Kara Deliklerin Yıldızların Oluşmasını Engellediğini Biliyor muydunuz?

Kara Deliklerin Yıldızların Oluşmasını Engellediğini Biliyor muydunuz?
Gökbilimcilerin bulgularına göre, galaksilerin merkezlerinde bulunan kara deliklerin neden oldukları güçlü rüzgarlar yeni oluşacak yıldızların gelişimini engelliyor.

İki uzay teleskobuyla milyonlarca yıldızın kütlesine sahip bir süper kara delik üzerine çalışan gökbilimciler, bu kara deliğin neden olduğu şiddetli rüzgarları ölçtüler.

Takım, aynı zamanda, kanıtlanması oldukça zor olan kara deliklerden yayılan rüzgarların her yöne doğru hareket ettiğini öngören teoriyi de onayladı.

Araştırma bu güçteki kara deliklerin galaksilerinin evrimlerindeki etkileri gözler önüne seriyor.

XMM-Newton ve Nustar teleskoplarıyla çalışan, uluslararası gökbilimcilerden oluşan bir ekip tarafından yürütülen çalışma, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve NASA tarafından düzenlendi.

Galaksilerin merkezlerindeki kara deliklerin madde tarafından beslenildiğinin bilindiğini söyleyen California Institute of Technology’den Prof. Fiona Harrison, bu işlemin rüzgar üretebildiğini ve bu durumun da galaksilerin büyümesini düzenlediğinin düşünüldüğünü ekledi.

PDS 456 olarak bilinen, 2 milyon ışık yılı uzaklıktaki hedeflerinden gelen farklı ışık dalga boyları iki teleskop tarafından eş zamanlı bir şekilde kaydedildi. Farklı ışık türleriyle parlayan bu kara delik, yıldızsı bir gök cismi (Quasar) sayılıyor.

Nustar bu kara delikten yayılan yüksek güçlü X ışınlarını gözlemlerken, XMM-Newton da düşük güçteki X ışınlarını izliyor.

XMM-Newton, PDS 456’dan yayılan ve Dünya’nın olduğu yöne doğru hareket eden bir rüzgar keşfetti bile. Rüzgar tarafından taşınan demir atomları, X ışınlarını ayırt edici bir şekilde engelliyor. Demir atomları tarafından engellenen X ışınlarından alınan veriler; gökbilimcilere bu rüzgarın, ışık hızının üçte biri hızda yolculuk ettiğini hesaplama imkanı da sağladı.

Nustar tarafından ölçülen yüksek güçteki X ışınlarından alınan verilere göre ise; yanlara doğru yayılan rüzgarın ”demir imzası” çıkarıldı ve bu verilere göre, rüzgarın neredeyse küresel bir şekilde yayıldığı görüldü.

#SerKan1923

@HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @kaptanpırays @NeOlsun55insonu @_Öcüü_ @Sonra_danGurme @TheKerim54 @UntilTheGrave

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @blackcurse @Kızılcıkk @Matimati_la @minik_şirine @omubenmi @pizzaşığı

• Evet Biliyordum!
    35% (8)40% (4)36% (12)Oy Ver
  • Ben Her Şeyi Biliyorum..
    9% (2)20% (2)12% (4)Oy Ver
  • Hayır Yeni Öğrendim.
    52% (12)20% (2)42% (14)Oy Ver
  • Şöyle ki:
    4% (1)20% (2)10% (3)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|1
9|5

En İyi Kız Görüşü

• Geçen yaz mıydı neydi biyerde görüp okumuştum çok güzel bir videolu açıklaması vardı buraya atacaktım bulamadım. Olsundu. Teşekkürler bilgi için^-^

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Yok daha yeni öğrendim

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

Erkekler Ne Diyor 4

• Ne yazık ki daha tam olarak nedenleri ve işleme tarzı anlaşılamadı.. İzafiyet teorisi gibi.. Ne zaman zaman uzay kavramını çözersek o zaman kara deliklerin de işlevini anlayacağız.. Eğer gerçekten bir cisme çekilp sıkışma şeklinde ise o zaman bigbang terse dönecek demektir. Yok bazı bilim adamlarının dediği gibi bir evrenden diğerine açılan bir geçit ise o zaman başka..

0|1
    0|0
  • Ben kara deliklerin çok büyük yer çekimi olduğunu ve bu sayede gök cisimlerini çektiğini biliyordum.

0|1
    0|0
  • uzay boşluğunda rüzgar nasıl oluyor onu anlamadım
    bir çeşit manyetik itiş gücü filan olabilir mi?

0|1
    0|0
  • vardır bir hikmeti be dostum

0|1
    0|0
Yükleniyor...