Pisagor bardağını bilen var mı?

Şu Pisagor bardağını bilipte mantığını anlayan var mı? Suyun o sınırı geçince boşalmasının sebebi ne? Felsefi yönünü değil de bilimsel yönünü soruyorum.

0|0
3|1

En İyi Erkek Görüşü

• Felsefi yönü , az ile yetin olarak özetlenebilir.

mezirme.files.wordpress.com/.../..._cup_05-svg.png

Fizik yönü ise , belli bir seviyeye kadar doldurduğunuzda rahatlıkla bardak olarak kullanabilirsiniz. Ancak belli seviyeden fazla doldurduğunuzda ortasında olan deşarj kanalı tamamen dolar ve boşalma kanalı devreye girip fazla doldurulanı dışarı atmaya başlar.

Buraya kadar normal görünse de fizikteki zincir akış etkisi ile sıvı belli seviyeye geldiğinde dışarı atım durmaz, bardakta olan bütün sıvı dışarıya çekilerek boşalır

1|1
    0|0
    • Çok ilginç bisey gerçekten teşekkürler..

• Rica ederim , bilinmese de hayatımızın içinde bu kural. Bina üstlerine konan su depolarında binaya dağılım borusu deponun dibinden değil bu şekilde üstünden uzatmalı boru girişi ile başlar. Deponun dibinden açılan boru olsaydı sudaki bütün tortuyu musluklara çekerdi. Bu şekilde üstten uzatmalı olduğunda herhangi bir katta musluk açıldığında sadece dinlenmiş suyu zincir etki ile çeker ama tortu suyun dibinde kalır.

Tabi bu depoların temizliği de ayrı bir fizik konusu :)

Kızlar Ne Diyor 3

• Sıvı yüksekliği ne kadarsa suyun aktığı yerdeki yükseklikte aynı oluyor yanı yüksekliğin üzerine su gelince aşağı akmaya başlıyor ve basınç suyu çekiyor...

0|1
    0|0
  • basınçla alakalı
    basıncı etkileyen de sıvının cinsi, bulunduğu ortamdaki gazın cinsi, kabın ağzındaki açıklık, sıvı yüksekliği gibi değişkenlerle sonuç değişebiliyor.

0|1
    0|0
  • O ne yahu hiç duymadım daha önce cahil miyim ne 😔

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...