Kapat

Dört büyük halife kimlerdir?

Dòrt büyük halife kimlerdir

internetten kopya çekmezseniz sevinirim:)

Dogrudan fikrinizi yazarsanız sevinirimmm

0|0
7|12

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 6

• Hz. Ebubekir Hz Osman Hz. Ömer Hz. Ali sıralama da bu yanılmıyosam

2|4
    0|0
  • Hz. Ebubekir

Hz. Ömer

Hz. Osman

Hz. Ali

2|3
    1|3
  • Ebubekir,Ömer,Osman,Ali.

3|3
    2|5
  • tebrikler...böyle konularda arada da olsa soru gelmesi güzel..ancak benim için baya kolay bir soru olduğundan cevap vermicem;)

2|2
    3|7
    • Cevap verdin sen zaten hep sorcamda ben bazi dengesizlet sinirimi bozuyo:)

• o zamannn hepsini cinsellik kategorisindeki sorulara alalım..arkadaşlar burda zaman kaybetmeyin sizin daha önemli işleriniz vardır orda takılın:P

• Agzina saglik dilin dert gormesinn:))

• Elanoya katıldım..

2|2
    0|0
    • Ssnde ortalikta neyse anladin sen

• :D ama beni engelleyen kız kadar olamaz mathesis:)ne cahil insanlar var ya..özgürlikten kasıtları çalışıp para kazanmaka ve bununla modayı takip etmek..bazen yanlış bir zamanda doğduğumu ya da başka bir gezegene ait olduğumu düşünüorum..özgürlüğü tanımlamaktan acizler, beyinleri yok ama fikirleri var..;)

• @mathesis bazen karşındaki insanla aynı şeyi söylersin ama karşındaki o kadar dar görüşlüdür ki aynı şeyi savunduğunuzu farkedemez..yobazlığın katmerlenmiş hali ya bu..geri kafalılığın karesi..

• keske balik hafizali olmasaydim hz.ali hz omer gerisi gelmiyo aklima :( bu arada sorunu cok begendim.tam puan benden.ama cok cevap bekleme millet seyinin derdine dusmus cinsellik ask olunca yaziyolar.din konusunda bir soruyu acip okumuyolar bile malesef.(genellemeyi yanlis anlamayin yazanlari kastetmiyorum haliyle)

1|2
    3|6
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 12

• Hz:Ali

Hz:Ömer

Hz:Ebubekir

Hz:Osman(bundan emin değilim ama bak unuttum bayaa oldu tarıh kitabına bakmayalı:)

2|1
    2|6
    • 4halifeyi tarih kitabından öğrenmek:/ oda ilginç...

• nerden ogrendigim mi onemli ogrenip ogrenmedigim mi? gorende bilenlerin hepsinin Kur'an'dan ogrendigini sanacak onlarda tarih kitabindan ogrendi ben durustce soyledim hadi git simdi.

• Hic sorma soruya cevep verdin mi verdin onemli olani gorcek goz yok bunlarda soru gerekssiz olcakki sevsinler bende nihat hatipoglundan ogrendim ayip mi biliyorum ya sen ona bak:)

• Doğrudan bildiklerimi yazıyorum.

1. Hz Ebu Bekir (Ebu Kuhafe'nin oğlu. Peygamberimizin en yakın arkadaşı. Mağaradaki 2 kişinin ikincisi. Mirac Olayı'ndan sonra kendisine doğrulayan anlamına gelem "sıddık" lakabı verilmiştir. Peygamberimizin ölümünden sonra Hz.Ömer'in önderliğinde "şura" ile halife seçilmiştir. Allah Resulü'nün Halifesi ünvanını kullanmıştır. Halifeliği 632- 634 yıllarında olmak üzere 2 yıldır. Halifeliğinde Kur'an-ı Kerim kitap haline getirilmiştir. Yalancı peygamberlerle mücadele edilmiştir. Ölüm döşeğinde iken yerine Hz. Ömer'i tayin etmiştir. Allah ondan razı olsun...)

2. Hz Ömer (Hattab'ın oğludur. Müslümanların kırkıncısıdır. Müslüman olmadan önce en azılı İslam düşmanlarındandır. Öyle ki peygamberimizi öldürmeye giderken kız kardeşi Fatma ve eniştesi vesilesiyle müslüman olmuştur. Peygamberimiz Allah'a, Allah'ım Ömer veya Amr' dan (Amr Bin Hişam nam-ı diğer Ebu Cehil) birini müslüman eyle dua etmiştir. Lakabı "adaletli" anlamındaki "faruk" tur. Hz Ebu Bekir'in vasiyetiyle ve genel kabul ile 634 yılında halife seçilmiştir. Devri İslam tarihinin en parlak devirlerinden biridir. 10 yıl süren halifeliği boyunca yamalı elbise giyecek kadar sade bire hayat yaşamıştır. 644 yılında İranlı bir köle olan Ebu Lülü tarafından şehit edilmiştir. Öleceğini anlayınca

0|0
    0|0
  • Bir gün acemi bir hoca

Meyhaneye gidip

sarhoşları doğru yola davet etmek ister

Sohbet açmak için selam verir

ve lafa 4 halifeden başlar

Yanında oturan sarhoş

- 4 halife mi , 1-2-3-4 diye sayar

bütün sarhoşlar güler

Hocada canınız cehenneme der meyhaneden çıkar gider

Sonra

kendisinden daha büyük bir alim olan

Ona ders veren hocasına gider

Durumu anlatır

Ermiş hoca der ki

Meyhanede vaaz vereceksen

Sarhoşların dilini bilmen gerekir

1|0
    0|0
  • Hz Ömer

Hz Ebubekir

Hz Ali

Hz Osman

2|2
    2|6
  • bu konuda nasıl fikir yürütebiliriz bilmiyorum, bilgi sadece bu :) emevilerden önce gelen 4 halife; hz ebu bekir, hz osman, hz ömer, hz ali ...

2|1
    2|6
  • kendisine oğlu Abdullah'ı halife olarak bırakmalarını isteyenlere şu tarihi cevabı vermiştir. " Eğer halifelik şeref ise bu aileye bir tane şeref yatar. Yok halifelik felaket ise bu aileye bir tane yine yeter". Halifelik için o dönem hayatta olan Aşere-i Mübeşşereden (hayattayken cennetle müjdelenen 10 kişi) hayatta kalan 6 kişiyi aralarından halife seçmek için görevlendirmiştir. Hakem olarak da oğlu Abdullah'ı görevlendirmiştir. Allah ondan razı olsun...)

0|0
    0|0
    • 3. Hz Osman (Affan'ın oğludur. İlk müslümanlardandır. Amcası Hakem müslüman olduğunu öğrenince eski dinine dönmesi için onu ağaca bağlamıştır. Zengnliği, cömertliği ve naif yapısı ile meşhurdur. (ki bu naif yapısı kendisinin şehit olmasına giden yolu açmıştır) Lakabı peygamberimizin iki kızıyla evlenmesinden dolayı (Rukiye ve Ümmü Gülsüm) iki nur sahibi anlamına gelen "zinnuriyeyn" dir. Müşriklerin zulmünden Habeşiştan'a (bugünkü Etiyopya) hicret etmiştir. 12 yıllık halifeliğinin ilk 6 yılı çok

• Hz. Ebubekir Hz Osman Hz. Ömer Hz. Ali

2|2
    2|6
  • eksileyenler ne için eksiledi anlayamadım.

1|1
    2|0
  • ebubekir

ömer

osman

ali

1|0
    0|0
  • ebu bekir

ömer

osman

ali