Türk kahvesi ile gelen suyun hikmetini bilen var mı?

Türk kahvesinin yanında adettendir, bir bardak da su gelir öyle sunulur misafire. Peki suyun neden getirildiğini, hangi sırayla içilmesi gerektiğini bilen var mı aramızda?

0|0
11|10

En İyi Kız Görüşü

• Biliyoruz canım bilmezmiyiz , o kadar kibar ve düşünceliymişizki gelen misafire açmısın diye sorarak bile rencide edebileceğimizi düşünerek kahve ve yanında bir bardak su ikram edermişiz , Misafir kişi suyu alırsa evet açık manasına gelir sofralar kurulurmuş , eğer kahveyi alırsa tokum ,Allah razı olsun manasını taşırmış efenim ...

7|5
    3|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Hakiki kahve acı olandır. Sonunda ağızda kalan bu acı tadı yok etmek adına su içilir. Bununla ilgili bir yazı okumuştum, muhabbetin tatlı olması için sudan sonra berrak bir ağız tadı kalması gerekiyormuş. Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar uzanan bir gelenektir bu.

Aynı zamanda çorbanın yemekten önce içilmesinin de rivayeti budur.

0|1
    0|2
  • ben su sekil biliyorum, kahve icmeden önce agzinizdaki her hangi bir tadi nötr hale getirmek icin su verilirmis ki agiz tadiyla kahveyi icebilsin diye :D. ne kadar dogru bilemiyorum :)

1|1
    0|0
  • Kahvenin tadı iyi alınması amacıyla kahveden önce su ikram edilir ağız temizlensin diye.

1|1
    0|0
    • Kimileride kahveden sonra telveler diş aralarında kalmasın diye ağzını çalkalar gibi yapar:)

• O artık zirveden bir önceki basamaktır Carti zirveyi de sen tahmin ediver :)

• Türklerde kahve kültürünün bir göstergesidir bu.Yemekten sonra sohbet esnasında kahve içilir.Kahveyle beraber bir bardak su verilir ki ağızda başka bir tad varsa su onu alsın,kahvenin tadı daha iyi hissedilsin diye.Bu yüzden önce su,üstünede kahve içilir ve ağızda sadece kahvenin o hoş aroması kalır.

0|2
    0|0
  • kahve çok geniş kültür Türklerde...

0|1
    0|0
  • Önce suyu içerse mmisafirin karnı aç kahveyi içerse karnı tok demekmiş eskiden.

0|1
    0|0
  • kahve suya atılır bir kaşık su yun rengi yeşile dönerse zehirlidir kahve diye biliyorum.Padişahlardan kalma bir gelenek.

0|1
    0|0
  • su önceden içilir ki ağızda sadece o kırk yıl hatırı olacak kahvenin tadı kalsın. Kahve hakkında çok çeşitli kültür tarzları var. Kahve hayatımıza işlemiş mesela kahve altı --> kahvaltı :)

1|0
    0|0
  • Kahve telvesini dişlerden temizlemek içindir emmoly.

1|1
    0|0
  • merak ettim nedir

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Suyu içerse o misafir açtır hemen yemek hazırlanır. Kahveyi içerse sorun yok içsin. Ta eskiden böyleymış şimdi değiştı tabi.

1|1
    0|1
  • bir rivayete göre kahve ile gelen su utanan misafirler içinmiş karnı aç olupta söyleyemeyen misafir suyu içermiş.

0|1
    0|0
  • aşağıdaki yorumlara ek olarak birde kahve içtikten sonra kalan telvenin ağızdaki kum varmış misali rahatsızlık hissi oratadan giderilsin diye de ikram edilir

0|1
    0|1
  • Su kahveden önce içilir. Herkesin sandığı gibi kahveden önce içilmez. Hikmeti ise şudur: Ağızda daha önceden yenmiş yemek artıkları veya yemek tadı varda, ya da şekerli ekşi veya faklı tadlardan bişiler içilip de damakta o şeye ait aromalar varsa, su içerek bunlar gidirilir. Yani ağız temizlenir ki kahvenin tadı tam olarak alınabilsin. Bana paşa dedelerim bööle öğretti:)

0|0
    0|0
  • Kahve içince içindeki kafeinden dolayı vucutta su ihtiyacı doğar ve içtiğin kahvenin vucudun tarafından emilimi esnasında su sayesinde iç organların zarar görmez.

0|0
    0|0
  • ben şöyle biliyorum o suyu. eğer kahve biter bitmez suyu içersen kahve çok kötü olmuş ağzımın tadı geçsin anlamına gelir.

0|0
    0|0
  • Önce Bir yudum içilir Ağızdaki tat su ile giderilir .. daha Sonra Afiyetle Türk kahvesi içilir .. En son yudum İçildikten sonra Su ile Ağızdaki Kahve tadı giderlir .. :)

0|0
    0|0
  • hikmet ne zaman geldi -_-

0|0
    0|1
  • kahvenin damaktaki acılığını alması için olsa gerek.

0|0
    0|1
  • Türk kahvesi sıvı kaybına neden oluyormuş vücutta.Onunla alakası var mı bilmiyorum tabi.

0|0
    0|1
Yükleniyor...