Yüce Türk Irkı'nın asil evlatları, hangi Türk Devleti'nde yaşamak isterdiniz?

Ben Göktürk Kağanlığı'nda yaşamak isterdim. ya siz?

0|0
6|2

En İyi Kız Görüşü

• Niye 'yüce' olalım arkadaşım? Türk doğmayı biz mi seçtik? Bir başarının sonucu rütbe olarak falan mı verildi bize? Anlamıyorum bu içinde bulunduğumuz her şeyi yüceltme olayını. Hiçbir ırk yüce ya da aşağılık değildir. Irk dediğin şey saç rengi, göz rengi, boy gibi seçme sansımız olmayan genel bir özelliktir. Böyle yaparak Türk ırkını göğe çıkarmış olmuyorsunuz aksine küçük düşürüyorsunuz. Bizler bu kadar basit ve sığ düşünen insanlar değiliz.

Bir de bu kadar ırk vurgusu yapıp Türkçe bilmeyen adama da afedersiniz gülerler. Irk kelimesi özel isim değildir kesme işareti ile ayrılmaz, cümlede geçen devlet kelimesi de özel isim değildir o da kesme işareti ile ayrılmaz. Devlet kelimesinin özel isim olarak kabul edilebilmesi için belirli bir 'devlet ismi' olması gerekir. Örneğin "Osmanlı Devleti" derken büyük harfle yazılır ve bir ek gelirse ayrılır fakat "Osmanlı'da devletin düzeni..." gibi bir cümlede küçük harfle yazılır ve gelen ek kesme işaretiyle ayrılmaz.
    Bu dilbilgisiyle bence Sümerler'den geriye doğru gidip oralardan bir devlet seçin.

0|0
    0|0
    • her yazarın kendi dünya görüşüne göre yazım kuralları vardır. fakir baykurt'un "ya da" bağlacını "yada" şeklinde yazması gibi, aziz nesin'in sigarayı, cigara olarak yazması gibi. benim yazım kurallarım da bu yöndedir.

• Ya da bağlacının yazımı zaman içinde değişime uğramıştır. Örneğin veya kelimesi bir dönem "ve ya" şeklinde yazılıyor ve bu şekli doğru kabul ediliyordu. Kalıplaşmasının ardından birleşik yazılması doğru bulunarak değiştirildi. Hatta geçen yıl bu konu yeniden gündeme dahi geldi. Ya da ifadesi de aynı şekilde yazımında değişiklik yapılmış, hatta zamanında da bu nedenle tartışmalara konu olmuş bir söz öbeği. Aziz Nesin'e gelince, herhangi bir Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü incelerseniz cigara kelimesine orada ulaşabilirsiniz. Bu bir tarz değil yöresel ağızla söyleniştir, o yüzden yanlış olarak kabul edilemez. Hatta halk arasında marijuana için de bu ifade kullanılır. Zaten var olan farklı söyleyişlere eserlerde yer vermek ile var olan dil kurallarını çekiştirip keyfi olarak değiştirmek aynı şey değildir. Sizinki var olan dil bilgisi kurallarını bükmek. Buna tarz demek yanlış bilgi aktarımı olacaktır.

• Öncelikle Türkçe hakkındaki hassasiyetinizden dolayı size teşekkür ederim.
      Verdiğim misaller sizi ikna etmemiş, o halde çeşitlendireyim. Misal; Attila İlhan şiirlerinde imla kurallarına dikkat etmemiş hatta şiirin ahengini bozduğu gerekçesiyle reddetmiştir, Nazım Hikmet "kağıt" kelimesini okunduğu gibi "kâat" olarak yazmıştır. Kemal Tahir ve Yaşar Kemal bol bol yöresel ağızlara yer vermiştir. Demem o ki her yazar yazım kurallarını kendine göre yorumlamıştır.

En İyi Erkek Görüşü

• hayaller ucmak hayatlar kizlarsoruyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Göktürk Kağanlığı ya da Timur İmparatorluğu.

0|0
    0|0
  • Atatürk milliyetçiliğinin geçerli olduğu Türkiye cumhuriyeti dönemlerinde yaşamak isterdim ben

0|0
    0|0
  • Büyük Hun Devleti.

0|0
    0|0
  • Göktürk veya Karahanlilar

0|0
    0|0
  • ATATÜRK'ün zamanında.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Osmanlı devletinde yaşamak isterdim. Kürtler ermeniler, diğer tüm hainlerle mücadele etmek isterdim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...