Bilinen İlk TÜRK Şairi Kimdir?

SerKan1923
Bilinen İlk TÜRK Şairi Kimdir?

Bilinen En Eski Türk Şairi: Aprın Çor Tigin

Maniheist Dönem Uygur Ebiyatının Bir Temsilcisi Olan Aprın Çor Tigin’in Nerede ve Ne Zaman Doğduğuyla, Ailesiyle, Aldığı Eğitimle Ya da Mesleğiyle İlgili Herhangi Bir Bilgi Mevcut Değildir.

Nitekim Buna Rağmen, Adındaki Tigin, Onun Bir Taht Varisi (Şehzade) Olduğuna İşaret Etmektedir.

Kendisiyle İlgili Bilinenler, Şiirlerinin Yazılı Olduğu Yaprağın Başındaki Aprın Çor, Tigin Kügi Takşutları İle Her İki Şiirinin Sonunda Yazılmış Bulunan Tükedi Alprın çor tigin kügi ifadelerinden ibarettir.

Dolayısıyla Kaynaklarda, Hangi Muhitte Yaşadığı Ya da Nerede Öldüğüyle İlgili Olarak da Herhangi Bir Bilgi Yer Almamaktadır.

Aprın Çor Tigin, Şairi Belli ilk Türkçe Şiirlerin Yazarı Olarak Kabul Edilir ve Maniheist Dönem Uygur Edebiyatından Günümüze Ulaşan Sekiz Şiirden İkisini O Yazmıştır.

Şiirlerinden İlki Mani Övgüsüyle İlgilidir. “Sevgili” Adıyla Tanınan Diğer Şiiri İse, Türk Edebiyatının Bilinen İlk Aşk Temalı Lirik Şiiridir.

Şairin Mani Övgüsünü Konu Edinen İlahi Niteliğindeki Şiiri, Dörtlükler Şeklinde Düzenlenmiştir ve Mısra Başı Kafiyelidir.

Toplamda 12 Mısradan Oluşan Bu Şiirin Her Mısrasındaki Hece Sayısı Ortalama 12’dir. “Sevgili” Adı Verilen Diğer Şiiri de Dörtlüklerden Oluşmaktadır ve Yine Mısra Başı Kafiyelidir.

Aprın Çor Tigin’in Şiirleri Turfan’da Bulunan Metinler Arasında Yer Almaktadır ve Bunlar 24 x 15.5 cm Büyüklüğündeki T. M. 419 Yer İşaretli, Bazı Kısımları Eksik Ya da Yer Yer Hasarlı Bir Kağıt Üzerine Uygur Harfleriyle Yazılmıştır.

Onun Mani Övgüsüyle İlgili Şiiri İlk Olarak Transkripsiyonlu Bir Şekilde, Tercümesiyle Beraber Albert August Von Le Coq, İkinci Şiiri İse, Aynı Şekilde Willy Bang Tarafından Yayınlanmıştır.

Türkiye’de İlk Olarak Reşid Rahmeti Arat, Talat Tekin ve Osman Fikri Sertkaya Gibi Araştırmacılar Aprın Çor Tigin’in Şiirleri Üzerine İnceleme ve Değerlendirmelerde Bulunmuşlardır.

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!

#Referans: Talat Tekin

#SerKan1923

@HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @kaptanpırays @NeOlsun55insonu @_Öcüü_ @Sonra_danGurme @TheKerim54

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @ismiyook @Kızılcıkk @vuslat_vakti @чαğмυяeятešı
Bilinen İlk TÜRK Şairi Kimdir?