Yazdığım şiirler ile ilgili yorum alabilir miyim?

Uzun süredir şiir ile uğraşıyorum hüzün dolu anlarımın - olmayan zaman yok diyebilirim- en büyük hobisi oldu benim için. Şu zamana dek çok sayıda şiir yazdım fakat maalesef bunları farklı kişilerin değerlendirmesine sunamadım. Bazı dergilerde yayımlama imkanı buldum derken aksilikler oldu. rastgele seçtiğim iki şiirimi değerlendirebilirseniz mutlu olurum. Birkaç tane daha ekleyecektim fakat sığmadı. Değerlendirme benim için önemli, teşekkür ederim

ANLAMAK BAZEN

Bir yol var kapımın önünde, sana açılan
Bir adım atsam ve sende bulsam soluğu diye yolumu gözlüyor günden güne
Bir ağaç var mahallemin kenarında; biraz yaşlı, bir kaç dalı kırık olan
ama önünden her geçişimde seni soran
Ve bir de kuş var bahçemde, her gün saat beşe on kala çamaşır ipliğinin üstünde durup tam on iki dakika adını sayıklayan
Konu ne zaman sen olsan aklıma ilk bunlar geliyor ve bununla birlikte bir gülümseme sarıyor yüzümü
"Kuş anladı, yol anladı, ağaç anladı. Sen anlamadın." diyorum.

ÇIKMAZ

Sensiz saatler sarıyor etrafımı ve
ben buna birşey yapamıyorum.

İçten içe usul usul ölüyorum,
birşey yapamıyorum.

Elime bir kalem alıp benden sana uzanan bir şiir yazmak ;
sözcüklerinin ardına tutunup gelmenin umudunu taşımak istiyorum, yapamıyorum.

Sen yokken, zaman geçsin diye mırıldandığım şarkıların sözlerini bile unutur oldum.
Unuttuğum kısımları seninle doldurmak istiyorum fakat bunu bile, yapamıyorum.

Biliyorum bu şehir sen varken güzel
bu insanlar sen ve ben "bizken" mutlu
Ve ben, beni sorma.

Ben zaten, seninle yaşıyorum her anımı.

Artık sana söyleyebileceğim sadece bir şiirim kaldı, sözcükleri eksik.

Ve bir kelime var günlerdir dilimden düşmeyen.

"Özledim seni"

Sen de özledin mi beni?

0|0
1|6

En İyi Kız Görüşü

• Güzelmiş eline sağlık

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Güzel ancak tarzını biraz değiştirsen iyi olur zira böyle boğucu bir görüntüsü var şiirin. Anlam ne kadar iyi olursa olsun insanı iten bir havası var. Misalen şöyle yazsaydın şu iki satırı:
    Elime bir kalem alıp
    Benden sana uzanan bir şiir yazmak;
    Sözcüklerin ardına tutunup
    Gelmenin umudunu taşımak
    İstiyorum, yapamıyorum.

0|1
    0|0
    • Teşekkür ederim yorum için değerlendireceğim. Sonuçta yetkinleşmek zamanla oluşur.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 5

• Yalnız ikisi de çok iyi bence , etkileyici olmuş Tebrikler

0|1
    0|0
  • Şiirde ölçü ve kafiye kullanmaya ne dersin?

0|0
    0|0
    • Bir dönem hece ölçüsü ile yazdığım kafiyeli şiirler oldu ancak bu dönemden zamanla sıyrıldım. Serbest şiirde istediklerimi daha rahat ve daha doğru aktarma şansı buldum okuduğum onca kaynak ve şiirden sonra kendimi bu alanda yetiştirmeye başladım.

• Dam başında saksağan vur beline kazmayı

Şiir dediğin kurallı olur arkadaş. Marifet ondadır. Kafiyesiz, hiçbir hece vezni kullanmadan duygularını terennüm etmekle şiir yazılmış olmaz. Bizim şairlere saygımız vardır. Şairliği de ayaklar altına almayın. Kızları da şiirden soğutuyorsunuz.

Bak şu maniler bile senin şiirlerinden daha etkileyici. Kızların da daha çok hoşuna gider.

Hayatın başındayım,
    Daha genç yaşındayım,
    Eller bahar yaşarken,
    Ben ömrün kışındayım.

Yüksekten atar beni,
    Düşerken tutar beni,
    Kölesiyim ben onun,
    Dilerse satar beni.

Ne desen yerindedir,
    Bütün suçlar bendedir,
    Dünya dolu yâr olsa,
    Benim gönlüm sendedir.

0|0
    0|0
    • Serbest şiir niye var o zaman kardeşim? Sen su an birçok şairi de gomdun farkında misin?

• Ayrıca ahenk'i sadece kafiyeden ibaret görmen bence yanlış eğer yazdığım şiirleri dikkatli okusaydın özellikle de ikinci şiiri oradaki projeksiyon halindeki ahenk unsurlarını görebilirdin.

• Üstad uygun bir benzetme değildir. Çünkü her ilmin üstadı olur. Üstad sözünden bir kişinin şair olduğu sonucuna varılamaz. Mason üstadları bile var. Hem NFK'ya üstad denmiş ama bir Yunus Emre için böyle denmemiş. Yunus Emre daha aşağı bir şair midir? Aksine NFK'dan üstün bir şairdir. Neyse. Seninle daha fazla tartışmayacağım. Sana başarılar dilerim.

• Kafiyesiz şiirler bir o kadar kifayetsiz bence.

0|0
    0|0
    • Tabii ki bu sizin görüşünüz saygı duyarım ancak son yüzyılın büyük şairlerinin hemen hemen hepsi biçimi aşıp duyguya odaklandılar, kafiyeyi bir kenara bırakıp tekrarları azalttılar ve daha özgün şiirler yazdılar. Ben de hece ölçüsüyle şiirler yazıyordum fakat serbest şiir bir haykırış biçimi ve öze ulaşmamda yardımcı oluyor. Bence gerçek şiir de buradan çıkıyor.

• @isimsizsair aynen NFK nın şiirlerini seviyorum efsane üstad.

• Tabii ki. Üstad ayrı bir dünyadan

• Alamazsın.

0|0
    0|0
    • Belirtmek isterim ki şu anda yaptığın da bir yorum :)

Yükleniyor...