Rembetiko dinleyen var mı?

Anadolu'dan mübadele ile sürülen Yunan dostlarımın özlemlerini gidermek için yaptığı müzik türü... Girit'ten gelme bir mübadil torunu olarak benimde duygularımı anlatır kısmen.

Giorgos Dalaras, Stelios Kazantzidis, Haris Alexiou, Manos Loizos, Markos Vamvakaris, Mikis Theodorakis favori isimlerim... Favori parçalarım ise

Dalaras - Kyr Kostaki, Ela Konta: Osmanlı paşası Kostaki Musurus'a itaf edilmiş bir parça. "Kostaki efendi, hadi gel" demek... link

Dalaras - Ti Na Ta Kaneis Ta Ftera: Bunun anlamını tam olarak çözemedim, işte anadolu özlemi ile ilgili bir parça... link

Stelios Kazantzidis - Stin Anatoli: Pontuslu hemşerimiz Stelios'tan Anadolu ile ilgili bir parça... link

Markos Vamvakaris - Fragosyriani: Kendisi ortodoks olan Markos Vamvakaris'in katolik bir kıza olan aşkını anlatması... En sevdiklerimdendir. link

Dalaras - I Prosfigia, Petra Petra Htisame: Mikra Asia yani Anadolu isimli konserinden iki parça. Petra yunanca'da taş demek onu biliyorum sadece. Daha çözemedim şarkıyı. link

Haris Aleksiu - Kampana Tou Esperinou: "Hiç bir çiçek açmasın" demek. Haris Alexiou'nun rembetiko yorumları genelde daha fazla neşe yüklüdür ama bu parçada bir rembetiko'nun olması gerektiği kadar hüzünlü bir yapı var. link

Haris Aleksiu - Giftissa ton Evizaxe: "Çingene'nin büyüttüğü" gibi bir anlamı var. Neşeli bir Alexiou parçası. Dinlenilebilirliği var. link

Haris Aleksiu - I Garsona: Çok güzel bir parça... Bizim sözde müzisyenler Haris'ten devamlı parça araklamaya alışmışlardı zaten. Bu parçada araklananların en iyilerinden. Dinleyince tanırsınız zaten. Stüdyo versiyonunu bulamadım konser versiyonu ile idare edersiniz... link

Ayrıca boş geçmek yok...

0|0
11|8

En İyi Kız Görüşü

• anne tarafım mübadil benim. anneannem drama'dan iki ablasıyla gelmiş, doğduğu topraklardan hatırladığı pek çok şey bir çocuğun hatıraları kadardı. annesi anneannem kırk günlükken ölmüş, babası birinci dünya savaşı'na gidip dönmemiş. yemen'de öldüğünü tahmin ediyorlar sadece.

dedemin durumu biraz daha üzücü. onun hem anne hem de babası ölmüş savaş döneminde. akrabaları sahiplenmiş, türkiye'ye de onlar getirmiş. sonra da kendi kendine büyümüş işte. hala dedemin selanik'in kırca ilçesinden mi, yoksa şimdi bulgaristan topraklarında kalan kırcaali'den mi geldiği net değil, herkes bir şey söylüyor.

her ikisi de türkiye'ye geldiklerinde 6 yaşını yeni doldurmuş çocuklarmış...

annemin çekirdek ailesi hariç akrabalarıyla kan bağımın ne olduğunu bilmiyorum. onlar da bilmiyor zaten, açıklayamıyorlar bir türlü. tahminim, hayatları yollarda paramparça olurken kendi köylerinden, yurtlarından olan herkesi akraba belledikleri yönünde.

baba tarafım belli ama iş anne tarafından aile tarihime geldiğinde... her şey belirsiz, gölgelerin arasında kayıp. tarihimin yarısı, ulusalcılık akımına kapılmış iki devletin eliyle silinmiş benim!

ermeni diasporasına mensup olanların çoğu, 1915'te köklerinden koparıldıklarını söyler. söyledikleri doğru ancak o acıyı sadece kendilerinin yaşadığını düşünmeleri yanlış. ben o köksüzlük duygusunu o kadar iyi tanıyorum ki...

yani demem odur, rembetika'yı severim çünkü doğduğum günden beri zaten benim içimde çalar. söylediğin isimleri de dinlerim, içimdeki ritme dışarıdan katılsınlar diye...

1|4
    0|0
    • Artıladım... Tüm göçmenlerin içindeki duyguları açığa vurmuşsunuz.

• insanların acılarının üzerine kurulmuş devletler, neredeyse devletlerin tarih sahnesine çıktığı ilk andan beri. bizim de payımıza düşeni buymuş işte...

Kızlar Ne Diyor 10

• Yunan muzıklerine bayılırım.. Çokta severek dinlerim ama bu söylediklerini dinlememıstım.. ben

anna visi

Michael Kuyucu

Theodorakis

Despina Vandi

Fedon

Kotsiras

Yanni

Antonis Remos

Yannis Yorgos dinliyorum ve cok çok çok sevdiğim bir parça var dinlemeni tavsiye ediyorum

link

Bu şarkı Turkce okunmasa da benı aglatmaya uzaklara goturmeye ıcımde olan butun sıkıntıları silmeye yetıyor Kendimi bir adada Ilık bır yaz aksamının huzurunda buluyorum..

0|0
    0|0
  • çok güzel şarkılar hepsi. yunancaya bayılırım zaten. bende mübadilim.

0|0
    0|0
  • rembetiko candır.rembetiko gecelerne katılmanı anne tarafımdan selanikten gelme mübadil torunu olarak tavsiye ederim.link paylaşmayı bilmiyorum :((

0|0
    0|0
  • Kesinlikle Yunan müziği dinlerim. O kadar bizi anlatır ki aslında her parça. Yunanlılar ve Türklerin o kadar çok ortak noktası olduğunu ve hepimizin aslında ne kadar 'aynı' insanlar olup da derdimizi ayrı dillerde anlatığımızı kanıtlat bu parçalar.

1|0
    0|0
    • Aynı dille anlatılanlar da var... Katılıyorum sana.

link

• Hakikaten güzelmiş bu şarkı. Bana Yunan müziğini hatırlattın ama iyi etmedin akşam akşam... Petros anlatsın derdimi link

• Filmi var bende. ne zaman almışım bilmiyorum..sanırım onların hayatını anlatıyor..yaşam tarzları, yaşadıklarının müziğe yansıması...izleyeyim bir ara..müzikleri çok güzel çok

0|0
    0|0
    • Rembetiko filmini bende izlemiştim baya bir süre önce... Acılı insanların öyküsüdür Rembetiko.

• Evet...Merak ettim şimdi iyice filmi..yıllardır duruyor öyle..kısmet olmadı..:)

• hayir daha önce hic dinlemedim, cok hos geliyor kulaga

0|0
    0|0
  • :s

0|1
    0|0
  • Dinlemedim şuanda senden duydum .

0|0
    0|0
  • Çok severek dinlerim.Konser kayıtlı olanlarda seyircilerin coşkusu, katılımı kesinlikle mükemmel.

0|0
    0|0
  • rembetiko guzeldir...=)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Roy Sher, “Benim Tatlı Kanaryam” adlı yeni belgesel film projesinde, Rebetiko’ya adanmış bir yaşamdan çok güzel bir biçimde bahsediyordu. Çok ilgim olmamasına rağmen pür dikkat zevk ile izlediğim bir belgesel oldu.

Gerek tınısı gerek sözleri mükemmel bulduğum bir tanesini paylaşmak isterim.

kaigomai-kaigomai

otan genniete o anthropos, enas kaimos genniete

ki otan funtoni o polemos, to aima den metriete

kaigome, kaigome, rixe ki allo ladi sti fotia

pnigome, pnigome, peta me se thalassa vathia

orkistika sta matia su, pu ta ’cha san vaggelio

tin macheria pu mu ’dokes na su tin kamo gelio

ma si vathia stin kolasi tin alisida spase

ki an me travixis dipla su, evlogimenos na ’se

insan doğduğunda,

bir dertle doğar,

savaş şiddetlendiğinde,

kan ölçülemez

yanıyorum, yanıyorum, ateşe daha fazla yağ dök

boğuluyorum, boğuluyorum, beni derin denize at

gözlerinin üstüne yemin ettim,

ki onlar benim için bir incil gibiydi

bana vermiş olduğun bıçak yarasını

sana bir gülücük yapayım

fakat sen cehennemde derinde,

zinciri kır,

ve eğer beni yanına çekersen

kutsanmış olursun

0|0
    0|0
  • haris aleksiu iyidir, albümünü dinliyorum, türkçesi olan şarkılar zaten,güzel.

0|0
    0|0
    • Stelios Kazantzidis'in türkçe albümü var dinleyebilirsin. İstersen yollarım sana. Ayrıca Constantinople's Aroma isimli bir albüm daha var. Onun linkleri varmıdır bilmem ama. Hadi iyi dinlemeler.

• Lisedeyken dinlerdim..hoşuma giderdi..walkmane takardım kaseti..hey gidi günler. :))

1|0
    0|0
  • yok yaa işim olmaz zeybek daha iyi .

0|0
    0|0
  • Yunan müzikleri güzeldir

0|0
    0|0
  • Anna Vissi - Moro Mou link diyeyim, kaçayım hemen...

0|0
    0|0
  • hayır ama denemekten bişey olmaz

0|0
    0|0
  • Rembetiko diye bar var, ara sıra ziftlenmişliğim vardır mekanda o kadar

0|0
    0|0
Yükleniyor...