Ukrayna'nın eurovision şarkısında Türkçe kullanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ukrayna Rusya ile olan çekişmesinde Türkiye'nin yanında olarak yeni bir çıkış yapmıştı. Rus tırların Ukrayna sınırdan gönderilmesi hadisesinden sonra şimdi eurovision şarkılarında türkçe cümlelere yer verdiler. bu tarihimizde bir ilk olacak sanırım.

siz ne düşünüyorsunuz? şarkıyı beğendinizmi bu arada?

(Ukrayna, 2016 yılı Eurovision'da Kırımlı Tatarların Ruslar tarafından yurtlarından sürgün edilişini anlatan şarkıyla temsil edilecek.

Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi kriz 2016 yılı Eurovision şarkı yarışmasına taşındı.

UKRAYNA'YI 1944 İSİMLİ ŞARKI TEMSİL EDECEK

Ukrayna'yı bu yıl Eurovision'da 200 bin Kırımlı Tatar'ın Ruslar tarafından yurtlarından sürgün edilişini anlatan şarkı, temsil edecek. Sürgün yılına atfen "1944" adını taşıyan şarkının nakaratında Türkçe sözler var.

TÜRKÇE SÖZLER VAR

Jamala'nın "1944" isimli şarkısının nakarat kısmında, Kırım Türkçesi ile "Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım" ifadeleri yer alıyor.) alıntı.

1|1
7|8

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Şarkıda:
    yabancıların (Rusların) evlere gelip insanları öldürdüğü, sürgün ettiğini, Kırım Tatarlarının suçsuz oldugunu söylüyo. İnsanlık ağlıyo, tanrı olduklarını düşünüyolar ama herkes ölüyo..
    Yaşamıma doyamadım ben bu yerde yaşlanmadım gibi ifadeler var ukraynaca bildiğim kadarıyla. ( ben de ukraynada doğdum sonradan buraya geldim.)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Cok hos

1|0
    0|0
  • daha öncede The People's Project adlı oluşum uçak düşürülmesinin ardından türk ordusunu yücelten bir video yayınlamıştı.

Kendilerini severiz. Zaten bu olaylardan önce bile Türk erkeklerinin 2. memleketi ukrayna idi her zaman.

1|0
    0|0
  • https://www.youtube.com/watch?v=ByxiDwmSrUY

Düşürülen Uçaktan Sonra TÜRK HAVA KUVVETLERİ Anısına Klip Paylaşmışlardı..

0|0
    0|0
  • 12 tam puan tr

1|0
    0|0
  • afferin onlara

0|0
    0|0
  • Ukrayna'lı kızlar candır ;)

0|0
    0|0
  • helal olsun. tepkisiz kalmamalı tabii ki

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Keşke Türkiye de türkçe kullansa. Güzel bir örnek olur

2|0
    0|0
  • Şarkıya lafım yok ancak zamanında "siyasi" olduğu gerekçesiyle yarışmaya katılmayı bıraktığımızı anımsıyorum. Buna ek olarak geçtiğimiz yıl da Ermenistan benzer bir şekilde siyasi bir şarkıyla katılmıştı sözde soykırımla ilgili...
    Bu tür birlik için yapılmış olan kültürel aktivitelerin sanatta kalması gerektiğini düşünüyorum. Şarkını yine yap, güzelliğine, anlamına vs. lafım yok. Ancak bence olmaması gerek.

1|0
    0|0
    • sanat acılardan da beslenir. herkes kendince bir şeylere inanıyor. bu sayede türklerin de tarih içinde acılar yaşadığını en azından türklerce hatırlandı. ırkçılık adına bir yaklaşım gibi gelebilir. bir daha olmamasını umuyorum. kimse tamamen zalimiz gibi yansıtmasın. biz bizi biliyoruz ama başkalarına göre biz barbarız.

• Şarkıya ya da sanatsal yönüne lafım yok zaten. Böyle etkinliklerde olmaması gerektiğini savunuyorum. Yıllar önce Sırbistan katıldı, geçen yıl Ermenistan, şimdi de Ukrayna. Gereksiz bana göre, olmamalı.

• güzel geldi bana. Şarkının anlamlı olması da daha hoş olmuş. Sözlerin hepsine bakmak gerek

1|0
    0|0
  • Teşekkür ederiz Ukrayna ya 😊

1|0
    0|0
  • Her ne kadar yaptıkları kapak olsa da siyaseti karıştırmamaları gerekirdi diye düşünüyorum.

1|0
    0|0
    • oylamalar tamamen komşuculuk üzerine. bence bir şey değişmiyor. en iyiyi seçmiyorlar.

• kırım tatarlarıyle ilgili şarkı işte. bize ne ki.

1|0
    0|0
Yükleniyor...