Sanat sanat için mi yoksa sanat toplum için mi?sizce hangisi olmalı?

Edebiyatcılar tartısmıs durmus sureklı sanatı toplum ıcın mı yapalım yoksa sanat sanat ıcın mı olsun dıye bakalım sızler ne dıyeceksınız? :)))

0|0
12|15

En İyi Erkek Görüşü

• Günümüz sanat para içindir oldu artık. Ünlü olma çabaları, saçma sapan pop şarkıları bunun bir göstergesi.Sanatta taklitçilik yoktur - siz de biliyorsunuz - " Atilla Taş'ın Yamyam Style" saçmalığı da neydi?Nerde hani sanat eserinin özgünlüğü?

Sanat para için olma yolunda ilerliyor bana kalırsa.Peki ya nasıl ve ne için olmalı sanat?Bana göre daha bireysel ve özgün olmalı.Toplum ise, eleştirel bakabilmeli ve doğruyla yanlışı ayırt etmeli bir sanat eserinde.

Eğer bu ülkede hala Gülben Ergen dinleyen varsa, vay halimize(!)

1|0
    0|0
    • Senin verdiğin örneklerin hiç biri sanat manat değil. Bence sen sanatın ne olduğunu öğren önce:)

• Ülkemizde sanatçı olarak anıldıkları için öyle dedim.Ben de sanatın bu olmadığını biliyorum.

Kızlar Ne Diyor 12

• sanat toplum içindir bence ...

1|0
    0|1
  • Sanat sanat için yapılmalı! aksi halde işe yaramaz...

Evrenin hakimi insanın oluşturduğu toplum nasıl olsa haracını alır :) Yeterki ürün iyi olsun ;)

0|0
    0|0
  • toplum için olmalı

0|0
    0|0
  • allahım soruya bak :D

0|0
    0|0
  • bence toplum için olmalı.. ama günümüzde para için yapılıyor arrtık.

0|0
    0|0
    • günümüzde para için yapılan 1 sanat örneği gösterir misin?

• şarkı sylemek ? hangı unlu ücretsiz album cıkarmıs ve yahut şair olup şiir kitabı yazıcaksın.. hangı saır ücretsiz yapmış ? ha varsada ben bılmıyorum.

• bence toplum için

0|0
    0|0
  • sanat yapılacaksa topluma bir şey ifade etmek için yapılmalı bence. :) toplum gözünde bir anlam ifade etmezse sanat olmaz demiyorum tabi ki olur ama toplum gözünde değer ve anlam gören bir eser bütün dünyaya yayılır ah bitti sonunda :)

0|0
    0|0
  • şuan sanat para içindir :P

0|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir :D tam bir servet-i fünuncuyumdur :)

0|0
    0|0
  • hemen soralım :D

0|0
    0|1
  • sanat için

0|0
    0|0
  • amaaan sanat olsun diye sanat yapalım dememişlerdir heralde

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Anladım işi, sanat, Allah'ı aramakmış;

Marifet bu, gerisi yalnız çelik - çomakmış...

“ Ben, şiiri her türlü hasis gayenin dışında doğrudan doğruya zat gayesine-sanat için sanat-fakat kendi zat gayesinin sırrıyla da Allah'a ve Allah'ın davasının topluluğuna-cemiyet için sanat-bağlı kabul etmişim.” NFK

1|0
    0|0
  • lisede sorarlardı zamanında bunları. bana sorarsan sanat sanatçı için. sanatçı canı istediği için sanat yapıyor :)

0|0
    0|0
  • Sanatı sanat için yaparsan para kazanamazsın sanatı toplum için yaparsan para kazanırsın..Para kazanılan iş de sanat değildir..

Maddi çıkar için yapılan sanat sanatın özüne aykırı olduğundan sanat sanat için olmalıdır..

0|0
    0|0
    • sanatın amacı para kazanmak değildir. Sanattan para kazanan sanatçı da çok ama çok azdır.

• Toplumun beğenisi felakettir. demiş birisi kullanayım dedim çok cool durdu :D

0|0
    0|0
  • Bence sanat sanat içindir

0|0
    0|0
  • sanat toplum içindir link burda da çok güzel anlatmışlar mesela

0|0
    0|0
  • sanat zevk içindir

0|1
    0|1
  • Halk sanattan ne anlar? Kaldı ki sanattan anladığını zannedenler bile çoğunlukla bilmiyor. Sanat %100 sanat içindir.

0|0
    1|0
  • sanat sanat içindir.

toplum anlarsa ne ala.

0|0
    0|1
  • bence sanat olmasın.sanat için sevişirler daha sonra evlenirler.böyle sanat sanatçı hiç olmasın..

0|0
    0|0
  • sanat toplum içindir

1|0
    0|0
  • Toplum için bence

0|0
    0|0
  • sanat halk için yapılmalıdır

1|0
    0|0
  • Herkes sanat sanat diyor ben pek görmüyorum o sanatı. Topluma faydası olmayan, onları düşündürmeyen, bir şeyler katmayan hiçbir şey sanat değildir. Keman Sunal'ın Kibar Feyzo filmi en büyük sanatı ortaya koymuş mesela toplumdaki bir sürü eksiği yanlışı göstermiş. Şimdiki hangi filmlerde bu var demek ki şimdiki filmler sanatsal değil şöhretsel parasal.

1|0
    0|0
    • Sanatın görevi toplumu düşündürme değil ki Sen zaten Kibar Feyzo'ya sana dedin ya ahanda sanatın s'sinden bile anlamıyorsun.

• Sinema sanatsa o film de sanattır mantıkmen.

Yükleniyor...