Konuşurken çok mantıklı ve akıcı konuşmak istiyorum?

Bazı insanlara bakıyorum konuştukda dinleyesi geliyor insanın. çok olgunca konuşuyorlar. evet çok kitap okunması lazım peki nasıl kitaplar okumalyım kendimi geliştirmek için? ne tarz roman mı hikaye mi biyografi mi vs

0|0
69

En İyi Erkek Görüşü

• Bilim ve psikoloji kitapları oku ama düşünetek oku okumak için değil. bradırım

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sana bir şeyler katacak kitaplar seç, popüler kültür kitaplardan uzak dur. Felsefe, tarih, kişisel gelişim, bilim okuyabilirsin.

1|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 8

• a mık bende güzel konuşuyom aynı dediğin gibi, kimse çüküne takmıyor.

sen ve senin gibiler nerde takılıyor ya.
    bi' adres versene sizin tarikatın yerini.

2|0
    0|0
  • Kitap oku piko

1|0
    0|0
  • Okudugun ve Ögrendigin seyleri birilerine anlatarak gelistirirsin. sadece okuyup icine atarsan içinde kalir. Taktik şu.
    Oku-anlat :/

1|0
    0|0
  • Bunu gelip burda soracaksan hakkaten işin zor.

Roman diye Grinin Elli Tonu gibi çöpleri okursan ilerleyeceğine gerilersin.

Klasik eserleri falan oku.

0|0
    0|0
    • neden sormayayım, 18 yaşındayım benden büyükler var öneri bekliyorum. Çok mu anormal bir durum?

• yakın olsak ders verebilirdim

1|0
    0|0
  • Ne bulursan oku.

1|0
    0|0
  • rahat ol konuşursun

0|0
    0|0
  • Benim öyle olduğumu söylerler

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• kitap okumak kelime dağarcığını geliştirir, bilgi birikimi yaratır, daha düzgün cümle kurarsın fakat şöyle düşün ing. bir metni içinden okuyorsun.. düzgün okuyormuşsun gibi gelir.. sesli okumaya başladığın an takılır telaffuz edemezsin ayrıca kitabı içinden hızlı ve düz bir şekilde okumaya alışacağın için konuşurken de tonlama, vurgu, duygu değişimine dikkat etmezsin. Dümdüz ezbere gibi duran bir konuşmayı kimse dinlemez. Konuşmak bunu karşıya aktarmak farklı bir durum. Geliştirmek istediğin bu ise sesli ve acele etmeden, anlamlandırarak, tonlayarak okuman gerek.. bunun dışında ders çalışırken de konuyu başkasına anlatır gibi kendine anlatabilirsin

1|0
    0|0
  • Her türlü kitabı okumalısın. Genel kültürünü geliştirmen gerekir. Bu sadece kitap okumayla da olmaz. Gündemden haberin olsun, araştırmalardan da haberin olsun. Bilgi birikimin çok olunca, hâliyle konuşmaların da ilgi çekici olur.

1|0
    0|0
  • 18-24 yaşları arasındaymışsın da bu işin temeli küçük yaşlarda atılıyor genelde. Küçükken roman ve hikaye çok okurdum ve temelimi bu şekilde oluşturduğumu düşünüyorum. Yaşım ilerledikçe ilgilendiğim konular hakkında kitaplara sardım. Misal küçükken de tarihe ilgim vardı ve tarihi romanlar okurdum şu an direkt ana kaynağından tarih bilgisi almayı tercih ediyorum. Konuşurken dediğin şekilde konuşabiliyorum evet ama ikili ilişkilerde geçerli oluyor bu. Topluluk önünde konuşmakta zorlanıyorum hala daha. Bunun için de hitabeti geliştirmek gerekiyor, üniversitelerde bu tarz seçmeli dersler oluyor faydasını göreceğine/göreceğime inanıyorum.

0|0
    0|0
    • temeli kücük yaşlarda atılıyor derken? bu bir spor veya sanat değil ki temelinin kücük yaşlardan atılması gereksin. kendini geliştirmenin yaşı yoktur.

• Bir spor yahut sanat dalı gibi bu da bir ilgi alanı, yetenek. Bu şekilde düşünüyorsan tutarlı olup bir spor yahut sanat dalı hakkında da böyle düşünmelisin. Mesela çizime 18 yaşında başlayan ve küçüklükten beri ilgileniyor olan benden daha başarılı bir arkadaşım var. Ama küçüklüğünde fazla kitap okumuş insanı eğer sen de okumuşsan kolayca ayırt edebilirsin. Çünkü bu hayatın her alanına tesir eden bir durum. Çizimde sadece çizim yaptığın anda konuşturuyorsun o yeteneği. Bak senin sorun da zaten kitap okumanın hayata yansıyışıyla ilgili. Aman çok kültürsüz kaldım azıcık da kendimi geliştireyim falan şeklinde yürümüyor bu iş. Su içmek gibi bir ihtiyaç bu alışkanlığı kazanmışsan. Sonradan olmaz diyen yok ama şu yaşına kadar bilinçli bir insan bunun farkına varırdı, yoksa biraz boş yaşamış olabilir.

• İyi de kardeş, bunun kitabın türüyle ilgisi yok ki. Sen diksiyonunu geliştirmek istiyorsun, senin için önemli olan kitabın üslubu falan.

0|0
    0|0
    • diksiyon değil kendimi geliştirmek istiyorum

• Anladım, ben telaffuz konusunda sıkıntı çekiyorsun sanmıştım. Öyleyse bilim kurgu, felsefe, ve psikoloji türündeki kitaplar işine yarayabilir.

• akici okeyda mantik için biraz zeki olmak lazim 😊

0|0
    0|0
Yükleniyor...