamaz.İlla eksi mi vermek zorundalar yaa:@

Grip aşısıyla vücudumuza bir miktar grip mikrobu veriyolar

Atmalı ama belki başka sebepleri var.Ne biliyim bi derdi var söylemiyo olabilir

yabanci kelimeler kullanimasindan ben de hoslanmasam da dil aliskanligi oldugu artik... ama konu kisaltmalar olacaksa bak sadece ilk sayfana bakip "r"leri yuttugunu gördüm.-

soruyolar

veriyolar

soylemiyo

gibi. yani sen de hatasiz degilsin. ya da benim türkce dil bilgim zayif ki bu kuvvetli bir ihtimal aksi sekil de napiyorsun ? napiyosun diye yazilmiyordur herhalde.

0|0
    0|0
    • Haklısın.Napıyosun yazdıktan hemen sonra farkettim ama artık çok geç olmuştu:)Elimden geldiğince düzeltmeye çalışıyorum kendimi ama arada kaçabiliyor.Net ortamı olduğu için dikkat edemiyorum bazen.Üşenmemiş kopyalamış yapıştırmışsın:)

Bu arada arkadaşım seni cevapları çok beğeniyor

• :))) daha once beni vatan hainligi ile suclamis biri ile sabahtan beri mesajlasiyorum şu an :D gayet sohbetimiz iyi yani :D korkmasin insan yemiyorum :D

• Ama hala güzel türkçemizi savunan ve koruyan birileri var. Ama dediğin gibi bu gidişle iyi olmayacak.

1|0
    0|1
  • eee telepati ye doğru gidiyoruz , önce sesli harfleri sonra benliğimizi kaybedicez bu gidişle...

1|0
    0|0
  • Bunun bir yere özenmekle alakası yok, sadece kısaltma.Ayrıca ben bu topluma Avrupa özentiliğinin değil, Ortadoğu özentiliğinin zarar verdiğini düşünüyorum.Oturup sağlıklı bir şekilde tekrar düşün.

0|0
    0|0
  • İnternet yüzünden bence.İnsanlar msn de facebook da yazıştıkları gibi konuşmaya başladılar artık.güzel Türkçe'mizi katletmemek lazım.

0|0
    0|0
  • Bu bahsettiğin her dilde oluyor kelime yutma,sokak dili vs...

1|0
    0|0
  • deli olduğum grup

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• off aynen bende sinir oluyorum .. tamamıda tamam yazana sinir oluyor BüYüK kÜçÜk yazanlara sinir oluyorum normal yazınca daha güzel görünüyor bu farkı yaratmak niye..

1|0
    0|0
    • normal v yerine w kullananada sinir oluyormusun? hani seviyorum yerine sewiyorum derler mesela

• yok ona sinir olmuyorum cool görünüyor (:

• Bende bazen yaparım ok,bye kolayıma geliyor ama sen bu konuda you're right

2|0
    0|0
  • Türkcenin gelecek versiyonun bir örnegi: How are you doing canim? - Cok iyi, thanks.

1|0
    0|0
  • bu konuda ben de takıntılıyım.yazımda bile dikkat etmeye çalışıyorum kurallara , doğru yazım şekline...vs ama bu gençlik iyi yere gitmiyor.dün hocamla görüştüm ve bana dediği şu."alttan gelen gençlik çok kötü , terbiyeler kötüleşti , büyükleri saymıyorlar , bir gruba dahil olmak için çeşitli iğrençlikler yapıyorlar.." dedi..yani bunları yapan birileri Türkçeyi ne kadar doğru kullanabilir?

1|0
    0|0
  • Hiç bu tarz konuşmam konuşandan nefret ederim . Neden bukadar özentilik anlamam .

1|0
    0|0
    • Herşeyimiz özenti oluyo yavaş yavaş.Yakında hiç bize ait birşey kalmayacak gibi geliyor

• çok güzel bir soru tebrik ediyorum seni! Katılıyorum aynen.

1|1
    0|0
  • Avrupalılar "iim, sen napıon?" mu diyormuş?

"napıyosun?" da değil "n'apıyorsun?" olmalı o zaman...

1|1
    0|0
Yükleniyor...