Kör bir insana renkleri nasıl anlatırdınız?

hele ki doğuştan kör olan birine, neredeyse imkansız bence renkleri anlatmak. sizce? Doğuştan kör olan birine renkler anlatılabilir mi?

0|0
9|16

En İyi Erkek Görüşü

• teknoloji bir çok konuda aslında imkansız olanı başarmamızı sağladı. 100 sene önce kolombiyada gerçekleşen bir olayı canlı canlı cebimizden çıkarttığımız bir cama bakarak izleyebilmemiz mümkün değildi, bugün gayet normal herkesin isterse yapabileceği basit bir olay oldu. Teknoloji yardımıyla körlüğe de çare bulunacaktır buna eminim.

1|0
    0|0
    • Bunu umut etmek bile güzel umarım öyle de olur

• merak etme insan genom projesi ile bir çok genetik koda erişim sağlandı şimdi bu kodlar çözülmeye çalışılıyor hangi gen neyi etkiliyor gibisinden görmeyi sağlayan genlerin de çözümlenmesi tamamlanınca o genlerle aynı işlevi üstlenecek çipler üzerinde çalışmalar başlayacak, inan çok uzak bir gelecek falan değil en fazla 20 yıl sürer insanların karanlıktan kurtulmasının mümkün olması. Ama maalesef ilk başlarda çok pahalı olacaktır orası sıkıntı işte toplumun geneline yayılması yine bir 50 yıl sonrasını bulur:/

En İyi Kız Görüşü

• bence asla anlatamazsın o insan ne kadar anladım desede tam anlayamaz bence eğer doğuştan körse

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Enerjinin boşlukta yayılabilen hem dalga hem de tanecik özelliği gösteren bir formunun kırılma dediğimiz yön değiştirme, soğrulma dediğimiz gücünün azalması ve yansıma dediğimiz bir yere çarpıp farklı bir yöne yönelmesiyle frekans ve gücünün değişmesi sonucu göz aracılığıyla algılanan beyinde oluşan farklı görüntüler

1|0
    0|0
    • Bu görüntüler maddelerin üzerini çamurun bir şeyi kaplaması gibi kaplıyor (çamuru hissedebilir)

• Hacı kör olmama rağmen bişey analadım dediğinden :D

• Aşkı düsün hoşuna giden bir yemegi n kokusunu işte o renk kırmızıdır. aşk da Sevgide kırmızı cnku kırmızı tutkunun rengidir iyi şeyler hissedersiniz gulde kırmızıdır güzel kokar sevginin sembolüdür. Yalnızlık Issizlik sessiz lık korku dusun o siyahtır sen siyahi bilirsin bir de ona tezat aydınlık saflık iyilik dusun oda beyazdır tertemiz dır kir yoktur. Gibi orneklerle

1|0
    0|0
  • 2|0
    0|0
  • hayal kurabiliyor mu bu kişiler? bu soru daha önemli kuruyorsa nasil siyah beyaz mi? nesneler var mi? yoksa sadece dusunceler mi?

1|1
    0|0
    • doğuştan kör olan biri her şeyi kendi zihninde kurgular. Nesleler ona nasıl anlatılırsa veya o dokunup nasıl bir ciisim olduğunu hisedip kafasında kurguladığında bir nevi öğrenmiş olur. tam olarak değil.

• eksi yesil aci siyah baharatli kirmizi vesaire

1|0
    0|0
  • anlatamassın. soru kilit.

2|0
    0|0
  • Belki duygulara benzetmeler yapılarak bir fikir verilebilir ama tam olarak anlatılabilinir mi bilmiyorum

1|0
    0|0
  • Yeni teknolojiler sayesinde kör insan kalmayacakmış 😊

1|0
    0|0
  • Anlatılamaz heralde.

1|0
    0|0
  • Kör bir insana muhtemelen ışığı bile anlatamam

1|0
    0|0
  • İmkansız

1|0
    0|0
  • Niye anlatıyorsun?

0|0
    0|0
    • arkadaşımla konu bir yerden aıldı bende doğuştan kör olan birine renkleri anlatmanın mümkün olmadığını söyledim o da çok kolay anlatılır dedi o şekilde aklımdaydı sizin fikrinizi de almak istedim

• Zor bence. Belki kokularla falan eşleştirirsin ama onun kafasında hayal ettiği renk senin gördüğün renk ile aynı mı olur o ayrı mesele

• çok kolay. o insanın tüm renkleri ben olarak anlatırdım.

0|0
    0|0
    • vayy bu baya değişik geldi.

• diğer duyuların bende sembolize ettiği renkleri tanımlama yoluna giderim. benim gördüğüm rengi aklında canlandırması önemli değil. hissetsin yeter.

0|0
    0|0
  • kırmızı ısıtır mavi üşütür yeşil orta halli sarı ortadan 1 tık yukar

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• anlatılamaz diye düşünüyorum. ama sanırım bununla ilgili bir bilimsel çalışma vardı sanki, yanlış hatırlıyor da olabilirim

1|0
    0|0
  • Hislerimi anlatabilirim onun hayal gücüne göre aklımda birşeyler canlanacaktır

1|0
    0|0
  • Anlatılmaz

1|0
    0|0
  • anlatılır.

1|0
    0|0
  • Sesler ile

1|0
    0|0
  • Hislerle mor depresifligin rengi derdim siyahi zaten bilirdi...

1|0
    0|0
  • Renkleri zaten tanıdığını söylerdim sadece görmüyorsun kendinde bütün renkler mevcut

0|0
    0|0
  • Sen anlattigini sanirsin. Bir gun gozu acilma sansi olup da acilirsa diyecegi su olur. Hic boyle bisey hayal etmemistim.

1|0
    0|0
Yükleniyor...