Amerikan kültürünün kültürümüzde etkisinin artmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Kültürümüz epey yozlaştı; 2000'lerde bunu daha da hissetmeye başladık. Özellikle de son 2 senedir etkilerini yoğun olarak hisseder olduk. En çok da Amerikan kültürünün etkilerini. Filmler, diziler, tv programları, yemek kültürümüz, giyim kuşam, birbirimize davranış şekillerimiz, dilimiz, üslûbumuz, hâl ve hareketlerimiz... Bunların hepsinde Amerikan kültürü etkin oldu artık. Instagram, Tumblr gibi sosyal mecraları kullanmaya başladıkça benliğimizden iyice koptuk. Kusursuz olma ve olduğundan farklı görünme çabasına girdik, hatta tek tip insanlar olduk. Onların yaşam tarzlarını yaşam tarzımız haline getirdik. Sahip olduklarımızı çekinmeden sergilemeye başladık. Mahremimiz kalmadı. İslâmiyet'in yüzyıllardır öğretmeye çalıştığı her şeye kulak tıkadık, insanoğlunun kibri yüzünden beğenmedik, hor gördük (hâşâ). Onlar 10'da 1'ini uygulamaya başlayınca örnek aldık. En büyük günahlardan olan zinayı ve faiz yemeyi normalleştirdik. Kâfirlerin doğrularını doğrularımız yapmaya başladık, biz Müslümanlar olarak daha iyilerine sahipken. Öyle benimsedik ki, önceden bize -tabiri caizse- "yabancılara" ait davranışlar olarak görünen her şey, şimdi bizim de normalimiz oldu. Helale ve harama göre yaşayan bir milletken, özellikle Osmanlı'ya kadar gidecek olursak, şimdi helali ve haramı normalleştirdik. Gayrimüslimler gibi yaşar olduk. Şimdilerde bir Müslüman ile bir Hristiyanı ayırt etmek neredeyse imkansız oldu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ve bir ayet ile sonlandırmak isterim:
"Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse o onlardandır. Allah zalimler topluluğunu doğru yola eriştirmez." (Mâide, 51)

Görüşlerinizi saygı ve hoşgörü çerçevesinde belirtiniz. Aksi hâlde şikâyet edeceğim. Herkes hürdür. İstişare yaparak doğruyu bulmalı.

• Bu durum bana normal geliyor, yozlaşma olarak görmüyorum.
    60% (9)29% (2)50% (11)Oy Ver
  • Bu kültür yozlaşmasından son derece rahatsızım.
    40% (6)71% (5)50% (11)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
5|4

En İyi Erkek Görüşü

• gençlerimiz bir istiklal marşını nasıl yazılmış yazan kişi nasıl birisiymiş bunu bilseler ve o muhteşem cümlenin
    ULUSUM KORKMA NASIL BÖYLE BİR İMANI BOĞAR MEDENİYET DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ CANARVAR
    derin anlamnı anlsalar toplumumuz kesinlikle Şu an bu halde olmazdı sizlerden ricam alttaki videoyu sadece 1 kez izlemeniz

https://www.youtube.com/watch?v=N90l-wDA-wU

1|0
    0|0
    • Allah razı olsun, güzel ve faydalı bir paylaşımdı. Mutlaka izlenmeli.

• senin gibi genç bir kardeşimin böyle bir soru sorması çok hoş

• EyvAllah. Müminin görevi doğruyu aramak...

En İyi Kız Görüşü

• Konuyu ayetlerle Örneklendirmeniz güzel olmuş şunu eklemek isterim. Şu an toplumda Egemen olan kültür Amerikan Kültürünün de çok ötesinde dizilerden örnek vermişsiniz Amerikan dizilerinde insanlar evde pijama ile otururken bizim dizilerde her öğün için ayrı abartılı Kıyafetler giyiliyor Amerikan dizilerinde din her kesimden insana hitap ederken biz de dizilerde Eğitimli ve Zengin kişiler din ile ilgilenmez din yoksulları avutan bir olgu olarak gösterilir medya Tarafından. Avrupa Ülkelerine hiç gittiniz mi oralarda ahlaki ve Insanı Değerler buradan çok çok önde Ali şeriatinin güzel bir sözü var 'Batıya gittiğimde İslamı gördüm ama Müslümanlar'ı göremedim Doğu'ya gittiğimde Müslümanlar'ı gördüm ama İslamı göremedim'

1|0
    0|0
    • Çok doğru maalesef ki... Fakat bu onların kâfir olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Akıllı kişi doğruyu da bulur elbet. Maddecilikle alakalı tamamen, onlar bu dünyaya çalışıyorlar. Bize gelecek olursak... Dediğiniz gibi, dizilerimiz Amerikan ve diğer milletlerinkileri de geçti çünkü biz her şeyin aşırısını yapmaya meraklıyız bu bir gerçek

• Sonuna kadar katılıyorum. Allah'ın izniyle doğruyu tekrar bulacağız, inanıyorum buna ve bunun için duacıyım...

• Bu arada size takip isteği atan benim. Düşüncelerimizin uyuşması güzel bir tesadüf

Erkekler Ne Diyor 3

• Bana normal geliyor tüm dünyada bu var. Dünya globalleşti. Eskisi gibi aylarca mesafeden gelmiyor haberler dünyanın en uzak noktasındaki olayı anında görebiliyoruz öğrenebiliyoruz. Sadece biz değişmedik ki japonya gibi kapalı bir toplum bile değişti.

1|0
    0|0
    • Ama biz Müslümanız ve Müslüman her devire uyum sağlar, dinini yaşatır. Gerçek Müslüman tabi...

• Dinimizi yaşatıyoruz zaten, ibadetimizi yerine getiriyoruz. Globalleşmek buna engel veya ters değil ki. Ayrıca globalleşmeye direnen içine kapanık kendi yağında kavrulmaya çalışan Müslüman ülkelere bak, hepsinde bir karışıklık, kavga, savaş. Yani sen istemesen de hayat seni globalleştiriyor öyle veya böyle..

• Öncelikle istemediğimi nereden çıkardınız anlayamadım. Ve dünyaya ayak uydurmayalım demiyorum. Demek istediğim Müslümanlığı hakkıyla yaşayan insan zaten her alanda en üstün olmayı başarır. İslâmiyet'i gerçekten tanıyan bunu bilir...

• mesela abd'de iktidar partisi, en çok oy alan muhalefet partisi liderini saf dışı bırakmak için onu mizah konusu yaptırır. tvlerinde medyalarında onunla alay ettirirler.

0|0
    0|0
    • Ben olayın siyasi değil İslâmî yönüne bakıyorum. İslâmiyet'i gerçekten yaşayanların sayısı oldukça az... Bu çok vahim bir durum

• o yönü var mı sence. tamam islami ayrı

• Küreselleşmenin etkileri işte.

0|0
    0|0
    • İslâmiyet'e uyarak da dünya takip edilebilir. Hatta çok daha kolay edilir. Çünkü İslâmiyet Müminin farkındalık kazanmasını ister, uyumasını değil.

• Okuyanlar olur, görsünler diye yazdım :)

• Iyi yaptın.😊

Kızlar Ne Diyor 4

• Kültür bakımından olucaksak Türkiyenin saçma sapan diziler ve müzikleri başka ne gibi bir kalıteliliği var? ( istisnaları söylemiyorum ) ve birçok genç bu ülkede şans verilmediği için harap oluyor doğal olarak başka ülkelerin kültürlerine kayabilir bu çok doğal. Ailelerin bitmek bilmez cahilliği , yobazlığı , dediğimdedik halde çocugu hayattan bezdirmesi gibi olayların sonucunda batıya özen duyması gayetde doğal bir durum.

1|0
    0|0
    • Doğrudur. Fakat cahil kaldığımız için yapıyoruz bunları. İlim bilmeden yol alınamaz. İslâmiyet'i gerçekten öğrenen ve hayatına onunla yön veren insan kurtuluşa erer ve aydınlığa çıkar

• size iyi şanslar :)

• Şans yoktur, Allah'ın hikmeti vardır. Öyle anlayarak EyvAllah diyorum...

• Kesinlikle katılıyorum

1|0
    0|0
  • Öncelikle bunun yozlaşma olarak algılanmaması gerektigini düşünüyorum. Her millet, etrafındaki toplumlardan etkilenir. Bu tüm insanlık tarihi boyunca böyledir. Yoksa çinden matbaayı alıp bundan etkilenmeseydik Şu an toplumun kültürel yapısı bu denli gelişmemiş olacaktı. O zaman matbaayı almak da yozlaşma :)
    Toplumların gelecegi için birbirinden etkilenmeleri çok dogal ve her etkilenmenin elbette hem pozitif hem negatif sonuçları olacak. Bardagın dolu tarafından bakmaya çalışalım :)
    Sonuçta orta asyada at binip göçebe devam etseydik ilkel kabilelerden bir farkımız olmayacaktı. He illaki ben ilkellikten hoşlanıyorum dersen. Kardeşim fikirlere saygım sonsuz :) sevgiler...

0|0
    0|0
    • Yaptığımız yanlışlara kılıf uydurmayalım bence. Biz ancak tembelliği, görselliği vs. örnek alıyoruz. Ben bilimsel olan ve toplum yararına olan şeyleri örnek almayalım demiyorum, çarpıtmayalım. Müslüman tabiki gelişmeleri takip eder, fakat Müslüman toplum en üstün toplum olmalı, buluşlarıyla da ahlakıyla da... Dünya ibret almalı. Gençlerimizin halini görüyorsunuz, bilimden, ahlaktan ve Hakk bilgilerinden o kadar uzaklar ki... Batı ülkelerine muhtaç kalmaz bir Müslüman, bir Türk... Kendini geliştirmek için var gücüyle çabalar. Fakat bu gelişmenin yönü de çok önemli tabi. Yurtdışına çıkıp tatil yapma, gezme, eğlenme, dış görünüş, dil yozlaşması şeklinde gelişme değil, bilimsel ve ahlaki yönde gelişme. İşimize geleni örnek alıyoruz maalesef

• Kültür yozlasmasinsan rahatsiz olanlara soyluyorum... eminim ki bu umrunuzda bile degil eger umrunuzda olsaydi bunu onlemek icin biseyler yapiyo olurdunuz fakat sizde bu yozlasmanin icindesiniz ve yozlasmanin bir parcasida sizlersiniz!

0|1
    0|0
    • Evet, illa ki ucundan bir yerlerden bize de dokunuyordur. En basitinden hamburgercilere, pizzacılara gitmemiz. Fakat bunlar rahatsız etmiyor. Bunları kendimize uyarlayabiliyoruz, sağlıklısını yapıyoruz, kendi kültürümüze has malzemeler katıyoruz vs... Bu çok basit bir örnekti. Ama bundan çok daha ciddi yozlaşma var. Siz ne tür bir yozlaşmadan bahsediyorsunuz?

Yükleniyor...