Sanat, sanat için midir? Toplum için midir?

Sanat için sanat mı, toplum için sanat mı? fikirlerinizi merak ediyorum, bugün bunu biraz tartıştıkda :))

0|0
10|28

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Sanat sanat içindir dedim ama bence sanat birey içindir ve bireylerin duygu ve düşüncelerini besleyip bunları eserleştirmesini sağlayan bir araçtır.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 27

• Sanat, sadece kendisi için değildir. Ya da içinde bulunduğu toplumla sınırlandırılacak kadar sığ değildir.
    Tek bir şarkının bile Dünya'nın öteki ucundaki bir insan tarafından dinlenildiği veya bir filmin bir sahnesinin milyonlarca kez izlenildiği bariz.
    Dolayısıyla, sanat Dünya içindir.

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir. Toplum dediğinin seviyesine inersen illaki bir avamlaşma görülür.

2|0
    0|0
  • Sanat para kazanmak icindir para nereden geliyorsa hortum o yonu cevrilir modern Turk sanatinda

1|0
    0|0
  • Toplum içindir

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir ya da sanat toplum içindir diyemeyiz bu bir tercihtir tercih yaparız sadece.
    Benim açımdan sanat toplum için yapılmalı , çünkü bir kesimin değil herkesin sanattan nasibini almasını tercih ediyorum ki toplumun da sanatsal bir yönü olun.
    Sanat Sanat içindir diyenlere de saygım sonsuz.

1|0
    0|0
  • ortada bir sanat eseri varsa bu eserin sanat için mi toplum için mi olduğu eserin ruhundan anlaşılır zaten. sanatçı kendisini hangi görüşe yakın hissediyorsa eserinide o görüşün ruhuyla yoğurarak vucuda getirir. yeterki eser gerçek bir sanat eseri olsun.

1|0
    0|0
  • Sanat, sanat içindir. İnsan içindekileri dışa vurarak bir sanat eseri elde eder. Ulen dur ben toplum için bir sanat yapayım demez bence. Yaptığı sanatın konusu toplumun büyük bir bölümününde karşılık görüyorsa; o zaman sanat bireysel değil toplumsal boyut kazanır.

1|0
    0|0
  • sanat toplum içindir. ancak günümüz sanatları sadece elit bir kesimin elinde gibi algılanır oldu. pahalı tablolar fraklı zenginlerin katıldı galerilerle halktan uzaklaştı sanat. Şu an zengin bir zumrenin elinde malesef

1|0
    0|0
  • Bencil biriysen sanat için ben öyleyim

1|0
    0|0
  • Sanatın topluma faydası olacak ki sanat olsun. d

1|0
    0|0
  • Para icin

1|0
    0|0
  • topluma bak Allahaşkına :)

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir. Toplum için yapmaya başladığında seviyesi düşebiliyor..

1|0
    0|0
  • Sanar; toplumda toplum için, sanatçıda sanat içindir.

1|0
    0|0
  • toplum içindir

1|0
    0|0
  • Toplum içindir ama kişi işini sevmeli ;)

1|0
    0|0
  • sanat tabiki toplum için olmalı hatta ne yapıyorsan yap hepsi toplum için olmalı

1|0
    0|0
  • sanat toplum içindir toplum azcık gelişsin diye ama bizde işe yaramıyor ne yaparsan yap gelişmiyor

1|0
    0|0
  • Toplum için sanat olduğunu düşünüyorum. Zira fazlasıyla buna ihtiyacımız var !

1|0
    0|0
  • İkisi de

1|0
    0|0
  • ben serveti fünuncuyum. sanat toplum icindir.

1|0
    0|0
  • Sanat sanatçı içindir vede eserde kendinden bir parça bulabilen herkes için

1|0
    0|0
  • sanat boş vakit öldürmek içindir.

1|0
    0|0
  • Toplum için sanat muhakkak.!!

1|0
    0|0
  • Çoğu insan artık bunu para için yapiyor

1|0
    0|0
  • Sanat toplum için olması gerekir. Sanatı sanat için yapınca sanat olmktan çıkıyor sanat topluma hitap etmeli diye düşünüyorum. Örnek verecek olursam Kemal Sunal buna en büyük örnek olabilir filmleri komedi ama topluma demeçler veriliyor ✅

1|0
    0|0
  • Para için sanat, sanat için sanat, toplum için sanat..
    Fantazi meselesi :)

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Sanat bir nevi depolayıp içselleştirdiğimiz şeyleri yorumlarımızla sentezlediğimiz birikimin dışa vurumudur. Bu dışa vurum bir anlatıştır belki bir çeşit de paylaşmaktır. olay halk olarak değil her yaştan her kültürden insandır. Sadece sözel değildir anlatım bazen renklerde bazen çizgilerde bazen bir görselde bazen bir tınıda hatta bazen bir duruşta bir bakış dadır.

1|0
    0|0
  • Mantıken sanat için yapılmayan sanat "sanat" olmaz. Sanat estetik kaygısı güdülen, öznel ve yaratıcılık içeren şeydir. Ancak, özellikle tiyatro ve sinema gibi sanatlar toplumun beğeni kaygısını da içerir. Bu yüzden sanat hem sanat için hem de toplum için yapılır. Zaten sanat sadece toplumun ihtiyaçlarını karşılasaydı sanat değil, zanaat olurdu.

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir.

1|0
    0|0
  • Sanat ve sanatçı içindir 🎨 🎭

1|0
    0|0
  • Sanat içindir

1|0
    0|0
  • her ikisi de olmalı. biri toplum eğitilsin diye, diğeri sanat kendini ileriye götürebilsin diye.

1|0
    0|0
  • Toplum içindir. (Bence)

1|0
    0|0
  • Toplum için

1|0
    0|0
  • Sanat seks içindir

0|1
    0|0
    • bu da farklı bir bakış açısı tabi ama haklısın seks bir sanattır ve sanat seks içindir vuuu fena oluyom ben.))

Yükleniyor...