Arkadaslar, icki kulturu olan birilerii?

Soruyu gorenler ve icki hakkinda bilgi sahibi olanlar cevap yazarsa cok sevinirim. Yaklasik 2 hafta once pembe sarap almistim (markasi frontera) yarisina kadar icebilmistim. Normal oda sicakligindaki dolapta sakladim (gunes almayan, karanlik) yaklasik 2 hafta orada durdu. Simdi kalan yarisini bitirecegim. Icersem bir sey olur mu? Bozulmus mudur ya da herhangi bir olumsuz etkisi olur mu?

0|0
7|12

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• @Mandarinia tesk alkolik gösterme beni :D
    @Cileklipastaa chile origin, frontera Rose saraptan bahsediorsan onlarda mantar olmamasi gerekiyor... Genelde Saraplar serin, gunes görmeyen soguk kilerde saklanir- tabi bu acilmadan önce :) Acildiktan sonra bir sarap vakumuyla kapatman gerekiyor ki havayla temas etmesin ve buzdolabinda saklaman gerekir. Rose, sparkling ve beyazlar, kirmizilara göre daha soguk bir derecede saklanmalidir. Yatay durmalari, diger kokularla karismamalari ve titresim yaptiklarinda fermentasyon articagi eksi bir tada dönüsecekleri icin sabit durmasi gerekir.

Bence o sarabin tadi coktan degismistir ve ilk ictiginden daha sert aci bir tatla karsilasacaksin, tabiki zehirlenmezsin icersen.. Ama sarabin raf ömrü bitmistir. Buz dolabinda dedigim sartlarda (Vakumlu) saklama ömrü 5-7 gundur bu sarabin.
    Bir dahakine artik dikkat edersin ;)

img.alibaba.com/.../...ump-Cork-Free-Shipping-.jpg

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Açılmış ve hava ile temas etmiş. Bozulmuştur, içmeyin.

Zaten kokmuştur da o şimdi.

0|0
    0|0
  • Sn. @Coffein uzmanlık alanınız konusunda sizden yardım bekleniyor.

0|0
    0|0
  • Sevgili Cilelipastaa öncelikle her şarap saklanmaz bu birinci kaide.. Özellikle market tarzı yerlerde ya da alışveriş merkezlerinde satılan şarapların belli bir süre içerisinde tüketilmesi gerekir yani saklandıkça güzelleşmez ve bozulur. Frontera orta sınıf bir şarap markası genelde son kullanma tarihli üretimleri var piyasada.. Şu an o 2 hafta önce açmış olduğun şarabı tüketirsen eger muhtemelen eski tadını alamayacaksın bence içmemelisin ;)

0|0
    0|0
  • o şarabın fıyatı 5 10 lıra bısı dııl mı, ne tantana yaptın? tat bıraz tadı kotuyse ıcme

0|0
    0|0
  • Ne bozulması tadı daha da oturmuştur.

0|0
    0|0
  • Bisey olmaz bir tadim yap degisik bir tad yoksa devam et.

0|0
    0|0
  • Bir sey olmaz rahatlikla icebiliriz

0|0
    0|0
  • Olmaz birşey ben 1yıl onceki şarabı içiyordum dostum :D

0|0
    0|0
  • Hiç bir şey olmaz.. Şarap yıllandıkça güzelleşen tek içkidir..

0|0
    0|0
  • Hic bir sıkıntı yaşamazsın bu bir. Ikincisi onu cope at git tekelden 35 lik bir raki al alabiliyosan tekirdağ altin serirsi al teksen tabi sonra hamsi veya alabalik al kir masani ver müziği bul kafanı keyfine bak...

0|0
    0|0
  • şarap şişelerin de neden mantar var hiç düşündün mü? ve neden dik değil de yatık konurlar kavlara?

0|0
    0|0
    • bahsettiğin saklama şekli hiç açılmaaış şaraplar için geçerlidir... ama sen 2 hafta önce yarısını açtım diyorsun... tadını kontrol et önce.. ilk içtiğin gibi değilse ki muhtemelen ekşimiştir biraz... ağız tadını bozar dök gitsin

• Açıldıktan sonra bitirilemeyen ve daha sonra içmek için saklanmak istenen şarabın şişesinin ağzı, kesinlikle iyi bir şekilde kapatılmalı ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Havadaki oksijenle temas eden şaraptaki karbondioksit, bir çok değerli aroma maddesini de yanına alarak havaya karışır (uçar) ve bunun sonucunda şarabın bukesi ve tadı, tazeliğini kaybeder.

Havadaki oksijen, oksidasyona (şarabın oksitlenmesine) yol açar ve şarap yaşlı bir karakter alır (yaşlanır). Oksitlenen şarap, sherry’yi çağrıştırır ve bu olumsuz bir özellik olarak kabul edilir. Oksidasyonun hızı, şişedeki hava miktarına bağlıdır.

Açılmış ve en uygun içme zamanı geçen şaraplar her geçen dakika kalitelerinden kaybettikleri için bu şarapları bir an önce içip bitirmek, en iyi ve keyifli seçenektir.

Kızlar Ne Diyor 6

• İçki kültürü demiş 😂 görünce bana bir gülme geldi. Içki içme cahilliğiyle kültür kelimesini bağdaştıramadım 😄😄

1|2
    0|0
  • Deneyerek test et

0|0
    0|0
  • Aylar geçse de bir sey olmuyor.

0|0
    0|0
  • Hayir icebilirsin :)

0|0
    0|0
  • bir tadına bak dene ama büyük ihtimalme tadı değişmiştir