Cumhurbaşkanımızın seçim süreci

Cumhurbaşkanımızın seçimi kim tarafaından yapılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimi için kaç yılda bir seçime gidilir? Son günlerin polemik sorusu cevplarınıza şimdiden teşekkür ederim.

0|0
1|5

En İyi Kız Görüşü

• % yıllığına seçilir. Bir kez seçilen kişi en azla bir kez daha seçilebilir ama Abdullah Gül 7+5 olabilir. Bir sonraki seçim 2014 te yapılacak ve halk seçecek. Seçim 3 aşamalı olacaktır. Anlatiim mi aşamalarını =D

0|0
    0|0
    • c.b. seçimleri makamın boşalmasını takip eden 60 içinde yapılır. seçimlerde genel oy kullanılır. 1. turda geçerli oyların salt çogunlugu sağlanmalı, sağlanmazsa 2. tura geçilir. bu turda ilk turda en yüksek oy alan 2 kisi tekrar oylanır ve adaylar arasından en yüksek oy c.b. olur. eğer tek aday kalmıssa evet/hayır yani referandum seklinde yapılır secim.

bu kadar hocam =D

• yanlıs cevap otur sıfır :)

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 5

• polemik soru değil aslında, anayasada belli her şey, başbakanlık seçimine göre oldukça stabil bir süreç

0|0
    0|0
    • bu süreci kendi kafasına göre yorumlayanlar var halkımız bu olayların içinde olması gerekirken dünyadan bir haber kend,leri seçecekler neticede.

• başka bir anlam var heralde bu soruda

0|0
    0|0
  • İlgilenmiyorum

0|0
    0|0
  • 7 yılda birdi ama değişti referandumdan sonra 5+5 oldu sanırım

0|0
    0|0
  • cumhurbaşkanlığı artık 5 artı 5 olmuştur bir seçilen 5 yıl yapar ardından ikinci defa tekrar seçilebilme hakkı vardır yani isterse bir kez daha seçime girer en fazla 10 yıl yapar yani 5+5 bundan adım gibi eminim.. ama eskiden 7 yıldı biliyorsunuzki abdullah gül son defa 7 yıl yapıcak..

0|0
    0|0
Yükleniyor...