Entellektüel kimdir? Her kitap kurdu entellektüel midir?

Toplumda şöyle bir yargı var; çok okuyan entellektüel olur. Katılıyor musunuz?

0|0
19|16

En İyi Erkek Görüşü

• Çok okuyan değil, ne okuyan önemli..

Bir kişi çok fazla kitap okuyabilir ama hepsi cinsellik içerikliyse bu onu entelektüel yapmaz!

Entelektüel dediğin kişi, bulunduğu toplumu çok iyi analiz edebilmiş, sorunların nerden kaynaklandığını ve bunun çözüm yollarının nasıl sağlayanacağı hakkında fikir, düşünce sahibidir..

Kısaca her meselede derinlemesine tahsil etmiş, kökünü bilendir..

İşi fikir üretmektir..

#Vesselam

3|6
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Yav hele iki satır okusun da, ona da şükür.

1|0
    0|0
  • Sadece kitap okumakla olunmaz. Okuduğu kitaplardan bilgi edinen, bu bilgileri de gündelik yaşama uygulayabilen kimselerdir.

1|0
    0|0
  • zekâsını ve analitik düşünme yetisini mesleği gereği ya da şahsî amaçlarına erişmekte kullanan kişilerdir bu şahıslar bir çoğumuz buyuz aslında kitapla bir alakası yok

1|0
    0|0
  • Bilgili insanlar kaliteli kitapları okuyan insanlara denir, önüne her gelen saçma gereksiz kitapları okuyanlara değil.

0|0
    0|0
  • entellektüellerin garip bir tarzı vardır gözlükle kitap okur, yalnız takılır etkilemek için çaba göstermezler ve daima bakımlılardır ve her bokkuu bilirler
    sadece kitap okumak değil yalnız takıldıkları için toplum içinde olunca da sadecede kitap okurlar bu yüzden öyle diyorlar

0|0
    0|0
  • Kimdir bilemem ancak kelimenin doğru yazılış ve okunuşunun entelektüel olduğunu bilmeyen birisinin olmadığı kesin.

1|0
    0|0
  • Gündemi yakından takip eden, çokça kitap okumanın dışında çeşitli sosyal etkinlikleri aktivite haline getirmiş geniş bir yelpaze ile kültür seviyesini yükselten kişilere verilen ad..

1|0
    0|0
  • Müslüman oldukları halde namaz kılıyorum hoca diyorlar
    Cahillikten kırılıyorum kitap okuyunca entel diyorlar
    Uluşumadıkları kızlar kaşar, ulaşınca yengen diyorlar.
    Örnek çok. Derler derler...

0|0
    0|0
  • her kitapkurdu entellektüel olmaya adaydır fakat bu sadece kitap ile oluşmaz

0|0
    0|0
  • Oyledit

0|0
    0|0
  • Çok kitap okuyan insanları sevmem

0|0
    0|0
  • Hayır değildir

0|0
    0|0
  • Bu sitede bu sorunun cevabını verebilecek "entelektüel" bir kişinin oldugunu sanmıyorum. Zeki görünmek için aynı lafı ona buna sokmaya çalışan kelime fakirleri bu soyuya cevap veremez

0|0
    0|0
  • Benim 500 kitaplık bir kutuphanem var ufak (psikoloji, Sosyoloji, felsefe bilim din ve romanların olusan) ben 400 tanesini okudum o zaman ben entellektüel mi oluyorum "/

0|0
    0|0
  • bende bir entelektüelim gelin beni burdan alın.. zira nerde bienal var ben ordayım :d

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• Bende çok fazla kitap okuyorum ama entellektuel değilim. Ben entellektüelleri de sevmem. Kitap okudukça gelişir insan ama entellektüeller nedense çok bilmiş edası ile ukala tavırlar takınıyorlar. Artı olarak bir ömür boyu okuyan bir insan bilgilerin sadece milyonda birine sahip olabilir. Not: son bölüm entellektüeller e kapak olsun :)

1|1
    0|0
  • Genel kültürü yüksek olan insan entelektüeldir.
    Her kitap okuyan değil. Tipik aşk romanları okuyanlar da çok ama benim gözümde entelektüel değiller. Siyaset/Gündem, Tarih, Din, Irk, Edebiyat vs. bunlar hakkında okunulması gerekir entelektüel olmak için.

1|0
    0|0
    • Yemin ediyom cok haklisin. Bunlar aslinda her bireyin zorunlu olarak okumasi veya haberlerden dinlemesi gereken seyler. Sonra bu ulke neden cahil diyolar sonra bu ulke neden bisey bilmemesine ragmen biliyomus gibi davranyo diyolar, bunlar yapan mi var allah askina...
      Kusura bakma bu arada, cevabinin altina yorum yapip cevabını kirletmek istemezdim

• @Cruzer sorun değil. Bende sana katılıyorum keşke herkes kendimi geliştireyim derdinde olsa.
      Saçma aşk romanları ile vakit geçirmek kendi tercihler..

• Aşk romanlarıyla gerçek arasında iki fark var. Birisinde birinin aklındaki düşünceleri , fikirleri , senaryosu kitaba anlatılyo , bunu bir cafede arkadaşınla , başından geçenleri sana anlatyomuş gibi düşünebilirsin ve orda kalıp gider değil mi? Gerçek ise bu ülkede , bu dünyada olan bitenlerin , olduğu gibi çarpıtılmadan , bazende çarpıtılarak kitaba aktarılmasıdır. Sonuç olarak birinde birinin aklındakileri diğerinde ise gerçekleri okumuş olursunuz. Teşekkürler , iyi akşamlar dilerim.

• Entellektüel bir konu hakkında tarafsız; akla, mantığa, ahlaka uygun, saygılı yorumlar yapabilen; merak eden, araştıran, sorgulayan insandır.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle katılmıyorum. Mesela geçen instagramda gördüm "bookstagram" diye bir akım. ilgimi çekti biraz bakayım dedim. bir çoğu eegen aşk kitabı okuyor. Şimdi bir can yücel cemal süreya okuyanla alacakaranlık ve benzerlerini okuyan bir mi. Önemli olan çok okumak değil değerli dolu önemli şeyleri okumak.

0|0
    0|0
  • Her kitabı okuması şart vampire okuyacak önce onunla başlayacak çünkü gençliğin sevdiği kitabı okumadan gençliği çözemezsin her kitaptan bir şeyler çıkabilirecek fikri değil bilgisi olacak entelektüel kişi giyimi tavrıyla da dikkat çeker geniş görüşlü olacak her konuda bilgisi olamaz elbet güncel meseleleri takip edecek siyaset ekonomi psikoloji iyi bir alt yapısı olacak ikna çabasına girmeden çok konuşmadan anlatabilecek olayı en çok da modern olacak kendine ait fikirleri modern olacak

0|0
    0|0
  • Değildir bence

0|0
    0|0
  • Entellektüel değil entelektüeldir ;)

0|0
    0|0
  • Katılmıyorum.
    Çok okumakla adam olunmuyor.

0|0
    0|0
  • Katılıyorum.

0|0
    0|0
  • Okuduğu kitapları hayatında kullanabilen entellektüeldir.

0|0
    0|0
  • Entelektüel şeklinde yazılır. Hayır elbette kitap kurdu olmak yeterli değildir. Kendini kültürel anlamda geliştirmiş olması gerekir, kitap okuma alışkanlığı sadece entelektüel olmanın şartlarından biri sayılabilir

0|0
    0|0
  • Entelektüel*
    Düzeltmekten bıkmayacağım.

0|0
    0|0
  • okudugu kitaplarin cesitliligine baglı.

sadece roman okuyor diyelim ve 10bin roman bitirmis olsun.

bu kisi entellektuel midir sence?

0|0
    0|0
    • Sorum o zaten yani entelektuel olan mi kitap okur yoksa kitap okuyan mi entelektueldir.. ayrica roman gecip gecmeyelim)) Albert camus romani ile gri gozlu kahramanlari (!) Olan romantik cerezleri ayni kefeye koyamayiz))

• Tesekkur ederim)

• Ben tesekkür ederim canımıniçi

• Akilli olan

0|0
    0|0
  • potansiyel entellektüeldir

0|0
    0|0
  • bir kere o entelektüel..

0|0
    0|0
  • Okuduklarının içi boş olursa, okumanın hatta çok okumanın entel olmayı bırakın hiçbirşeye faydası yoktur.

0|0
    0|0
  • Okunan kitapların niteliği önemli. Ahmet Batman okuyan biri entelektüel değil tabii ki.

0|0
    0|0
  • Katılmıyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...