Muhlama'nın tadı nasıldır? Anlatıldığı kadar var mıdır?

Muhlama'nın tadı nasıldır? Anlatıldığı kadar var mıdır?

Bazı yörelerde mıhlama deniyor, bazılarında ise muhlama. Kuymak diyenlerimiz de var :)

Kuymak yani Muhlama; Samsun'dan tutunda Artvin'e yani Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Sivas, Tokat ve Erzurum illerinde çok popüler olan bir yemekmiş. Mısır unu, tereyağı ve genellikle minci adı verilen tuzlu çökelek (bazı yörelerde telli peynir veya su peyniri) peyniri kullanılarak yapılan mısır lapasının adıymış. Yani vikipedi öyle diyor.

Hal böyle olunca, övenleri falan da duyuyorum böyle. Videoları olsun resimleri olsun araştırmaya başladım. Zaten herkesin elinin ayarıyla olacak iş değilmiş. Her yerde güzel yapamazlarmış falan da filan efsaneler dolanıyor tabi :) Bende hiç yemediğim halde artık canım çekmeye başladı. Böyle bir acıkıyorum görünce.

Velhasıl kelam özetleyelim konuyu. :D Daha önce bu lezzeti tadan, yapabilenler muhakkak vardır aramızda değil mi?
Fikirlerini paylaşırlarsa çok sevinirim..

Acıktık galiba be. Günaydın :)

0|2
9|24

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Günaydın trabzonluyum çooook güzel cidden buyrun yeni yaptım

1|0
    0|0
    • Ya çok kötüsün ama sen :D Buyrun diyo. İstanbul'dayım keşke buyurabilsem. Hası orada yenir. Ama umarım buralarda da bir yer bulurum güzel yapan.

• @TyCooN annem araklı babam sürmene :)

• @Uzaylıcnsu baba tarafına çok uzak kalmışım :D Ağasarlıyım ben tam tersi istikamet :D

Erkekler Ne Diyor 23

• Annem yapar arada, mısır falan kullanmaz, peynir tereyağı olur bir tek.

Soğuyunca tatsız tuzsuz bişey oluyor, hızlıca yemek lazım. Severim şahsen. Güzeldir.

1|0
    0|0
  • Tatmak istediğim bir lezzet

1|0
    0|0
  • Bu zamana kadar denemediysen eğer çok şey kaybetmişsin demektir. Tavsiyem ilk fırsatta tadına bakıp kendinin karar vermesi. Eğer fırsatın varsa Rize' de yemeni tavsiye ederim oralarda her şey doğal olduğu için lezzetin dibine vurursun.

1|0
    0|0
    • İstanbul'a çok uzak Rize.

• Bilmez miyim. Ola ki yazın tatil için falan düşünürsen dedim. İstanbulun havası suyu malum. Rize de yediğim ile burada yediğim arasında dağlar kadar fark var.

• Müthiştir annem de bende cll güzel yaparız😀

Yöresel tatlar sınavında tam not almamı sağlayan yemektir 😀😀

1|0
    0|0
  • Oooo çok dehşet ya yemeyenler çok şey kaybetmiştir :D Bir Karadenizli olarak bu tadı defalarca kez taddığım için kendimi şanslı hissediyorum :D

1|0
    0|0
  • Baya yedim. Benim damak zevkimë göre güzel. Ama yapamayan da var dendiği gibi. O zaman bir şeye benzemiyor

1|0
    0|0
  • Wikiye iyicene bir bak bizim köyde Yağlaş deniyor ona :D Valla istediğim an yaparım yerim dünkü kahvaltıda yaptığım gibi. Atalarımız basit malzemelerle güzel lezzetler bulmuş diyebilirim :)

1|0
    0|0
    • güzel yapar mısın tadını nasıl buluyorsun? daha da önemlisi, senin yaptığın yağlaş'ı yani muhlama'yı beğenenler oldu mu? :D bunu da merak ettim :)

• ne kadarda düşünceli bir erkek :D

• Eski Trabzon beyefendilerinden kim kaldi öyle değil mi azizim? :D

• Samsun dedin beni benden aldın karadenizim :) Kuymak unlu çok mükkemel de bende hazımsızlık yapay :(

1|0
    0|0
  • İyi yapılırsa müthiş

1|0
    0|0
  • Moda da çay tarlası var. Orada yaparlar. Güzeldir.

1|0
    0|0
  • Yemedim ki kanka

1|0
    0|0
  • güzel

1|0
    0|0
  • Super super harikaaa boyle yaninda kahvlatilik mezeler olacak. Sonra ekmegi catali alicaksin ekmegin uzerine sureksin yiceksin sonra dibidini kacaksin güzel cayini iciceksin. Sonra bir oh beee diceksin. Dunyalar senin olmuş 😊

1|0
    0|0
  • Güzel değil

1|0
    0|0
  • Çok ağır:

1|0
    0|0
  • Muhlama her yerde güzeldir, sadece Rizde'de değil, ama fazla tel vereni iyi değildir. İstanbul' Ümraniye'de veya Sarıyer Çayırbaşı'nda çok güzel yapan restaurantlarda gider yerim özledikçe. tavsiye ederim, yanında da varsa kara üzüm, yoksa salatalıkla. :)

0|0
    0|0
  • ben çok severim :)
    ama heryerde yapamazlar cümlesi gerçekten efsane değil, bahsettiğin illerin nerdeyse hepsine gittim maç için, Trabzon ve Rize dışındakilerde olan mıhlama-kuymak hikaye :)
    bir tavsiye; yemeyi düşündüğün yer malzemelerini orjinal olarak Karadenizden getirtiyo ise emin ol daha bir lezzetli olacaktır :)

0|0
    0|0
  • sabahları çok severim,

1|0
    0|0
  • Bu iş Rize ve Trabzondan sorulur

1|0
    0|0
  • Canim cekti bak ya super bence

1|0
    0|0
  • goruntusu istahimi kapatti panpa

1|0
    0|0
    • yağı çok olursa pek iyi olmuyomuş. onu dengelemek önemli diyolar. o sebeple herkes yapamazmış :/

• Bende hiç yemedim ama senin yüzünden merak ettim. Ayrıca canım çekti. 😯 ne olacak şimdi? 😐

1|0
    0|0
  • Severim güzeldir :D

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Benim bildiğim tek bir mıhlama var oda ıspanaklı yumurta :D severim kendisini :) bu anllatılan mıhlamadan hiç yemedim sanırım hatırlamıyorum :)

1|0
    0|0
    • onu bizde yapıyoruz da, adı ıspanaklı yumurta :D muhlama demiyoruz.

• Bense annemden duydum valla :D yıllarca mıhlamayı ıspanaklı yumurta bildim :D

• Ben çeçil peynirle eritiyorum. Hatta eritme peyniri da satılıyor, çok doyurucu bir yemek.

1|0
    0|0
  • Acayip muhteşem bir sey değil bence. Sabah kahvaltılarında yiyoruz bazen. Ben hiç yapmadım.

1|0
    0|0
  • Iyi guzel de öyle aman aman bir tadida yok yani şimdi😃

1|0
    0|0
  • Gayet guzel. Gittigim restoranlarda arada yerim.

1|0
    0|0
  • off ya oldu mu şimdi bu sabah sabah😋

1|0
    0|0
  • Ben niye bir türlü sevemedim şu yemeği 😂😂😂

1|0
    0|0
    • Bende tadini bilmedigim icin iyice canim cekti. Yesem sevmem belki :)

• Sirdan'in görüntüsü bile midemi bulandırıyor nedense.

• Görüntüsü biraz kotu ama tadı çok güzel 😍

• Hiç yemedim 😃

0|0
    0|0
Yükleniyor...