Yerçekimsiz ortam nasıl oluşturuluyor?

Dünyada bu yerçekimsiz ortamlar nasıl oluşturuluyor? Hani astronot adayları eğitlirken yerçekimsiz ortamda süzülüyorlar falan, nasıl yapıyorlar bunu, fikri olan?

0|0
6|13

En İyi Kız Görüşü

• Birtakim ucaklar ile fakat benim bildigim 4 adet var. Bunlar ile burada kozmonotlara uzaydaki yer çekimi olmayan ortam yaratılıyor. Bu da şöyle ki, uçaklar çok yüksek irtifaya çıkıyorlar ve belli bir açı ve sürat ile irtifa kaybediyor ve uçağın içinde uzaydaki yer çekimsiz ortam olusuyor. Birde su altinda var fakat bunun icin ozel bir su havuzu var. Oyle denizde derinlerden bahsedilmiyor ama yinede yeterli ortam saglanamaz diye dusunuyorum cnku suyun surtunme kuvveti var en dogru olan ucagin belli ivmeyle asagi inerken olusan ortamdir

0|2
    0|1
    • sen kimsin ya hu ? ben aşık oluyorum galiba :)

• Arkadaş Hawkingin o uçağa bindiği andaki yardımcısıymış.

• İnsanın da kütlesi var ve uçak belli bir ivme ile yere doğru düşerken aslında içindeki insan da "g" hızıyla yere düşmekte, dolayısıyla gerçek bir yerçekimsiz ortam yaratılmıyor bu yöntemle. Manyetik alanlarla ilgili bir kaç kuram var ama bunlar da teoriden öteye geçemediler. İşin aslı yeryüzünde gerçek anlamıyla yerçekimsiz bir ortam yaratmak mümkün değil şu an.

Kızlar Ne Diyor 5

• Astronotları bilememde :/ aşık olunca yer çekimi kalmıyor valla :D

0|4
    0|0
  • Geçen tvde izledim uçak havalanıyor dik giderken birden aşağı doğru sivriliyor sonra yine yukarı aşağı o sırada insanlar havalanıyor insanları bu şekilde hazırlıyorlarmış yer çekimsiz ortama

0|1
    0|0
    • Tavana yapışmıyorlar mı? Demek aradaki dengeyi çok iyi ayarlıyorlar.

• Uçak çok hızlı şekilde aşağı yukarı yapıyor bu yüzden ne yerde ne tavanda kalıyorlar ortadalar

• ilginç bir soru 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi

1|1
    0|0
  • bence yer çekiminden daha güçlü çeken bir aletle üstten çekiyolar :D

0|1
    0|0
  • bilmiyorum :D bunu yazdığım için mutluyum evet :D

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• su altında olan,simülatöru olan ve uçakla olan yöntemler var onları duymuştum birde belgeselde izlemiştim.

0|1
    0|0
  • nasaya ait uçaklar var ve belli bir irtifadan aşağıya dalışa geçiyor. o esnada yerçekimi sıfırlanıyor, ayrıca bazı simülatörleri de var, dün national kanalında izledim

0|1
    0|0
  • tvde görmüştüm yerde dev bir pervane çalıştırılıyordu. içerideki kişi havalananıyordu

0|1
    0|0
  • asansörün ipinin koptuğunu düşün.yere düşene kadar sen asönssörun içinde yerçekimsiz ortamdasın.

0|1
    0|0
  • gravity vardı counterda aklıma o geldi :D

0|1
    0|0
  • uçaklar ile yapiliyor

0|1
    0|0
  • sadece uçak değil yaw denizaltında da aynı ortamı yaratıyolar

0|1
    0|0
  • mıknatıs ya birşey yok onda :D

0|1
    0|0
  • uçağa serbest düşme yaptırıyorlar. bu sayede uçağın içindekiler yerçekimini hissetmiyorlar

0|0
    0|0
  • Mantik basit.

Ters yonde yer cekimi ivmesi veriliyor.

0|1
    0|0
  • çok kolay .

0|1
    0|0
  • Adamlar yapıyor.

0|1
    0|0