Kapat

Batı ile Doğu arasındaki fark nedir?

Batı ve Doğu düşüncesi arasındaki fark nedir?

Batılı kimdir, doğulu kimdir?

Güncellemeler:
hector'un öcünü Fatih almış mıdır?

0|0
3|17

En İyi Erkek Görüşü

• Doğu ilk milenyumda medeniyetin, yazının, tekerleğin icat edildiği yerdir... Medeniyetlerin beşiğidir. Batı bile kendi soyunu Hint-Avrupa teorisi ile doğuya bağlamaya çalışır. Bugün ki zevklerimiz büyük çoğunluğu da doğudan gelir.

Baharatlar, köriler, oryantal dansları vb. Doğu özgündür, gizemleri barındırır içinde, ezoteriktir, mistik hikayeleri boldur, hayat vardır. Kadimdir en önemlisi. Avrupa'da 2 tane özgün alfabe vardır Grek alfabesi ve Latin Alfabesi. Doğuda Arami alfabesi, Arap alfabesi, İbrani Alfabesi, Ermeni alfabesi, Hint Sanskrit Alfabeleri, Çin kelimeleri, Kore Alfabesi, Kril Alfabesi, Moğol Alfabesi gibi bir sürü özgün alfabe vardır...

Doğuda duygular her zaman daha coşkulu ve içten yaşanır. Batıda böyle değildir. Batı hiçbir şekilde doğunun egzotikliğini alt edemez... Belki Doğu bugün geri kalmış bir örümcek yuvası ama Batının bu kadar ilerlemiş olmasında Doğunun payı %80'lik bir kısımdadır. Doğu kendi kendine geri kalmamıştır, batılılar tarafından geri bırakılmıştır... Bugün geri dediğimiz insanlar 1000 sene önce suyu mesela 10 rakımdan 100 rakıma çıkarabilen insanlardı çölün ortasında... Çölün ortasında kocaman yeşil bahçeler kurabilen insanlardı. Elhambra Sarayı bunun yaşayan örneği mesela.

Doğu ya bakış açınız kötü olmasın.

2|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 16

• Bence sorun bir az eksik gibi, yani neye göre Doğu-Batı farkı?

Mesela ülkemizdeki Doğu/Batı farkı zihniyetten kaynaklanmaktadır. Bunun aynısı İspanyada Kuzey/Güney şeklindedir. Yani o topraklarda yaşayanların hayata bakış açılardından dolayı doğan farklılık. Mesela bizde nasıldır. Doğulu kendi yöresinde yatırımını asgarilerde tutar ve Batıya kaydırır tüm sermayesini, dolayısıyla Batı sadece kendi yöresinin insanları sayesinde değil, ayniı zamanda Doğu halkının da tekviyesiyle farkı iyiden iyiye açar ( tabi buna sebep pek çok nyan faktörler vardır) Doğu yani " ŞARK" ağırdır, yavaştır, sağlamdır, bundan dolayı az gelişmiştir, geridir, güvenilirdir.

Global anlamda Doğu olarak Mezapotamya ve Hindistan baz alınmaktadır. Zira Bizim " Doğu" adı altında nitelendirdiğimizi Japon ve Amerikalılar Batıları olarak adlandırmaktadırlar. Batı bizde Hız, Gelişmişlik, Teknoloji ve Kalkınmayı ifade etmekte. Tabi Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk, Sırbistan gibi üzlk ve Milletlerde Batımızda, yani kast edilen o batı değil aslında..kih..kih..kih..

1|0
    0|0
  • doğu ve batı göreceli kavramlardır. çin'i haritada ortaya koyarsanız., amerika kıtası doğu olur.

batı ile doğuyu şöyle algılamak daha doğrudur.

gelişmiş medeniyetlere batı diyebiliriz.

ikinci ayrımı ise ben olaylara yaklaşımı biçimiyle yapıyorum. kaderci, kabullenici, duygusal olanlar doğu; mantıkçı, bilimci, jakoben olanlara batı diyebiliriz.

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • Batılılar şu anki halleriyle daha disiplinli, daha özgürlükçü, daha resmiyetçi toplumlardır, Doğu ise şu anki haliyle oldukça geri kalmış ülkelerin oluşturduğu bir yerdir.Biz Türkler olarak hem Batılı, hem de Doğulu özelliklerden bolca taşıyoruz.Ancak siyasi olarak demokratikleşme, özgürleşme yolunda Batıya yönelmeliyiz ki zaten ülkemiz kurulduğundan beri de yöneliyoruz..Ancak başımızdakilerin politikası bence Batılılaşmak değil, bu bahaneyle insanları uyutup aslında "Batınınlaşmak".

0|0
    0|0
  • Fatih kendisini yunanin, romanin mirasici olarak görür bunlar batililardir yani. Ayni zaman da hektorun öcünü de aldim demisse baya bir kendisi ile celismis ne diyeyim bilemedim simdi. bildim de yazacak takadim yok.

0|0
    0|0
  • Bunun bir sürü açıklaması var. Bunun için üniversitlerde kürsüler açılıyor. İnsanlar hayatlarını harcıyor akademik çalışmaları için. Şimdi bunu burada birkaç kelime ile çok da bilmiş gibi açıklamaya çalışmak o kadar akademisyene saygısızlık olmaz mı ? Sevgiler.

0|0
    0|0
  • Doğu ile Batı duygusal yönden zihinlerin farklılaşma biçimidir. Biri benliğini korurken gelenek, örf, adet gibi,biride benliğinin farklılaşma, örnek alma ihtiyacı olduğunu hisseder.

Sonuçta birbirini yadırgayan, ön yargılı iki farklı toplum gibi " Batı,Doğu veya Doğu,Batı" kavramı..

Türkiye' nin aksine bazı ülkelerde, özellikle gelişim yönünden tam tersinin yaşandığı hayat biçimi Doğu tarafındadır. Dünya' ya baktığımızda da gelişim yine Doğu tarafına kaymaktadır.

0|0
    0|0
  • Doğu kültüründe kollektivistlik vardır yani ben Kürdüm,Arabım veya Türkmenin vs.

Batı kültürü için ise şunu söyleyebilir ; Amerikada yaşayan bir İtalyan ben Steve der,onun İtalyan olması benliğine etki etmez

0|0
    0|0
  • Doğu duygusaldır.Batı nedense hep metalik ve itici geliyor bana.

0|0
    0|1
  • "batı bakar, doğu temaşa eder.".

0|0
    0|0
  • doğu teknoloji bakımından gelişmiş, batı da öyle, ortadoğu ortada kalmış en kötüsü ortadoğu abi :/

0|2
    0|0
  • Yunanlıları denize dökerken alındı hectorun öcü.

Atatürk'ün Agamemnon isimli buyuk yunan gemisinin batirilmasindaki katkilari da goz onune alindiginda truva savasindan oldukca etkilendigi soylenilebilir.

0|0
    0|0
  • bunu iyi araştırmalı sonra konuşmalı, uğur elaman var onu takip et istersen, ankarada isen canlı olarak takip edebilirsin

0|0
    0|0
  • Hiç bir fark yoktur. İnsan her yerde insandır.

0|0
    0|0
  • Doğu doğaldır Batı yalandır.o yüzden batı daha güzel gelir bize

1|0
    0|0
  • standardizasyon farkı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Doğu medeniyetin başladığı ve güneşin her gün ilk olarak şereflendirdiği asil topraklardır. İçinde Çin, Hindistan, Japonya gibi büyük Asya medeniyetlerini barındırmasının yanı sıra, dinler-savaşlar tarihiyle ünlü Orta Doğu gibi hengameli bir bölgeyi de kapsar. Doğulu insan etnik değerlerine kökten bağlı, batının ilmini almış ama yaşam tarzından uzak durmuş insan olarak tanımlanabilir. Hala bazıları, doğu etnizminin cılkı çıkmış yoga, ying & yung gibi sembollerden oluştuğunu söyleyebilir ama doğu başkadır. Güneş ilk doğudan doğar ve medeniyet doğuda doğmuştur. Bundan adı 'doğu' değil midir zaten dilimizde? Doğmaktan türemiştir bu kelime.

Batı? Bunun için ekstra bir soru sorman gerekebilir, zira doğunun altın yazma cesaretini kendimde bulamadım gece gece.

2|2
    0|0
    • Güzel yaorum/cevap , ancak soru " Doğu nedir?" değil de, Btıyla arasındaki fark nedir gibi algıladım ben...+1

• teşekkürler, doğu dişi anlamında mı kullanılmış?

• Sözlük anlamına bakmak lazım ama Türkçe'de 'cinsiyet' olmadığı için kelimelerde, nötürdür.

• insanları batılı doğulu diye ayırmak yanlış olsa da , şunu düşünebilirz batı : ethnocentric, yeni kendi kültürünü üstün gören, doğudan aldıklarıyla zenginl olduğunu unutup, kendinin karanlık geçmişini silmiş, şimdiki halini herkesten üstün gören zihniyettir.

1|0
    0|0
  • yön bulmak kolay oluyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...