Sanat, sanat için mi? Yoksa toplum için mi?

Görüşünüzü sebebi ile birlikte verirseniz sevinirim.

• Sanat, sanat için.
    46% (32)50% (18)47% (50)Oy Ver
  • Sanat, toplum için.
    54% (38)50% (18)53% (56)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

2|0
15|11

En İyi Kız Görüşü

• Sanat sanat içindir bana göre. Bu yüzden insanlara bile göstermedim yazdığım şiirleri. Yazıları.

Ben sanatın diğer insanlara estetik zevk vermesi için değil de içindeki duyguları aktarma olduğundan doğmuş olduğunu düşünüyorum. Sanatı da bunun beslediğini düşünüyorum. Yani sen bir söz yazarsın kimse görmezse bile bu senin için ölümsüzdür. Senin eserindir. Ama toplum bilmeyecektir. Olsun ne fark eder? Önemli olanın duyguları bir yere dökebilmektir bana göre.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• kesinlikle toplum için olmalı halkın çok ihtiyacı var çok canım Türkiyem kozmopolikliğin eşiği olan bir yer 10 kişiyi çevirsen 6'sı Türk değildir Osmanlıdan önce bile Türk halkları farklı coğrafyalarda farklı devletler oluşturmuş farklı kültürler yaşamış şuraya yorum yapanların bile çoğu gerçekten Türk değildir ben dahil gerçi mhpci gençlik kendi Türk boylarını bile bilmiyor buda üzücü ve şöyle inanıyorum ki gerçek acılar sokakta halkta Nişantaşında lüks bir daire alıp bütün gün resim çizen tiplerden gram hazetmiyorum maalesef ailemde bile var gerçek acıyı tatmadan bir sevgiliden ayrıldı diye resim çizmek yapmacık geliyor bana hep aynı muhabbetler sokağın sanatına inanıyorum sanatta sermayenin değil duyguların ve yaşanmışlıkların konuşmasına inanıyorum e sokaktan başka nerde var bu? bin zorluklar yaşamış halktan başka nerede var bu?

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• sanat toplum ıcın olmalı...
    yanı sanatı kım yaratır. yeteneklı kısım becerısı olan kısım. kulturlu olan kısım.
    bunu neden yapar? topluma bıseylerı gosterebılmek ıcın. gorsel sanatsal anlatımı olması ve halkın daha ıyı anlaması ıcın... atıyorum pıcasso... adamın resımlerını vatandasa goster anlamaz. gotık zamandan bahset kavramaz ama bunu fılım halıne getır, pıcassonun hayatını farklı sekılde sun, bı fıkrı olur. yarın bır gun bı posterde bı tabakta fıncanda gordugu zaman bılır bu kısı , neydı neyle ugrastı nasıl nıye yaptı ve sonucu neye maloldu... aynı seyı muzık vb ıcınde soyleyebılırım.
    ha ama bak suda var... sanat hep aşmalı kendını yenılemelı tekrar etmemelı... yoksa anlamı kalmaz. herkes cop adam yapar herkes seramıkten kase yapar, herke kumdan kale yapar... ama gelısmezse o zaman topluma mal olmaz. kendınde kalır...

0|1
    0|0
  • Sanat sanat içindir bence, toplum için birçok şey var zaten sanat insanın baktığında Etkilenmesi ilham alması için yapılmalı, milli sporcular benim içinmi koşuyor bana ne faydası var onların yaptığını sadece sporcular anlıyor onlar düşünüyormu toplum içinmi diye, bu tip şeyler kendisini en üst seviyeye getirmek için yapılmalı benim düşüncem, kimsenin anlamasını falan karıştırmadan

0|1
    0|0
    • Eline sağlık

• Ben sadece ilk okulda Teknoloji tasarım dersinde biraz uğraştım 😂 Sonrasında hep hayat şartları işte. Ama iyi bir eleştirmenimdir.

• Ayrıca sesim çok güzeldir 😎

• Bence toplum icin olmali yaa sonucta sanati toplumunda ilgisini cekmek icin yapioruz estetik zevk uyandirmasi icin

0|1
    0|0
  • Sanat birey içindir; kişinin duygu, düşüncelerini, iç dünyasını yaşatması ve bunları resim, heykel, dans gibi etkinliklere aktarması için bir araçtır.

0|1
    0|0
  • sanat toplum içindir bugün en değerli şeyler sanat eserleridir sanatı olmayan toplumun özelliği de olmaz sanat eserleri toplumun özelliklerini taşır.

0|1
    0|0
  • sanat , toplum için olmalı çünkü o sanata o değeri veren toplumun ta kendisidir.

0|1
    0|0
  • Sanat, sanat için

0|1
    0|0
    • Sanatin kalıcılığını savunmuyorsun o zaman?

• Hangisi için olmalı tartışılır
    Fakat para için yapıldığı aşikar

0|1
    0|0
  • Valla ben kendim için yapıyorum

0|1
    0|0
  • sanat toplum için olmalı

0|1
    0|0
    • Ama neden?

• yapılan sanatın halk tarafından anlaşılması, halkın yararına olması, toplumsal sorunlara değinmesi gerektiğini düşünüyorum

• Anladım

• Her şey insanlar için insanlar olmasa sanat yapılamaz bir kere, insanlar da toplumu oluşturuyor

0|1
    0|0
  • ben neden mal gibi sanat toplum içine bastım?

1|1
    0|0
  • Bence toplum için olmalı.

0|1
    0|0
  • sanat bireyseldie.

0|1
    0|0
    • Açıklarsan iyi olur

• bana göre bireysel olmalı diyelim :D

• Şimdi oldu teşekkür ederim ☺

Erkekler Ne Diyor 10

• Sanat, sanat için yapılır yoksa toplum için neden yapılsın.

0|1
    0|0
  • Herkes kafasına göre takılsın. Nasıl zevk alıyorsa artık..

0|0
    0|0
  • lise münazaram akılma geldi

0|1
    0|0
  • Sanat insanı övgüden nefret etmeli, toplum için hiçbir şey yapmamalı

0|1
    0|0
  • keyf için

0|1
    0|0
  • Sanat para için ölecek miyiz açlıktan kardeşim

0|1
    0|0
  • Tanzimat doneminde degiliz ya :-D ama bence sanat icin

0|1
    0|0
    • Tanzimattan beri kesin bir yargı duydunmu bu tartışmayla ilgili 😄

• Farketmez 2 si içinde soyunurum :)

0|0
    0|0
  • sanat sanat içindir. toplum için yapılan sanat olmaktan çıkar iş maddiyata döner.

0|1
    0|0
  • Sanat, sanat için

0|0
    0|0
Yükleniyor...