NASA'nın Dünya İle Paylaştığı Bilgilere ve Gelişmelere İnanıyor musunuz?

Ceres'in Yüzeyinde Parlak Bir Nokta Daha Keşfedildi!

NASA'nın Dünya İle Paylaştığı Bilgilere ve Gelişmelere İnanıyor musunuz?
NASA’nın Dawn uzay aracından yeni gönderilen fotoğraflarda Ceres’in yüzeyinde parlak bir nokta daha keşfedildi.

Cüce gezegen Ceres, NASA’nın Dawn isimli uzay aracı gezegenin yörüngesine oturmak için yaklaştıkça, bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor. Dawn’dan alınan son fotoğraflar Ceres’e 46.000 km uzaklıktan çekildi. Bu fotoğraflar Ceres’in yüzeyinde bulunan parlak noktanın yanındaki başka bir parlak alana arkadaşlık ettiğini gösterdi.

Ceres’in parlak noktasının yanında daha az parlak bir nokta daha olduğunu ve bu iki noktanın aynı havzanın içinde olduğunu söyleyen Dawn görevinin baş araştırmacısı, UCLA’dan Chris Russell, bu noktaların kaynağının volkan benzeri bazı aktivitelerden olabileceğini fakat bu tarz coğrafik yorumlar yapmadan önce daha iyi çözünürlüklü fotoğrafların beklenmesi gerektiğini belirtti.

Dawn, Mart’ın 6’sında iyon itim sistemini kullanarak Ceres’in yörüngesine yerleşecek. Bilim insanları, Ceres’in 16 ay boyunca sürecek görevi boyunca daha iyi görüntüler aldıkça, yüzeyi hakkında yapılacak çalışmalarla cüce gezegenin evrimi ve kökenini daha iyi anlamayı umuyorlar. Çalışmalar cüce gezegenin merak uyandıran parlak noktaları ve diger enteresan özelliklerine öncelikli olarak odaklanacak.

Daha parlak olan noktanın gizeminin çözülmek için daha çok küçük olduğunu; fakat boyutuna rağmen Ceres’teki diğer her şeyden daha parlak olduğunu söyleyen görüntü kamera takımının baş araştırmacısı, Max Planck Enstitüsü’nden Andreas Nathues, parlak noktanın görüntülenmesinin beklenmedik ve hala gizemli bir durum olduğunu belirtti.

Dawn, 2011 ve 2012 yılları arasında Vesta isimli astroidi ziyaret etti ve bu süreç boyunca 30 bin’den fazla fotoğraf gönderdi. Bununla birlikte bir çok ölçüm yaptı ve Vesta’coğrafik yapısı hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı. Vesta’nın çapı 525 kilometreyken; Ceres’in çapı yaklaşık 590 kilometre. Vesta ve Ceres, Mars ve Jupiter arasındaki astreoid kuşağındaki en büyük iki gök cismi.

Dawn’ın Ceres’in yörüngesine yerleşmesiyle, parlak noktalar başta olmak üzere; açıklığa kavuşacağı umulan diğer tüm gizemler bütün gökbilim severleri heyecanlandırıyor.

---------------------------------------------------------

#Not: NASA Yukarıdaki Paylaştığım Gelişmeyi Harfiyen 28.02.2015 Tarihinde Dünya İle Paylaşmıştı! Nitekim NASA Söz Konusu Gelişmeyi Yine 15.02.2016 (Dün) Tarihinde Bir Daha Sanki İlk Defa Paylaşıyormuş Gibi Tekrar Paylaştı NASA Söz Konusu Gelişmeyi Gelen Tepkiler Üzerine İnternet Sitesinden Kaldırdı! NASA'nın Açıklama Yapması Bekleniyor..

---------------------------------------------------------

#SerKan1923

@HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @kaptanpırays @NeOlsun55insonu @_Öcüü_ @Sonra_danGurme @TheKerim54 @UntilTheGrave

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @blackcurse @Kızılcıkk @minik_şirine @omubenmi @pizzaşığı @vuslat_vakti @чαğмυяeятešı

 • Evet İnanıyorum!
  A seç
 • Kısmen İnanıyorum!
  B seç
 • Hayır Her Paylaştığı Bilgiye İnanmıyorum Zira Birçok Şeyi Açıklamak Yerine Saklıyorlar!
  C seç
 • Şöyle ki:
  D seç
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|1
47

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 6

Yükleniyor...