Alevilik İslam'ın içerisinde midir sizce?

Sünnileşmiş Aleviler 5 vakit namaz kılıyorum ve oruç tutuyorum diyorlar. Şiiler 3 vakit kılar Sünniler 5 vakit kılar. Alevilerin Sünnileşme yolunu seçmesi de bir işaret olabilir

Aleviliğin normal hali daha çok kendi kültürel öğelerinin din içerisinde baskın bir şekilde yer bulduğu yani İslam'ı kendi kültürel değerlerine göre yorumlanması Alevilik oluyor ayrıca bazı temel inançları Şiadan alınmış yani 3 halifeyi tanımamak ve Allah'ın yolunun günahsız İmam Ali olması ve Ehli beyt

0|0
4|6

En İyi Kız Görüşü

• Şia kökenli caferi mezhep hak mezhep olarak geçer. Alevilik ise geçmiyor. Ama ben diyorum ki mezhepler ile bölünmek yerine bir olup samimiyet ile Allahın belirledigi çizgide yaşamak

0|1
    0|0
    • İslam birlik olsa durumumuz dahi iyi olurdu. Şia Caferiler biz Hz. Ali'nin yolundayız ve 3 halifeyi tanımıyoruz diyorlar Alevilerde aynı şeyi söylüyor ama Aleviler onlarla birlik olmayı bile reddediyor çünkü kendilerini daha farklı kendine has benzersiz bir inançta diye düşünüyorlar. Diğer Aleviler ise yazdığım gibi ülkemize ayak uydurarak Sünnileşiyorlar

• Caferi değilim. Annem iran azerisi caferi babam ise Sünni. Ben iki tarafında da çok bulunarak gorerek ve analiz ederek sunnilere göre ibadet etmeyi seçtim. Caferi tarafımız çok dindar ve günlük hayatları dahi Allah peygamber ve ehli beytinin üzerine ve zikirleriyke geçmekte. Ama namazı birlestirmeleri ve bazı yanlış gördügüm önemli hususlardan dolayi caferi meshebine dahil olamadım. Sünni tarafımda ise ibadet eden çok az ve aşırı alim cemaat gösteriş ve yuzeysellik var. Hoca efendileri dışında ne ehlibeyti ne imamlarimizı tanımıyorlar. Ve dini hüküm ve kurallara aşırı bir önem vermeleri çoğunun söz konusu değil. Ama ibadet bilgileri yani mezhebin çizgisi bana daha dogru geldiği için bende Sünni olarak ibadetlerimi yerine getiriyorm.

• Siyaseten doğru diyorsun. Sana katılmamak imkansız. İtikaden Şia zaten bizi müslüman saymaz; biz de onları.

Erkekler Ne Diyor 6

• Aleviler Hz. Muhammed i kabul etmiyorlar daha neyden bahsediyorsunuz ya? Oruc ayinda 10 gun oruc tutuyorlar?

0|1
    0|0
  • Aleviler de müslümandır gayet imamlık yapsa arkasında namaza durulabilir

0|0
    0|0
  • Sunnileşme diye birşey yok. Müslümanlığı kabul etme veya reddetme var. Gerisi hikaye. Alevilik, içinde Şamanizm, İslami Motifler ve Dedelerin hayal gücü olan; kutsal kitabı olmayan Batıl bir dindir.

0|0
    0|0
  • Bu derin bir mewzu

0|0
    0|0
  • Sünniliğin islamdan olduğunu kim dedi

0|0
    0|0
    • Sunnilik, sünnetten gelir. Yani Hz. Muhammed gibi islamı anlamak ve yaşamak. Takdir edersin ki Kuranı en iyi anlayan ve yaşayan Hz Muhammeddir. Sunnilik, onu takip etmektir.

• Kuranı en iyi anlayan hz muhammed kuranda olmayan şeyi söylermi
      Ama sünnilerr göre söylemiş
      Sakal bırakmak kuranda ypktur peygamber sünnilere göre sakal bırakın dediyse o zaman peygamber kurandan ayrı hüküm uyduruyor, allahın lafına laf söylüyor demektir
      Kuran derki bu kitabın dışında laf söuleyenleri dinleme
      Bu ayetler ana yetmiyormu gibi ifadeleri kullanır

Emeviler döneminde hadis uydurmacılığı tavan bilinen neredeyse tüm hadislerdir bu

• Neredeyse tüm hadisler uydurmadır

• YORUM YAPAN ARKADAŞLAR GAYET GÜZEL ATIP TUTUYORLARİ, BURDAN KENDİLERİNİ TEBRİK EDERİM. BİR SİZ BİLİYORSUNUZ DİMİ ALEVİLİĞİ...

Sor bacım neyi merak ediyorsan ben aleviyim.
    Aleviyi en iyi alevi bilir. Bilmediği konu hakkında yeterince atıp tutan insan var zaten.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Her dinin ortak bir amacı var iken, neden farkli yollardan gidip zorlastiriyoruz.. Tamam bu benim sahsi gorusum , saygi duyuyorum senin gibi dusunenlere fakat benim nazarimda ister Alevi ister Sunni fark etmez... Bir sunni -benim nazarimda- isterse bir Alevi gibi ibadet eder.. Bir Alevi isterse Sunni gibi.. İcine nasil siniyorsa.. Yaradani, yaratilisi nasil hissediyorsa.. İcinden geldigi gibi.. Tanri yla iletisim yolu "bence" bu sekilde kategorize edilmemeli.. :/

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Alevilerde namaz kılar. Namaz kılan alevi sünileşmiş olmuyor

0|1
    0|0
Yükleniyor...