Satrançta vezir adının uydurma olduğunu biliyor muydunuz?

Oyunun en güçlü taşının kadın olması bazı kafasızların zoruna gitmiş ki adı Vezir diye uydurulmuş

Vezire tüm yabancılar QUEEN diyor yani KRALİÇE. Vezir diyen tek salaklar biziz.. İsteyen araştırsın

Satrançta vezir adının uydurma olduğunu biliyor muydunuz?

Güncellemeler:
Bizim kültürümüzde kadın asla söz sahibi olmasın arka planda kalsın yazıklar olsun ataerkil kadın düşmanı zihniyeti savunan beyin yapınıza. Kadın yönetiminin oyunda geçmesinden bile korkuyorsunuz hele erkek olan Kraldan daha güçlü gözükmesi sizi nasıl korkuttu

1|0
4|15

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 15

• Ben bunun pekte ayrımcılıkla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Kadınlara yapılan ayrımcılığa sonuna kadar karşıyım tabiki. Hatta herhangi bir alanda yapılan ayrımcılığa karşıyım.
    Bizim eski yönetim biçimlerimizde, din kaynaklı olarak zaten kadın bu sistemin içinde değildi. Yani bizde kraliçe mantığı hiç olmadı. O yüzden satranç oyunundaki taşa kraliçe demek istemedik. Bizim sistemimizde vezirlik, yeniçerilik gibi makamlar mevcuttu.
    Ama demiş olduğunda haklısın, kadınlara birçok konuda ayrımcılık geçmişte ve şimdi yapılmıştır.
    Fakat bu oyunda kraliçeye vezir denme sebebinin bununla bir alakası olduğunu düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • Feminist gordum seni😊😊😊

0|0
    0|0
  • Bir haltında içinde olmayı verin.
    Biz vezir bildik öyle gider. Neyin ispatının peşindesin.
    Bide hırslı hırslı yazmış :)

0|0
    0|0
  • heheh abla biz en guchlusu at diye biliyoduk)))) yani chogu stratejisi guchlu olan satranch oynayanlar ati terci ediyolar.. kraliche her yone hareket edebildigi ichin havali goryunuyo ama stratejisi guchlu olan chogu insan atlari kullaniyolar

0|0
    0|0
    • En güçlüsü at değil bunu grandmaster satrancı söylemez. Chess Com bile en güçlü Kraliçe der ama at daha stratejiktir

• bak böyle güzel bir bilgi veriyorsun teşekkür ederim :)
    ama böyle bir bilgiyi bize aktaran arkadaşı bilmek isteriz ki başka sorularına görebilmek adına

0|0
    0|0
  • " vezir diyen tek salaklar biziz "

Salak olduğunu bilmek güzel tabi.

0|0
    0|0
  • tabi zaten bir tek piyonlar erkek,
    satrançtaki atlar da kısrak zaten, dişi yani.

0|0
    0|0
  • Sizden öğrendim de, kadınlardan niye rahatsız olalım, hayatımızın her yerinde siz varsınız.. başka sebepler vardır, ya da bundan sonra Queen/Kraliçe deriz. Nick'imde bile Queen var sebebini belki anlamayacaksınız ama olsun.

0|0
    0|0
  • Hayatıma çok büyük katkısı oldu sağol.

0|0
    0|0
    • Cevap ver diyen olmadı sen her gece aynı şeyi düşün başka şeye kafa yorma

• Kral kraliçe mi oluyo asd

0|0
    0|0
  • Şah olmadan Kadın olsa ne olur?

0|0
    0|0
  • yuh harbiden öylemiymiş şaşırdım bir an :)

0|0
    0|0
  • Şah değil miydi satrançta en değerli taş 😀 O harektsiz kalırsa mat oluyosun 😀 Şahtan sora queen gelirse gelir 😀

0|0
    0|0
  • ne farkeder :D

0|0
    0|0
  • sadece siz değilsiniz. vezir daha mantıklı kraliçenin savaşta ne işi var

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• ilk defa duydum

0|0
    0|0
    • Queen chess diye arat gör. Veziri sadece biz kullanıyoruz

• bizim kültürümüze vezir daha uygun gayet de iyi olmuş neden salak diyorsun ki millete

0|0
    0|0
    • Evet bizim kültürümüzde kadın asla söz sahibi olmasın arka planda kalsın yazıklar olsun ataerkil kadın düşmanı zihniyeti savunan beyin yapınıza

• konuyu nerden nereye bağladın gerçekten saçmalıyorsun... senin gibi kültürünü benimsemeyen batı hayranı gençlere acıyorum...
      önce kendi kültürün hakkında güzel bir araştırma yapmanı tavsiye ederim.

• Senin kültüründe padişah ve hareminde 40 kadın
      Batı kültüründe Kral ve onu seven Kraliçe başka kimseyle aşk veya cinsellik yaşamıyorlar
      Şimdi karşılaştır hangisi daha iyi?

• Şah ve yanındaki kadın. Aslında mantıklı :)

0|0
    0|0
    • Kadını küçük gören Türklere göre kadın yönetimde söz sahibi olamayacağı için vezir dediler

• Hmm bilmiyordum

Yükleniyor...