• Sor
  • Bence

Sizce kültür kelimesinin dilimizdeki anlamı nedir?

Kültür yabancı bir kelime Sizce dilimizdeki karşılığı nedir ?

Anket Sorusu

Görüşün nedir?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Görüş

Kızlar Ne Diyor 11

• Kültür diye bir şey yok, o yüzden Türkçesi de yok. Medeniyet Kültür'den orantısız derecede geniş bir konuyu ifade eden bir kelime.

• helal+++

• Bu sosyoloji çevrelerinde tartışılan bir şey. Biraz sisli, ama düşünüldükçe manidar.

• kız isteme töreni bir kültürdür, ayaklı masalada ya da yerde yemek yemek bir kültürdür, İskoç eteği bir kültürdür, kimono bir kültürdür..

insanlar ölülerine bile farklı türlü ağlıyor, yas tutuyor... nasıl yok dersin

• Maddi ve manevi değerler bütünü ~

• Medeniyet daha uygun.

• medenıyet tabıkııde

• tabi ki medeniyett sosyoloji dersinde de işlemiştik :D

• Örf diyecektim çok emin olmayarak ama baktım oda Türkçe değil iş :)Adet kısmen karşılayabilir!

• Herkes yerde ya da masada yemek yemez, belirleyici bir 'özellik' değil.

• herkes derken? kültür açılımında herkesin yaptığı şeyler değil, belli bir grubun yaptığı eylemlerden bahseder... doğu halkı yerde yemek yer, doğunun en karakteristlik özelliği!

• bir halkin yasam sekli...orfleri..aadetleridir...bu yoresine gore degisen seye kultur diyoruz kisaca :)

• bu

• :)

• edebiyat sınavı mı hazırlıyorsun hocam

• Hoca olma mertebesine erişemedim
      naçizane Fikir paylaşımı :)

• toplumları birbirinden ayrıran unsurdur en basit olarak her şey bu unsurun içine girer yemek alışkanlıklarından örf adetlerine kadar

• gelenek görenek düşünce giyim tarız yaşam tarzı

• Aile tebiyesi desem

Erkekler Ne Diyor 13

• bilgi olması gerek ama bizim kültürde çok bilmişlik oluyor. Ordan burdan duyma bilgilerle doğruluğundan emin bile değilken her boka muhalefet olma çabasındaki insanlar kültürlüyüm ben biliyorum havası yapıp karşıdaki insanın her lafının sonunda bir HAYIR kelimesiyle kendi saççma salak düşüncelerini anlatan insanlar.. İşte bizim toplumda kültür . ay nasıl kurdum bu cümleyi birikmiş içimde be :D

• "hars" diye geçiyor bir çok yerde. kültür aslında toprağı ekmekten gelen bir kavram. ingilizce cultivate kelimesi toprağı ekmek, topraktan birşey yetiştirmek anlamındadır.toprak işlenmeden önce avcı-toplayıcı bir yaşam tarzı egemendi. kültürüni devletlerin, medeniyetin başlangıcı toprağın işlenmesiyle başlamıştır. farklı torak parçaları üzerinde yaşayanların hayat tarzları da ayrışmıştır. bu nedenle de toprakla, daha doğrusu toprağın işlenmesi ile ilişkili bir sözcüktür kültür.

• kültür demek insan olgunlarına göre değişen maneviyatin geçmişe ve ya geleceğe dönük bilgi edinilmesi değil mi. nasıl medeniyet oluyo.

• Valla hocam Kültür kültürdür ama şuan ülkemizde çok nadir görülen bir gelenek kendisi

• C

• Kültürün, bilimsel tanımlanmasını sözlükler, bir toplumun tarihi, toplumsal gelişme süreci içinde yarattıkları maddi ve manevi deg erlerin ve bu deg erler ile bunları yaratmada, bunları gelecek kuşaklara aktarmada kullanılan, insanın kendisiyle beraber çevresine egemen olma ölçüsünü gösteren araçların bütünü olarak tanımlanabilir. Bütün dillere ve bizimde dilimize Roma İmparatorlug u’nun egemenlig inin bir ölçütü olan Latince’den girmiştir. Her ne kadar Romalılar, kültürü, bag , bahçe ve tarla bakımında zirai bir amaçla kullanmış olsalarda, sözcük asıl anlamını koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Ve culture kökeninden türemiştir. Dilimizdeki karşılıg ı ise ekin sözcüg üne eşitir. Bunun yanında hars kelimesinide kullanırız, ama bu halk arasında yaygın olmayan bir sözcük oldug u için sadece sözlüklerde kalır. Genelde kültürü, biz insanların birey olarak algılaması, bireyin yaşamı boyunca kazandıg ı bilgi, beceri (maharet) geliştirilen şekli olarak da algılarız günlük yaşantımızda. Buradan yola çıkarak akıl süzgecinden geçirerek (muhakeme) , zevk ve eleştirme yeteneklerinin ög renim, araştırma ve inceleme, gözlemleme yoluyla kazandıkları birikimin toplamı olarakda şekillen bir bütündür.

• Her konuda azar azar ama bir konuda olan olağan üstü bilgiye sahip olup bu bilgileri yaşamında rahatça kullanabilen insan kültürlüdür.*Toyota şirketinin mottosu :D

• bence çok bilmiş kişilere kültürlü deniyor .

• Kültür geçmişten gelen birikimlerin ürünüdür geçmiş medeniyetlerden ya işte kısacası medeniyet dedim :D

• Kültür, yapay olan sonradan eklenen dir. Bir ekip ve biçim sözkonusudur. Yani bir ürün elde etme sözkonusudur. Kültür doğal olmayan sonradan insanın inşa ettiği bir olgudur. Mesela, kültür mantarı diyoruz, değil mi? Bu nedemek? Tabii şartlarda yetişmemiş sonradan vitaminde özel ortamla yetiştirilmiş demektir. Kültür işte böyle bişidir, İnsan medeniyet içinde kültürünü ilerletir. Kültürsüzlük diye bir şey yoktur. Gelişmiş veya gelişmemiş kültürler vardır. Seçeneklerin hiç biri değildir. Hiçbiri değildir. Hars'tır. Ziya Gökalp Hars'ı önermiştir. Seçeneklerin ilgisiz:.( Bazıları da kültür kelimesine karşılık olarak ekim veya ekin kelimesini önerdiler. Ama o hiç tutmadı.

• Benimkinden daha iyi bir ifade.

• İyi de şıklar başka kelimelerin karşılığı yaratıcı şıklar lazım.. Mesela otobüs = çok oturgaçlı götürgeç :)) Gibi

• Birikim olabilir

• kültürün gerçek anlamı bir şeyler ortaya koymak konulmuş demek.siz bir şey ortaya koyarsanız kültür oluşturmuş olursunuz.

Yükleniyor...