Dünya'nın Merkezi: Milyon Taşını Gördünüz mü?

Dünya'nın Merkezi: Milyon Taşını Gördünüz mü?
Milyon Taşı, İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı’nın Giriş Kısmının Yakınında Bulunan Bir Taştır.

Bugüne Kadar Birçok Kişinin Fark Etmeden Yanından Geçtiği Bu Taş, Tarihi Bir Özellik Taşıyor.

4'üncü Yüzyılda Roma İmparatoru I. Konstantinus Tarafından Dikildiği Kabul Edilen Taş, İstanbul’a Ulaşan Antik Roma Yollarının Başlangıç Noktası ve Dünyadaki Diğer Şehirlerin İstanbul’a Olan Uzaklıklarının Hesaplanmasında Kullanılan Sıfır Noktasıdır.

Milyon Taşı, Roma Kültüründe Önemli Bir Tarz Olan Tetrapylon (Dört Sütun, Dört Kapı ve Bir Kubbeden Oluşan Dikdörtgen Yapı) Şeklinde Yapılmıştır.

Yapıldığı Dönemde Kubbesinde Kabartmalar ve Heykeller Bulunsa da Zamanla Tarihi Taşın Bir Kısmı Yıkılmıştır.

1884 Yılına Kadar Sıfır Meridyeninin Milyon Taşı’nın Bulunduğu İstanbul’dan Geçtiği Kabul Edilirdi. Dolayısıyla Dünyada Birçok Ülke Saatlerini İstanbul’a Göre Ayarlardı.

Hatta Haritalar Bu Nokta Esas Alınarak Hazırlanır ve Yönler Buraya Göre Bulunurdu.

1884’te Washington’da Düzenlenen Uluslararası Meridyen Kongresi’nde Başlangıç Meridyeninin Konumu #İstanbul’dan Greenwich’e Taşınmıştır.

Dünyadaki Bazı Şehirlerin Milyon Taşı’na Uzaklıkları:

#Lefkoşa: 1846 km

#Bakü: 1756 km

#Moskova: 1757 km

#Mekke: 2407 km

#Berlin: 1740 km

#Amsterdam: 2214 km

#Tahran: 2040 km

#Roma: 1377 km

#Paris: 2258 km

#Şam: 1488 km

#Tokyo: 8954 km

#Londra: 2502 km

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @Hüzün_Kovan_Kuşu @NeOlsun55insonu @pilav_ustu_az_kuru_2 @Sonra_danGurme @UntilTheGrave

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @Kızılcıkk @minik_şirine @omubenmi @pizzaşığı @RenkliRuya

1|1
5|6

En İyi Kız Görüşü

• Tebrik ediyorum sizi. Oldukça ilginç bilgiler ile genel kültürümüze yeni şeyler katıyorsunuz. Tam da sitede insanlığa yeni şeyler katacak bir paylaşım yapılmıyor diyerek şikayet ettiğim bir anda gördüm paylaşımlarınızı.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

• Güzel bir paylaşım olmuş. İlk kez duyuyorum. Emeğine sağlık. 😊

0|2
    0|0
  • Sayende görmüş olduk , teşekkürler

0|1
    0|0
  • Vay canına teşekkürler :D

0|1
    0|0
  • Bir daha gidersem taşa özellikle bakıcam. :/

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• İlk okul 5 nci sınıfta iken Fatih ilk okulundan bizi alıp götürmüşler bunu bize göstermişlerdi..

0|1
    0|0
  • Başlangıç meridyeninin İngiltere'den önce İstanbul'da bu taş üzerinden geçtiğini bilmiyordum. Bir aralar Japonya'dan da geçmişti sanırım.

0|1
    0|0
  • Vay arkadaş gördüm şimdi ilk defa görüyorum İstanbullular bakın görün :)

0|1
    0|0
  • Bilgi için teşekkürler.. Bir daha gittiğimde daha dikkatle bakarım.

0|1
    0|0
  • Türkiye dünyanın merkezi :DDD

0|0
    0|0
Yükleniyor...