Alevilerin Hz. Ali'ye olan (çok) bağlılığının sebebi nedir?

Bir Müslüman olarak Hz. Ali as 'ı bende çok severim. Hz. Ali'nin tırnağının parçası olamayız ama Alevilerin dağa bir bağlılığı var... Nedir sebebi?
Alevilerin Hz.Ali'ye olan (çok) bağlılığının sebebi nedir?

Güncellemeler:
Resminin yapılmasında herhangi bir saygısızlık olduğunu sanmıyorum. Çünkü Peygamberimizin resminin yapılmama sebebi bizzat kendisi kabul etmemiştir.
Fakat Hz. Ali de istememe gibi bir olayı okumadım.

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Peygamberimizin Hz. Ali'ye verdiği değerden dolayı sanırım. Çünkü Peygamberimizin çevresinde onun sözüne uyarak iman eden ilk erkektir, Peygamberimizin eşinden sonra İslamiyeti kabul eden ikinci insandır. Peygamberimizin Ali benim vârisimdir demesi de bunda çok etkili bence. Başka bir hadiste "ben ilmin şehriyim, Ali de kapısıdır" diyor mesela. Peygamberimizin hem kuzeni hem himayesinde büyüttüğü ve evlat gibi gördüğü kişi olmasıdır. Üstelik o kadar değer vermiş ki Hz. Ali'yi kızıyla evlendirmiş. Bu sebepten çok bağlılar bence Hz. Ali'ye.

0|3
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• kuran emridir, Allah cc. islama karşılık ehli beyt sevgisini emretmiştir. ayrıca hz. Alinin sırlarına halen erişilebilmiş değildir. olay sunnilkte inanıldığı gibi basitçe 4 halifelerden biri değil yani.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• ben de hep merak etmişimdir

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• bende yaşam tarzı ve hayat felsefelerini beğenir önemserim kendilerini anca hz. ali yolunda olmaları doğru bir yol ama hz. ali yanlış örnek alıp ilerleyenler var namaz kılmazlar aleviler gerçekte hz. ali dört dörtlük ibadetini eder namazını kılar aileviler tersine yapar.

0|1
    0|0
  • bu fotoğraf mesela ne kadar doğru. Hz. Ali'ye yapılmış bir saygısızlık değildir midir bunun vebali günahı yok mudur anlatılardan yola çıkarak resmetmek ne kadar caizdir bunları bende merak ediyorum

0|1
    0|0
    • Günceli okur musunuz

• şimdi yazdığının elle tutulur bir tarafı yok mantıklı bir sebep bile söyleyemiyorsun dini kendi kafanıza göre yorumlayı bırakmalısınız. bu konuda biçok kaynak ve hadis var azbuçuk araştırma yapsaydınız resmetmenin bir canlı insan resmi çizmeyle alakalı hadisleri görürdünüz. Bu iş sanmıyorum ben falan demekle olmaz din kişiden kişye göre değişmez öznel değildir artık bu sorduğunla cevaba kolayca ulaşmış olduk bu sayede.

Yükleniyor...