Toplumların ilerlemesinde sanat daha önemlidir çünkü?

benim münazarada Toplumların ilerlemesinde sanat daha önemlidiri savunmam gerek internette pek bişey bulamadım ayrıca ben sanatı savunduğum halde internette yazanlara cevap verebilirim yani onlara cevap vermesi oldukça kolay sizden sanatın daha önemli olduğunu kanıtlayan ve bilimi alt eden sözler yazmanızı istiyorum şimdiden sağolun hepinize çok teşekkür ederim

0|0
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• İlerlemiş toplumun tanımına bağlıdır bu. Maddi kültür ve manevi kültür olarak kategorilendirilebilir. Maddi kültür ile (yani bilimsel gelişme sayılabilir) Sadece insan hayatı kolaylaşır, Lakin o insanı dünyanın diğer yerlerinde yaşayan insanlardan ayırt edemezsin. Çünkü manevi anlamda onu diğerlerinden farklı kılan kullandığı eşyalar dışında birşey yoktur. Lakin manevi kültür (sanat bunun içindedir) toplumları diğerlerinden farklı kılar. Ayrıca sanat üzerinde daha çok yoğunlaşan toplumlar ufuklarını geliştirmiş olacaklardır. Çünkü sanatın sahibi yoktur. Toplumun tümüne aittir. Ve bir eseri herkes farklı okuyacağından ötürü toplumun empati ve ileri görüş yeteneğini dolaylı yoldan artıracaklardır. İleri görüş yeteneği bulunan toplumlar ise maddi kültür konusuna daha çok yatırım yapacak daha fazla bilimsel buluş yapacaklardır. Yani genel anlam itibarıyla toplum sanatı bir rehber bilimi ise bir araç olarak görür. Yani sanat bilimsel gelişmenin de dolaylı yoldan teşvikçisi olacaktır. O yüzden toplumun ilerlemesinde sanat daha büyük etmendir. Örnek olarak Roma imparatorluğu. Roma sanatı bugün bile insanların gözlerini kamaştırmakta. Halbuki aynı medeniyetin maddi kültürü (köprüleri, tiyatroları, arenaları) da yüksek bir tanınırlığa sahiptir. O halde iki değerin de birbirini teşvik ettiğini söyleyebiliriz.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 5

• Eminim öyledir :D
    Dönemin en iyi sanatkarları Atina'da yetiştiriliyordu ve Atina şu an da kaosu tam anlamıyla yaşıyor.
    Bunun sanatla bir alakası yok.
    Toplumların ilerlemesinin sebebi insanların zihniyetidir.
    Bireyler edinecekleri meslekleri maaş ve devlete sırt yaslamak amacıyla seçmezlerse; yapacakları işi severek yaparlarsa ve ideal edinirlerse o toplum ilerler.

http://i.hizliresim.com/m1lDq1.gif

0|0
    0|0
  • diğer görüş ne?

0|0
    0|0
  • sanat elbette toplumların ilerlemesinde atılacak en önemli en büyük adımlardan biridir elbet, ama hiç bir şey bilimden büyük değildir ve bilimi alt edemez.

0|0
    0|0
    • topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.”

“Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız.”

“Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra, alnında ışığı ilk duyan insandır.”

“Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.”

“Bir milletin sanat yeteneği, güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.”

Bu sözler Mustafa Kemal ATATÜRK'e ait, buna benzer nice sözleri mevcuttur...

• evet bu sözleri bende yazdm en yakın arkadaşım karşı grupta o da bilimle ilgili atatürkün pek çok sözünü yazmış ben bu sözleri söylediğim zaten atatürkün bilimle ilgili pek çok sözü olduğunu söyeleyebilirler daha doğrusu kesin söylerler ama yinede sağol

• Rica ederiz

0|0
    0|0
  • Çok doğru

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...