Tanrı demek saygısızlık mı?

Din kültürü ve Edebiyat hocalarımızla sürekli tartıştığımız bir konudur.
Allah'a Tanrı denilmesi sizce saygısızlık mı? Yanlış mı?

0|1
34|47

En İyi Kız Görüşü

• Bir dil bilgisi olarak bakalım önce olaya. İslamiyetimizin dili 'Arapça'dır.
    Allah arapça bir kelime, Tanrı ise tengri dir. Haşa Allah (c. c)'nin çeşitleri yoktur ama Tanrı insanlar tarafından çeşitlendirilmiştir;Gök tanrısı, yer tanrısı vb.
    Konuşurken-yazarken Tanrı kelimesini kullandığımızda niyetimiz tabiki Allah (c. c.)'ı kast etmek olabilir. Fakat genel bir kelime oldugundan direk Allah (c. c)'a hitaben sayılmayabilir.
    Ben şahsım adına bunu bir saygısızlık olarak nitelendiremem. Dinimiz açısından da bu konuyla ilgili kesin hükmü bilmiyorum. Ama Rabb'in zaten 99 ismi var iken başka bir kelime ile nitelendirmek yersiz bence.

2|1
    0|0
    • Kısaca tanrı genel bir ad Allah ise özel ad.

• @YakıyosunHany Şükür :)

Erkekler Ne Diyor 47

• Saygısızlık Değildir. Üstelik diyanet işleri başkanlığı bile bu konuda açıklama yaptı. Allah'a Tanrı demek caizdir bir sakınca yoktur diye.

Allah arapçada yaratıcı anlamına gelir.
    Tanrı da Türkçe de yaratıcı anlamına gelir.

7|5
    0|0
  • Hiç bir alakası yok. Sonuçta aynı şeyi kastediyoruz. Hedehüde de desek kastedilen önemli. Niye saygısızlık olsun. Bunlar filmlerdeki etkinin sebebiyle. Genelde amerikan filmlerinde Allah yerine tanrı kelimesi telaffuz edildiği için antipatik geliyor müslümanların bazılarına. Altı üstü kelime bu kadar neyine takılıyorlar hala anlamam. Sen neyi ifade ettiğine bak. Ne yani Allahı kategorize mi ediyorlar kafalarında töbe töbe...

1|0
    0|0
  • Osmanlı da bile bazen çevirilerde Tanrı geçiyor idi.

Yani Rabbim filan diyoruz mesela. O da Allah'ın 99 isminden değil. Ve Farsça. Tengri de Tanrı da denebilir bence.

Ha ben asla kullanmam :)

2|2
    0|0
  • Önemli olan İslamda niyettir ki ameller niyetlere göre şekillenir. Bence bir sakınca yok kalıplaşmaya gerek yok tamam Allah'ın çok güzel isimleri var lakin bence Tanrı denmesinde bir sakınca mevcut değil. Mesela Yunus Emre: Ey sevgili der yaratana. Bu daha değişik bir yaklaşımdır Yunus'un niyetidir. Er kişide niyet güzel olduktan sonra söylediğinin ne olacağından ziya de önemli olan onu sıfatı kullanırken ne niyetin olduğudur.

1|0
    0|0
  • Tanrı bir olgudur. Allah isimdir. Tanrı: Yaratan, yarattığına inanılan yüce şahsiyet demektir. Herkesin kendince farklı tanrıları olabilir. Müslümanların tanrısı Allahtır, bu yüzden tanrı demek yerine direkt ismini söylerler, bu olağandır. Zira İslam inancında Allah ismini anmak dahi sevaptır. Tanrı denmez. Ha dendiği zaman dinden çıkar mısın, gayet tabii çıkmazsın. Ancak Allah denmesi faydanadır. Başka bir dine iman eden, bir krem peynire bile tanrı diyen insanlar var dünya üzerinde. Senin tanrın, din hocanın tanrısıyla aynı değilse, tanrı diyebilirsin. Allah demek zorunda değilsin.

1|1
    0|0
  • Allah cc 99 ismi var en güzel isimler onun başka ismi yok!

#Türkerkeğii

2|1
    0|0
  • Bir sıkıntı görmüyorum.
    Ama asıl sıkıntı şu hiç bir Hristiyan, acaba Tanrıya Allah desek ne olur diye soru sormuyordur.

1|0
    0|0
  • bence saygısızlık değildir. tanri da deseler Allah da deseler bir sey farketmez. Ama agizdan Allah cikiyor, boyle alistik bizim dilimizde her ne kadar sey olmasam da :)

1|0
    0|0
  • öyle bir şey yok. islamiyet ingilterede doğsaydı "God" diyeceklerdi.

1|0
    0|0
  • Ayni sey. Teki Turkce digeri Arapca.

1|0
    0|0
  • Tanrı Türkçe bir isim olan Tengri nin değişikliğe uğramış halidir... Ben Türk üm Tanrı demeyi isterim... O na Tanrı demek islamı reddetmek O nu reddetmek demek değil

1|0
    0|0
  • Hayir gunumuzde Allah kelimesinin Turkce karsiligi Tanridir ve bende bir hristiyan olarak genelde Tanri diyorum

1|0
    0|0
  • Yahu şunu bazı geri kafalı adamlara anlatamadık.

Allah dediğiniz isim özel isim değildir. Al-İlah'tan gelir.

Museviler ve hristiyanlar, Rab der.
    İraniler, Mevla der.
    Araplar Allah der.
    Türkler de Tanrı der.

He demek istemiyorsanız islamiyet öncesi kabedeki baş put olan hem de ay putu olan Al-İlah'a secde edebilirsiniz sorun yok.

0|1
    0|0
    • Arapların en büyük ilahı El-lah ya da diğer adıyla Hubel'dir. Mekkenin koruyucusu ay tanrısı olarak bilinir. Erkek kabul edilir. Güneşle evlidir. 3 kızı vardır. Bunlar Al-lat, Al-uzzat ve Al-menat tır.

Tengri ise kökleri sümere kadar uzanan tek bir tanrıyı anlatmak için kullanılır. Sümerlerde dingir ya da tingir olarak adlandırılır. Tengri tekdir. Kök Tengri de denir. Ayın güneşin helvanın arap kahvesinin değil. Herşeyin yaratıcısıdır.

Biraz eğitimli ve araştırmayı seven bir TÜRK iseniz. Göğsünüzü gere gere Tanrı dersiniz. Arap ay tanrısı El-lah ı değil.

• Allah demek daha güzel tanri tabiri başka şeyler içinde kullanılabilir

1|0
    0|0
  • Değildir, bunu savunanların çoğu gerçek nedenini bilmese bile. Tanrı Türkçe bir kelimedir. Ve İslamiyetten binlerce yıl önce Türkler gökyüzündeki tek Tanrıya inanıp "Tanrı" diyorlardı. Allah arapça bir kelimedir. Bu kadar katı bir şekilde savunulmasının iki nedeni var. Biri bizi Türklükten uzaklaştırmak, yüzyıllardır süregelen araplaştırma çabası, diğeri de bizim insanlarımızda yine sıkça görülen arpları arapçayı kutsal sayma sevdası.

0|0
    0|0
  • bazı arkadaşlar bence sence olaylarına giriyorda dinimizce tanrı teriminin kullanılması yanlıs Allah adıyla ve diğer adlarıyla telaffuz edilmeli bu din alimleri tarafındanda sıkça söyleniyor.

1|0
    0|0
  • Yanlış olsa 99 adı olmazdı

1|0
    0|0
  • ben askerdey'ken yemek saati geldiği vakit, bütün askerler komutan geldiğinde ayağa kalkar ve dua ettirilir, duada '' tanrımıza hamd olsun, milletimiz var olsun '' arkasından afiyet olsun denir. ve yemeğe geçilirdi. bilmiyorum bazı arkadaşlar tanrı demekten hoşlanmazdı fakat komutanlar bunun herhangi bir sorun yaratmayacağını söylüyorlardı, bilmiyorum 12 ay boyunca tanrı dedik...

0|0
    0|0
  • 99 tane ismi varken neden tanrı?

1|0
    0|0
  • Allaha, tanrı demek saygısızlıksa, niye ibranice rab, hintçe hüda, farsça mevla derler? Tek dertleri Türkler midir? Türkçe midir? Birde Tanrının Türkçe olduğunu bilmeyenler, hristiyanlar kullanır museviler kullanır Tanrıyı der. Niye o zaman birkere bile Tanrı kelimesi çıkmıyor hristiyan ve musevilerin ağzından? Sen kendi Türkçeni bilmiyorsun arkadaş, kendi Tanrını bile museviye, hristiyana veriyorsun.

0|1
    0|0
    • Ayrıca allahın 99 ismi arasında rab da yoktur hüda da yoktur mevla da yoktur. Birçok şey yoktur ama kuranın içinde 99 ismin arasında yer almayan da geçer.

• Kuranın ilk ayetinde allah kendini rab diye tanıtır. Rab 99 ismin arasında var mıdır? Yok demi. Demekki neymiş illa 99 isim olması gerekmiyormiş

• İnsanlar nasıl birini engelleyip arkasından konuşarak mutlu olabiliyor @illalazımmıki gibi anlamıyorum.

• Görüş meselesi

1|0
    0|0
  • Asık önemli olan mesele kelimenin ne şekilde kullanıldığı değil ifade ettiği anlamadır gerisi teferruattır

0|0
    0|0
  • yanlış değil aslında tanrı tam olarak karşılamasa bile türkçe olduğu için kullanılabilir allah da bir tanrı sonuçta

0|0
    0|0
  • Oda Allahın ismi Diğer din adamları diyor diye bunla demiyor ozaman yahudi hıristiyan buldu diye teknolojıyıde kullanmasınlar mahsus

0|0
    0|0
  • Tanrı kelimesi Göktürk zamanından yani Göktanrı inancından kalma bir kelimedir. Söylenmesinin veya kullanılmasının saygısızlık olduğunu düşünmüyorum ama kullanmamakta fayda var bence...

0|0
    0|0
  • Allah arapça, Tanrı türkçedir.

"Hocam biz de Tanrı derken, sürahiyi kastetmiyoruz" dersen, konu tatlıya bağlanır. Hoca g*t olur kalır.

Arap seviciler

0|1
    0|0
  • Tabi ki yanlıştır! Allah'ın (c. c) 99 tane ismi dışında O'nu zikretmek kesinlikle çok büyük yanlıştır. Saygısızlığında çok çok üstünde bir şey bu yapılan.

0|0
    0|0
  • Allahın 99 tane ismi var. Onları kullan. Tanrı, genelde gök tanrısının ismiydi. İslamda ise Allahın sadece gökte değil, her yerde olduğuna inanılıyor. Yani tanrı demek doğru değil

0|0
    0|0
  • Hayır Tanrı Türkçedir aslı tengri dir. ve o hocana de ki Mevla nedir ,, Mevla da İran Farsça daki tanrı demek ve rab rabbim deriz ya rab ise İbranice Tanrı demek ALLAH ise Arapça ama o üstündür diğerleri bizim kendi dilimizde onların bunların dilinde yaratıcı demektir o yüzden Türkçede Türk'ler yaratana Tanrı demişlerdir sıkıntısı da yoktur saygılar

0|0
    0|0
  • tanrı genel bir isimdir. bizim tanrımız Allah'tır.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    17

Kızlar Ne Diyor 33

• tanrı kavramı gegenldır ve ıcıne putperestlıgı de ceker. mısırdaki ask tanrısı, kıl tanrısı yun tanrısı vs vs.. Allah kelımesının anlamı=el ilahtır. Allahın onun kusurlardan uzak zatı ıcın kullanmamızı ıstedıgı ıfade budur. evet saygısızlıktır.

1|0
    0|0
    • allah kavramı da putperestliği çeker. Muhammedin kırdığı putlardan birinin ismi al-ilahtı. Bu yüzden muhammedin babası abdullahın isminin anlamı allahın kuluydu. Yani put tanrısının ismi zaten allahtı.

• @YakıyosunHany amma attın be. sallama. ınancsızsan senle ısım yok defol yorumumdan. o yalanını sana yedırırler.

• put tanrısıymıs :D

• bence değil tanrı yaratıcı -yaratan demek sanırım latince bir kelime Allah da arapça bile kelime şöyle düşün laptop -dizüstü bilgisayar ikisinden birini kullansan yanlış mı anlaşılır

1|0
    0|0
  • saygısızlık
    helvaya da Tanrı diyolar.

1|0
    0|0
  • Bizde sürekli tartışırdık. Ben yanlış bulmuyorum. Arapça da Allah Türkçe de Tanrı. Türkçe dua etmek nasil saygısızlik değilse bu da değil bence.

1|1
    0|0
  • Saygısızlık olduğunu düşünmüyorum. Lakin "Allah" özel addır. Tanrıya gelirsek Tanrı benim bildiğime göre ilah demektir. Yani yaratıcı. Bize göre ilah tektir. Çok tanrılı dinlerde var ama. Onlara genel olarak Tanrılar derler ama hepsinin bir özel ismi vardır. Allah'a Tanrı dersek bu birnevi birisinin size özel isminizle değilde "hey insan" diyerek hitap etmesi gibi olur.

1|0
    0|0
    • Kanka sana mesaj atamıyorum. Bu üyeye mesaj gönderemezsin diyor. Neden? O. o

• Ha biz takipleşmedik ondan benim mesajlar takipte olmayanlara kapalı.

• Tanrı Türkçe bir kelime, Allah ise Arapça. Sonuçta aynı varlığı ifade ediyor ikiside. Canın ne isterse onu söyle. Farkeden ya da uygun olmayan bir şey yok

1|0
    0|0
    • tanrı mı türkçe bir kelime? demekki Türkçe ile alakan yok

• Evet internetten aç bak bakalım hangimizin öğretmenine saygılar 😂 @burakratya

• @burakratya Diyelimki Tanrı kelimesi Türkçeye başka kökenden girmiştir, Allah kelimesi, al-ilah kelimesinin birleşiminden oluşmuştur, ilah kelimesi ise ibraniceden arapçaya geçmiştir. Demekki neymiş allahta arapça değilmiş.

• Bana göre yanlış.. söyleyeni yargılamam..

1|1
    0|0
  • Bence değil

1|0
    0|0
  • Sual: Allah yerine tanrı demek caiz mi? Allah kelimesinin yabancı dillerde karşılığı var mıdır?
    CEVAP
    Allahü teâlânın isimleri tevkifidir. Yani, İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir.
    [...]
    Allah adı yerine, tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir. Çünkü tanrı, ilah, mabud-put demektir. Asuriler, Türkleri, güneşe, yıldızlara tapınmaya alıştırdıkları için tanyeri ağarınca, güneşe tapınırlardı. Bu sebepten, Güneşin ismi, tanyeri ve nihayet tanrı oldu.
    http://m.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=3861

0|1
    0|0
    • Bir de tdk e soralım.

Özel isim halinin ("Tanrı") karşılığı:

"Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Yaradan, Allah, Rab, İlah, Mevla, Halik, Hüda, Hu, Oğan"

Cins isim halinin ("tanrı") karşılığı:

"Çok tanrıcılıkta var olduğuna inanılan insanüstü varlıklardan her biri, ilah."

Yani senin kullandığın anlamdadır. Tekil anlama da gelir çoğul anlama da.

allah kavramı da putperestllikten gelir. Muhammedin kırdığı putlardan birinin ismi al-ilahtı. Bu yüzden muhammedin babası abdullahın isminin anlamı allahın kuluydu. Yani put tanrısının ismi zaten allahtı. o zaman allaha da karşı çıkmanız lazım.

• @coolqız tam manasıyla noktayı koymuşsun.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

"Bildirilmesi lâzım olanı söyledim sana,
      Ya fâidelenirsin, yâ da çarpar kulağına "

Artık gerisi bunlara kalmış.

• @coolgenc34 👍🏻👍🏻👍🏻

• tabıkıde saygısızlık münafıklar kafırler der tanrı aşkına ya da tanrı korusun.. bızım gııbı muslumanlar Allah korusun der

1|0
    0|0
  • Yanlış bence

1|1
    0|0
  • yanlış ya da saygısızlık değil bence sonuçta ikiside aynı yaratıcı başkalarının uydurduğu bir şey değil. dinimizde allah diye geçtiği için allah diyoruz

1|0
    0|0
  • Bence yanlistir. Allah denilmesi gerekiyor

1|0
    0|0
  • Saygısızlık degil. Tanrı sonuçta türkçe bir kelime. Bunu söylerken Ne düşündüğüne bağlı. Saygısızlık felan degildir..

0|0
    0|0
  • Allah varken neden tanrı densin ki

1|1
    0|0
  • belki

0|0
    0|0
  • Şöyle bir şey var ki Tanrı mutlak yaratıcı demek. İçinde hiç bir sıfat barındırmaz. Allah'ın 99 ismi daha var fakat Allah ismi en çok sırrı içinde barındıran en derin manaları taşıyan ismidir. O muazzam yaratıcıyı içinde bir çok anlam ve sıfat taşıyan güzel bir isimle anmak "Tanrı" diye basit bir kelimeyle anmaktan daha güzeldir. Nitekim biz de insanız ve isimlerimiz var. Kim kendisine "insan" diye hitap edilmesinden hoşlanır?

0|0
    0|0
  • mesela, sana senin isminle değil de başka bir isimle hitab edilmesi hoşuna gider mi? şahsen benim gitmez. tanrı demek günahtır diyemeyiz. ama, Allah ın birbirinden güzel anlamı olan 99 tane ismi varken, ona neden düz olarak tanrı diyelim ki? O'na onun isimleriyle hitab etmek bizim sevgi ve saygımızı gösterir ve bu Allah ı hoşnut eder. yeterli bir açıklama olmuştur umarım

0|0
    0|0
  • Tanrı Türkçe Allah Arapça önemli olan niyettir saygısızlık değildir. Fakat yaratıcıda kuranda kendinden Allah diye bahsettiği için Allah diyor müslümanlar

0|0
    0|0
  • bence değil

0|0
    0|0
  • Bence değil

0|0
    0|0
  • Hayır Allah Arapçadır Türkçesi tanrıdır

0|1
    0|0
  • Ne alaka anlamıyorum

0|0
    0|0
  • Allah ın 99 isminde Tanrı yoktur o yüzden doğru değil kullanılması

0|0
    0|0
  • Bence öyle.

0|0
    0|0
  • Hayır. Allah arapça bir kelimedir ve türkçesi tanrıdır

0|0
    0|0
  • Müslümanların tanrısından bahsederken allah dersin tanrı genel bir kavram

0|0
    0|0
    • İyi de hanfendi, allah kelimesi müslümanlardan önce al-ilah ismi ile var olan bir put tanrısının ismidir. Nasıl islama özel olabiliyor söyler misiniz?

• Saygisizlik degil bence bana ama allah demek varken tabi sözüm allaha inananlara

0|0
    0|0
  • Hayır o bir tanrı ve adı Allah.
    yaratıcı denmesi gibi normal bir durum

0|0
    0|0
  • Evet yanlıs allah`in birçok adı varken neden tanrı denilsinki saygisizlik yapilsin ki

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    3
Yükleniyor...