Panteizm, İslam inancına ters midir?

Biliyorsunuz ki, Panteistler antropomorfik bir Tanrı'ya inanmazlar. Ya da kişiselleştirilmiş. Onlara da göre Tanrı her şey, her şey Tanrıdır. Zaten etimolojik açıdan bakıldığında, Panteizm kelimesi de "tüm" ve "Tanrı" kelimelerinden oluşmaktadır. Yani, Tümtanrıcılık. Bazı müslümanlar, İslam inancına zıt düştüğünü savundular bana karşı. Siz ne düşünüyorsunuz?

1|0
2|20

En İyi Erkek Görüşü

• Tanri her sey veya her sey tanri savi islam inancina dogrudan terstir zaten. Panteizme islami acidan bakildiginda en basit yaklasimda; tanrinin birer parcasi oldugu varsayilan insanlarin tamaminin her acidan kusursuz ve dort dortluk olmasi gerekirdi.

1|0
    0|0
    • Teşekkürler açıklayıcı yorumun için. İnsanlara fikir soruyorsun, sanki hakaret etmişiz gibi davranıyorlar..

• Rica ederim. Hakaret icermese bile maalesef konu din oldugu anda insanlar dogrudan saldiri olarak algilayabiliyor.

Sonucta panteizm denilen bir sey var. savunan/karsi cikan insanlar var. Kur'an in ilk ayeti "oku" olmasina ragmen spor ve siyaset disinda okumayan insanlar var :)

• Tanrı'nın bir parçası değil, Tanrı'nın eksik parçası.

En İyi Kız Görüşü

• Aslında tasavvuf felsefesinde de bu vardır. Yani tanrı tek ve birtane değildir o her yerdedir. Tanrı herkesin içindedir. Detaylı bilgim yok ancak bunlar aklımda kalanlar.

Şahsi görüşüm ise Kuran'da bahsedildiği gibi Allah'ın gücü yücedir ve insan aklı bunu algılayamaz o halde Allah'ın heryerde olmasına gerek yok. Sonuçta bizi yaratan güç bizi her şekilde bilir.

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim. Hem olgun yaklaşımın, hem de bilgi için. :)

Erkekler Ne Diyor 19

• Hayır bir Müslüman panteizm düşüncesine sahip olamaz. Vahdet-i Vücud tartışması hakim olmuştur bu konuda ama birisi ayet ve hadislerle birlikte kalbi keşiftir. Panteizm ise sırf akla dayanan bir felsefi sistemdir. Çelişki burada tespit edilebilir

1|0
    0|0
    • Hmm. Vahdet-i Vücud olayını araştıracağım. Teşekkür ederim. :)

• Ek olarak tanrı olarak kabul ettikleri şeylerin biri somuttur biri soyut. Buda panteizmin İslam a zıt olduğunun kanıtır. Rica ederim başarılar 😊

• Anladım.. :)

• İslam inancında tanrı kelimesi kullanılmaz bu ilk terslik çünkü tanrı çoğunluk bir alan ve inanışı temsil eder allah ise tektir sonra herşeyin tanrı olması adı altında bakarsak buna sebep gösterilen şey bir ağacın insanı beslemesi veya bir yemeğin bir hayvanın insanı doyurması gibi yollardan gelir ama islam inancında yaratılışı insandan daha mühim olan maddenin atomlarıdır onlars~z olmaz bu söylediğin inanca göre eğer herşey tanrı ise yine tek tanrı atomlardır ve farkındaysan çoğul bir kelime yani atomlar bu yüzden aykırı 2 görüş

1|0
    0|0
    • Panteizm, İslama bağlı bir görüş olmadığı için arapça bir kelime kullanılmaz. Yani siz bunu müslüman olarak, "Allah her şeydir, her şey Allahtır" da diyebilirsiniz fark etmez. Her şey Tanrı'dır cümlesinden kasıt da şudur, "Tanrı doğada, nesnelerde, insan dünyasında vardır."

• terstir

1|0
    0|0
  • Ulan hergun yeni bir icat cikariyosunuz panteizim , ataizim, yok ebesinin amizimmmm 😂😂

1|3
    0|0
    • Haykırdım mkk😂

• Yeni değil ki.. :/ Panteizm, Plotinus'a kadar uzanır ve Plotinus ms 205 - 270 yılları arasında yaşamış.. :/

• İslam düşünürlerine göre Tanrı insanı kendi silüetinden değil, kendi nurundan yaratmıştır. Aslında sadece insanları demekte doğru olmaz, varlıklar aleminde yer alan her şey onun iradesi ve onun enerjisinin maddeye dönüşmesiyle oluşmuştur. Bu nedenle ben insana şah damarından bile daha yakınım şeklinde bir açıklaması vardır yaratıcının. İslam felsefesi bunu düşünmektedir. Görünen o ki Panteizm düşüncesinin islami düşünce açısından birbirleriyle gayet uyumlu bir çizgisi var.

1|0
    0|0
    • Evet.. Müslüman olduğum dönemler panteizmi savunduğum için kafir yakıştırmasına maruz kalmıştım. Okumuyorlar, tek sorun bu.

• biri ateizm biri teizm. dediğin gibi panteizm tüm tanrıcılık genel olarak fiziksel evreni tanrı olarak kabul etme olarak özetleyebiliriz, islam fiziksel olmayan yani metafiziksel tanrıya yöneliktir. onun için birbirlerine ters düşerler.

1|0
    0|0
    • Hah, evet istediğim tarzda bir cevap işte. Ciddiye aldığın için de teşekkür ederim ayrıca. :)

• önemli değil ben teşekkür ederim

• Islam dini bellidir felsefe değildir islam dinini ele almış İslâm felsefecileri vardır... her gün yeni bir akım meydana çıkararak milleti manevî bagindan koparmaya çalışıyorlar. .. ateizm darwinizm deistlik materyalistlik vb bis sürü şey

1|0
    0|0
    • Her gün yeni bir akım dediğiniz akım, milattan sonra 270 yılına kadar uzanan bir akım.. Sanırım bu yüzden deistim. :)

• Ben düşüncem i söyledim ifade ozgurlugumu kullanıyorum sapkinliktir ve yeni nesil içi bosaltilmis bir nesildir

• İfade özgürlüğünüzü kullanırken hakaret edemezsiniz. Her neyse..

• Soruda cok bilmedigim kelime vardi boguldum

1|0
    0|0
  • Panteizm ; patentini almadan kullanamıyorsun benim bildiğim kadarıyla..

1|0
    0|0
  • islam inancına terstir hatta eskiden bunu savunanlar da olmuştu vahdeti vucud deniyordu buna araştırabilirsin

1|0
    0|0
  • Arkadaşım felsefi bir görüş olsa bile, herşey tanrı diyor yani islamın tam zıttı birşey söylüyor, yani bu sorunun cevabı açık bence

1|0
    0|0
    • Aslında Tanrı her şeydir dendiği zaman yanlış anlaşılabiliyor. Bence farklı görüşler bu sebepten çıkıyor. :)

• kesinlikle.

0|0
    0|0
  • wooow haram !!

1|0
    0|0
  • kurana inanmayn her inanç islama ters

1|0
    0|0
  • İslam İslam'dır bubun dışındaki hic bir inanc ıslam tarafından kabul edilmez.

1|0
    0|0
    • Lakin şu noktayı kaçırıyorsunuz.. Panteizm bir inanç değildir, felsefi bir görüştür.

• Tabii, inanan için kutsal kitap yeterli olmalı. Bana olmadı. :)

• Özelden yazsana bana

• Saçma pikachu

0|0
    0|0
  • Ne diyorsun hatun bisey anlamadım açıkçası. Hergün sonu -izm'le biten birşeyler çıkıyor bu memlekette yeminle.

0|0
    0|0
    • Sağlık olsun

• Doğrudur, saçma sapan şeyler sahiden türemeye başladı. Hassas bir psikolojim yok, devam edeceğim. İlerleyen yıllarda da ciddi çalışmalar yapmak hedefim. Teşekkürler. :)

• Rica ederim başarılar dilerim yolunuz açık olsun iyi geceler :)

• Cok sey biliyorum demek icin sol elinle sag cebini kurcalarsan karman corman olur. oxford universitesinde sempozyuma katilir gibi konusman, senin de icinden cikilmaz bir hale bulasmani saglar. bu sozcukleri daha anlasilir yazsan asil bu gosterirdi birikimini bence. sonucta spinoza ile tartismiyosun de mi?

0|0
    0|0
    • Aslında kullandığım belki anlaşılması zor kelimeler yalnızca etimoloji ve antropomorfik idi. Çok şey biliyorum diye düşünmüyorum ve böyle bir şeyi kanıtlamaya çalışmıyorum. Ama bazılarının kafası karışmış sanırım evet, daha açık konuşmaya çalışırım.

• Kolay gelsin o halde ne diyeyim derin bir o kadar ince konular 😊 sözcuklerini dikkatli sec kufrediyon sanabilirler anliyorsun de mi 😊

• Heheh anladım anladım, teşekkürler. :)

• kelamcılara göre değil

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Ben musluman olarak Allaha inaniyorum benim icin tanri odur herseyi yaratan yoktan var eden herseyin sahibi oldur ama senin dediginde tumtanricilik yani belirli bisey yok bneim tanrim su diyemiyolar bence zit

1|0
    0|0
Yükleniyor...