#KURT Ağzı Bağlama! Uygulamasını Biliyor muydunuz?

#KURT Ağzı Bağlama! Uygulamasını Biliyor muydunuz?

Kurt Ağzı Bağlama, Hayvan/lar Dağda Ya da Yaylada Kaybolduğunda, Kurdun Bu Hayvanı Parçalamaması ve Bulunup Gelmesi İçin İnanç Gereği Bu İşi Bilen ve Okuyan Kişiye Yaptırılan Bir Tür Uygulamadır.

“Kurtta, Azrail Tüyü Var.” İnancı Dolayısıyla Onu Gören Kişi ve Hayvanı Korku Sarar.

Sürüye Kurt Girmemesi İçin de Kurt Ağzı Bağlattırılır, Dua Edilerek Düğüm Atılan İp Hayvana Takılır. Ancak Yine de Sürünün Belli Bir Kısmı Kurdun Rızkı Olarak Ayrılmaktadır.

Kurt Ağzını Bağlayan Hoca Dahi: “TANRI Kurdun Rızkını Ayırmış.” Diyerek Bağlar.

Kurtların Ağzı Dua, Muska Ya da Bıçak İle Bağlanmaktadır.

Artvin ve Çevresinde Gece Sahipsiz Olarak Dışarıda Kalan Hayvanları Kurttan Korumak Üzere “Tin” Süresi Üç Kez “Eüzü Besmele” Çekilerek Nefes Almadan Okunur.

Ya Bir Bıçağın Ağzı Kapatılarak, Ya da Sal İpliğe Düğüm Vurularak Kurdun Ağzı Bağlanır.

İran Türkleri’ndeki Kurt Ağzı Bağlanılmasını Akideli Adam, Pak İnsan, İmam Ya da Aksakal Yapar; Kayıp Hayvanlar Bulununca Kurdun (Oradaki Yaygın İsmi İle Canavar) Ağzı Aynı Kişiler Tarafından Açılır. Bağlama ve Açma Uygulaması Birçok Yerde Olduğu Gibi Bıçakla Yapılmaktadır.

Eğirdir’de, Bir Çiftlikten Kaybolan Koyun, Keçi, İnek Gibi Hayvanların Bulunması İçin Çiftlik Sahibi Kurdun Ağzını Bağlatır. Bunun İçin Bağlayıcı Sapından Açılır-Kapanır Türden Bıçağı Eline Alır, Bıçağı Açarak Üç Kez Dua Okur Üfler Bıçağı Sapına Doğru Kapatırken;

“Kurt Ağzını Kapa
Yolun Olsun Sapa
Bıçağımı Yağladım
Kurt Ağzını Kapadım.”

Diyerek Bıçağı Kapar. Bu Uygulama Akşam Yatsı Ezanından Sonra Yapılır. Ertesi Gün Kayıp Hayvanın Bulunacağına İnanılır.

Karaçay Türklerinde de Kurt Ağzı Bağlamak Vardır. Bunun İçin Bıçak Kınından Çıkarılır, Ters Çevrilir. Bıçak ve Kını İlgili Dua Okunarak Birbirine Bağlanır. Hayvanlar Otlaktan Sağ Salim Dönünce, Kurt Açlıktan Ölmesin Diye İlgili Dua Okunarak Bıçak ve Kını Açılır.

TANRI TÜRK'Ü, KORUSUN!

#Referans: Necati DEMİR, "Karadeniz Bölgesinde Kurt Ağzı Bağlama" - Yaşar KALAFAT, "Türk Halklarında Kurt Ağzı Bağlama İnancı"

#SerKan1923

@HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @kaptanpırays @NeOlsun55insonu @_Öcüü_ @Sonra_danGurme @TheKerim54 @UntilTheGrave

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @ismiyook @Kızılcıkk @vuslat_vakti @чαğмυяeятešı

• Evet Biliyordum.
    27% (3)0% (0)19% (3)Oy Ver
  • Hayır İlk Defa Öğrendim.
    73% (8)100% (5)81% (13)Oy Ver
  • Şöyle ki:
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
2|6

En İyi Kız Görüşü

• İlk defa öğrendim

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 1

• Kurt ağzı bağlama deyince aklıma şu kurt köpekleri geldi onların ağzına bişey geçiyorlar genelde polisler tutuyo

0|0
    0|0
    • Kurt Köpeği Diye Bir Şey Yok. Daha Öncede Paylaşmıştım. İyi Geceler.

Erkekler Ne Diyor 5

• Hayır İlk defa öğrendim

0|1
    0|0
  • İlk defa öğrendim. Batıl bir inanış gibi geldi bana.

0|1
    0|0
  • Evet Duymuştum.
    Dedemden

0|1
    0|0
  • Doğu karadenizde yaşadım, ıspartada yaşadım ama ilk defa duyuyorum

0|1
    0|0
  • Ben Karaçay/Kıpchak Türk'üyüm ilginçmiş. Babam'dan öğrenmem lazım detaylarını

0|0
    0|0
Yükleniyor...