Bizler gerçekten okuma fakiri miyiz?

Bilirsiniz medyada arada bi çıkar şu tarz haberler: Türkiye dünya ülkeleri sıralamasında en az kitap okunma seviyesine sahip ülke. , vs..

Ben buna katılmıyorum , mesela herhangi bi arkadaşmla veya bi tanıdığımla oturup bi kitap hakkında çok rahat muhabbet edebiliyosam bu bizim insanlarımızn gayet de okuduğunu gösterir. Herkes kendi ilgi alanını keşfettiğinde gayet de güzel bi kültürel birikime sahip olablir.

Sizce gerçekten de Türkiye , Türkler vs. okuma fakiri, cahil vs. mi?

0|0
6|10

En İyi Erkek Görüşü

• TV de bununla ilgili bir program izlemiştim, orada araştırmayı yapan kişi kitap okuma oranının Kültür Bakanlığı nın satmış olduğu bandrol sayısı ile belirlendiğini, gazetelerin ise satış rakamlarından net bir sayıya ulaşıldığını ifade etmişti. Şimdi Türkiye' de korsan kitap satışının orjinal kitap satışlarını büyük ölçüde etkilediğini düşünürsek, bakanlığa ait bandrol satış rakamlarını direk değerlendirmeye almak yanlış olur. Ayrıca araştırmacı kişinin ifadesine göre satışı yapılan kitapların bir çoğunun sadece satın alan kişi tarafından okunmadığını, aile içerisinde veya arkadaş ortamlarında da bir çok kişi tarafından okunduğunu belirtmişti. Bence de çok yerinde bir tesbit. Benim çevremde de bunun örnekleri çok fazla. Bir kitap alırım bu kitabı benden sonra en az 6-7 kişi daha okur. Gazete okumada da durum benzer bir şekilde gelişiyor. Bir eve gazete alınıyor 3 kişi okuyor. İş yerine gazete alınıyor 10 kişinin elinden geçiyor. Bir cafeye ya da kahvehaneye gazete alınıyor 30 kişi göz gezdiriyor.

Yine de ne olursa olsun okuma oranının düşük olduğunu ben de düşünüyorum. Okumaktan zarar gelmez. Oranın yüksekliği daima iyiye işarettir.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Okuma fakiri olmamızın temel nedeni eğitimsizliktir. Bir diğer neden 70 milyon insanın %95'i fakirlik sınırının altında gelire sahip, dolayısıyla uyumadığı zamanlarda insanlar geçim derdinde oluyor ve çalışmakla zaman geçiriyor.

Popüler neden ise; günlük yaşayan bir toplum haline gelmemiz, kitap, gazete, dergi okumak yerine televizyonlardaki magazin programlarını, dizileri ve bilgi birikimi gerektirmeyen yarışma programlarını izleyen bir toplum olmamızdan kaynaklıdır OKUMA FAKİRİ olmak.

Bir televizyon programında yoldaki vatandaşa mikrofon uzatılıyor, ÖTV ne demek diye, genci yaşlısı doğru cevabı veremiyor. Cumhuriyetin kaçıncı diye soruluyor; %10 doğru cevap alınıyor, Başabakanımız kim sorusuna; alakasız cevaplar veriliyor...

Ne demek lazım bilmiyorum, OKUMA FAKİRİ olduğumuz gibi her gün biraz daha bilgisiz ve kültürsüz bir toplum haline geliyoruz.

1|0
    0|0
    • Düzeltme : ..." Cumhuriyetin kaçıncı YILI diye soruluyor..." olacak.

• Ortalama aliniyor böyle durumlar da istanbul'da su kadar kisi var bu kadari kitap okuyor o zaman turkler kitap okumuyor demiyorlar tum turkiye genelini ele aliyorlar... ve turkiye batidan ibaret degil.

1|0
    0|0
  • o araştırmalar orjinal kitap satışları baz alınarak yapılıyor. dünyadaki en fazla korsan kitap satılan ülke de Türkiye ona bakılırsa. okuma seviyesi ile sahtekarlık ve hırsızlık seviyesi paralel giden bir ülkede yapılan araştırma bu kadar olur... :)

1|0
    0|0
  • kitap özetleri...Yaklaşık 3.840.000 sonuç bulundu (0,10 saniye)

1|0
    0|0
  • eveeettt

0|0
    0|0
  • Türkiye de bugünün gazetesinin 3 gün sonra ulaştığı yerler var okuma fakiri oluruz tabi.büyük şehirlerde yaşayan insanlarımız dışında diğerlerinin ya imkanı yok yada merakı

0|0
    0|0
  • okuma fakiriyiz evettt

sokağa çıkıp gözlemlesen anlarsın

gençlik zaten uçmuşş..bilgiye ulaşmak bukadar kolayken insanların nasıl bu kadar cahil ve kültürsüz kaldığını şaşırıyorum.

0|0
    0|0
  • sen kendı cevrenden bahsedıyorsun medya 75 mılyondan bahsedıyor tum turkıye senın cevrenden olusmuyor degıl mı? batıdakı kıtap gazete satıslarıyla dogudakı bır degıl kı adam 300 lıraya calısıyor kırada oturuyor kıtap okuyacak halı mı var

0|0
    0|0
  • ben öyleyim ama geneli bilmem..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• iyi de bu ülke senin ve benim çevrelerimizden ibaret değil ki. kaldı ki, okunanların niteliği ne? gerçekten nitelikli eserler mi yoksa best-seller kitaplar mı...

senin kadar iyimser olmak isterdim, ama yılda 10 kitap okuduğunda yeterli sayan üniversite öğrencilerinin yaşadığı bir ülkede, bu pek kolay değil ne yazık ki.

0|0
    0|0
  • ama bu senin çevrene özgü birşey.kitap okuma seviyesi gerçekten çok düşük okuma heveslisi insan okadar az ki.ülkemizde

0|0
    0|0
  • Evet öyle.Evde anne baba kitap okusa çocuklar da göre göre bu alışkanlığı edinirler.Ama malesef Türkiye'de kitap okuma alışkanlığı yok

0|0
    0|0
  • Okumak kadar daha güzel ne vardır ya... kesinlikle fakiriz :(

0|0
    0|0
  • korsan kitaplar resmi sayılarda yer almaz ayrıca internet tv bunlardan dolayı okuma oranı azldı okuma fakiri değiliz oran azaldı

0|0
    0|0
  • olayı kendi arkadaşlarına indirme. Bu ülkede kaç milyon insan var. Kitap okuyanlar! azınlıkta

0|0
    0|0
Yükleniyor...