Atatürk ün cenaze namazı nerede kılınmıştır? Kim kıldırmıştır?

Eminim bilmeyenler var, bende utanarak söylemeliyim ki öğreneli en fazla 1 bilemedin 2 yıl oluyor, İlk Bilene EİG.

Güncellemeler:
hafız yaşarın anlatımıyla Makbule hanımın benim kardeşim müslümandı, neden cenaze namazı kıldırılmıyor, böyle bişey nasıl olur diyerek isyan ve feryat etmesi ile o zamanın diyanet işleri başkanına danışılarak (rifat börekçi) Dolmabahçe sarayı müayede salonunda iki masa birleştirilerek musalla taşı haline getiriliyor, saraydaki görevli bir kaç asker ve hizmetli bir araya gelerek cemaat oluşturuluyor ve bütün kamera fotoğraf makineleri kapattırılıyor,
ne yazıktır ki Makbule hanım çok haklıdır, cenaze tabuta değil hristiyan adeti olan katafalka konulmuştu?(kimin fikri bilinmez). Cenaza namazını şerefeddin yaltkaya tanrı uludur diyerek başlar ve kıldırır, cevat salim paşa ve hafız yaşar şok olurlar Çünkü rivayete göre Allah-u ekber diyerek başlamadığı gibi ilk selam da sol tarafa verilmiştir, cevat paşa çok sinirlidir çünkü aslında Atatürk gece ölmüştür, çünkü doktorlar odada nöbet tutmamıştır, ama tutanağı sabah 9:05 diye tutarlar.

0|1
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• Dolmabahçe sarayında kılındı sanırım. Makbule hanım zorladı. İmam o donemin diyanet başkanı idi. Kamet getiren Hafiz Yaşar idi.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Atatürk'ün cenaze namazı 10 kasım'daki vefatından dokuz gün sonra, 19 kasım 1938 sabahı saat sekizi on geçe kılındı.

Dolmabahçe sarayı'ndaki namazı Diyanet işleri başkanı Serefeddin Yaltkaya kıldırdı.

0|0
    0|0
    • O zaman diyanet işleri başkanı değil İslam tetkikleri enstitüsü müdürüdür kendisi, o zaman ki diyanet işleri başkanı Rifat börekçi idi.

• Neyse iste dogru mu dogru

Erkekler Ne Diyor 7

• Mustafa'ya cenaze namazı KILINMAMIŞTIR. Kendisi gökten indiği sanılan kitapların dogmalarına itaat etmezdi. Bu yüzden anıtkabirde dua etmek yasaktır. Onun yerine ziyaretçi defterine yazarsın. Mustafa Paşa'da arada kalkıp okur :)

0|3
    0|0
  • İstanbul'da ama tam nerde bilmiyorum tüm halk orda toplanmış o gün

0|0
    0|0
  • Nasıl yaşadiysa öyle muamele edilmiş işte öldüğünde... Müslüman mıydı ki müslüman müslüman muamelesine tabi tutulsun...

Not; mod musun editir musun. ..
    Kimseye hakaret ettiğim yok.
    Bu bir tarihi gerçek. Kendisi söylüyor... olduğunu.
    Ben niye inatla ve ısrarla müslüman olduğu iddiasına inanayim

Not 2, tarih bilgisi sadece ilkokuldaki İnkılap Tarihi ve resmi tarih olanlar... az ötede oynayin...

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Bolu dağlarında, kasım efendi kıldırmıştır efenim.

0|0
    0|0
    • Şaka bir yana benim bildiğim, Dolmabahçede kılınmıştır imamda ordinaryus profesör Şerafettin yaltkaya diye biliyom, kametide Hafız Yaşar getirmiştir efenim.

• 0|0
    0|0
  • Ona birde cenaze namazimi kilinmiş vay bee 😀

0|0
    0|0
Yükleniyor...