İnsanlar Kendi Kendilerini Neden Gıdıklayamaz?

İnsanlar Kendi Kendilerini Neden Gıdıklayamaz?
Bir İnsan Kendisine Dokunulduğunda Bu Etkiye Duygusal ve Fiziksel Olarak Cevap Verir.

Vücudun Bazı Bölgeleri Diğerlerine Göre Bu Etkilere Karşı Daha Hassastır.

Gıdıklanma Hissinin Oluşması İçin Derideki Dokunma Duyusunu Algılayan Sinirlerin Hafifçe Uyarılması Gerekir.

Bu His Beynin İki Farklı Bölgesinde Değerlendirilir.

Somatosensori Korteks Dokunma Duyusunun Yorumlandığı Bölgedir.

Gıdıklanma Hissini Oluşturan Hareketin Derideki Sinirlerde Oluşturduğu Sinyaller, Beynin Olumlu Duyguları Yorumlayan Bölümü Olan Anterior Singulat Korteksi Etkinleştirir.

Yapılan Araştırmalarda İnsanın Kendi Kendini Gıdıklama Durumunda Beynin Bu İki Bölgesinin Harici Bir Dokunma Hareketi Sırasında Olandan Daha Az Etkin Olduğunu Gösterdi.

Ancak Derimizdeki Sinirler, Dokunma Hareketi Sonucu Oluşan Sinyallerin Harici Kaynaklı mı Olduğunu Yoksa Bizim Tarafımızdan mı Oluşturulduğunu Algılayamaz.

Beynin Hareketle İlgili Kısmı Olan Beyincik Bu Farkı Algılayabilen Bir Sensör Olarak Görev Yapar.

Kendi Kendimizi Gıdıklamaya Çalıştığımızda İse Beyincik Hareketin Kaynağını Belirler ve Bu Bilgi Sayesinde Beynin Gıdıklamaya Tepki Veren Diğer Bölgeleri Daha Az Etkin Olur.

Beynimizin Bizim Oluşturduğumuz Harekete Verdiği Tepkiyi Azaltmasının Sebebinin, Beklenmedik Dış Uyaranlara Karşı Duyarlılığımızı Artırmak Olduğu Düşünülüyor.

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @Hüzün_Kovan_Kuşu @NeOlsun55insonu @Sonra_danGurme @UntilTheGrave

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @Kızılcıkk @minik_şirine @omubenmi @pizzaşığı @RenkliRuya

0|1
5|5

En İyi Kız Görüşü

• Yaa serkan abi :D Süpersin :D Bugün tam da bu duyusal korteksle ilgili bir konu çalışmıştım. Süper ya :D Valla dua alıyorsun benden çoook :D

0|1
    0|0
    • ALLAH (C. C.) Razı Olsun Türkçeye Tam Çevirdim Bunların Sayesinde İngilizcemi Bayağı Geliştirdim. :)

En İyi Erkek Görüşü

• sinir uclarımızı uyarmanın , sonrada kendimizi gıdılamanın yolu olduğunu duymuştum
    akupuntur yapılan hasta kendi kendisinin gıdıklandığını söylemiş
    deneemdim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 4

• Aslında gıdıklanma kişinin kendisine olan tepkinin sonucu..

0|1
    0|0
  • Faydalı bilgi için teşekkürler

0|1
    0|0
  • güzel okudum :D

0|1
    0|0
  • Tamamen şartlanmakla ilgili. beyine hem gıdıkla hem de gül dedirtmek zor.. aynı his, insanın kendini boğamaması ile ilişkili.

0|0
    0|0
Yükleniyor...