Alevi-sünni ilişkisi

ben sünniyim sevgilim alevi bu tarz şeyleri kesinlikle dert etmem ama ailem edio sizce onları nasıl ikna edebilirim ve sizin görüşleriniz neler?

Güncellemeler:
dinin vicdani özgürlük oldugunu düşünüyorum ve bana göre iki insan var iyi ve kötü...ailemede bunu ne kadar anlattıysam özellikle anneme sıkıntı çıkarıo biz trabzonluyuz bide durumlar biraz daha ağır :)

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Toplum malesef biraz kendini aşmaya başlasa da hala bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlar çoğunlukta...şurdaki yorumları okuyunca ailelerin tutumunu eleştirmeye hakkı kalmıyor insanın..az çok mürekkep yalamış,internet gibi sınırsız bilgi kaynağına erişme imkanı olan insanlar bile hala çağlar gerisinde düşüncelere sahipse, eski toprak olan aileler nasıl aşsın kendini...yorumlara bakıyorum, herkes bol keseden atıyor...kimisi bilgisiz olduğunu ispat etmek istercesine, insanların yaşam tarzları hakkında saçma sapan iftiralara utanmadan katılabiliyor...bunları okudukça insanlığa dair gerçekten umudumu yitiriyorum... oysa şunu diyebilmek çok mu zor...aileler karşı çıkabilir, ama siz dünyaya bakış açısı olarak birbirinize yakın hissediyomusunuz...eğer öyleyse ve gerçekten birbirinizi seviyosanız üstüne gidin...toplumu değiştirmek,bir aileyi değiştirmekten başlar diyemiyor kimse...ne acı... senin, yorumlarda sevgilinle görüş olarak aynı yönde olduğunu söylemene rağmen,sırf mezhepsel farklılık var olmaz bu iş diyebiliyorlar rahatlıkla...yazık çok yazık...

Erkekler Ne Diyor 21

• yani alevilik peygamberi kabul etmemek oluyor hz.ali ye tapıyorlar resmen saygı duyulur ama bende alevi bir kızla çıkmam

• Kaç tane alevi tanıdın ya sen böyle insanların yorumlarını dikkate alma..

• Orucu onlar için mi tutuyorsun kendin için mi tutuyorsun biz oruç tutarken onlar yemek yiyordu ne demek?Böylede oruç tutulmaz kusura bakma.Hasanla hüseyini şehit edende alevilerdi zaten.Haklısın müslümanlıkta birincisiniz.4-5 tane insan tanıyıp bir azınlığı onunla ifade edemezsin yanlışsın baştan sona ayrıca ön yargılısın bu konuda kendini bir eleştir..

• lan bilmiyorsan sus bilmem nerenden gazel okuma

• Bunu daha önce de yazmıştımAşkın dili dini rengi ırkı mezhebi olmazİnsanların inancını yargılamak kimin haddineİman kişinin kalbindedirBunu da ancak Allah bilir

• bak arkadaşım trabzonlunun aleviliği nasıl gördüğünü ve bu konuda ne düşündüğünü alevi ve trabzonda yaşamış bir insan olarak çok iyi biliyorum ama bana sorarsan düşüncenin doğruluğu bir işe yaramaz onların aklındaki sorulara istedikleri cevapları alması lazım mesela bir aleviyle tanışıp yanlış bildikleri şeylerin doğrularını sunnilerden ayrılan kısımları olsada müslüman oldukları hak olduklarını görmeleri lazım tüm bunları sağlasanda razı gelmeme olasılığı bence %50 nin altına düşmez

• bence hoş bir durum değil ayrım yapmak yanlış

• olmayacak işe amin diyorsun..kadınlar nedense çok önemli konularda bile gözlerini kapamayı başarabiliyorlar...ailen son derece haklı ve sen onları utandırmayı beceriyorsun...keşke azıcıkda duyarlı olabilsen...senin aklın şeyinde maalesef...

• saçma sapan konusma fikirlerine saygı duyarım ama bu bana hakaret edecegin anlamına gelmez

• Öncekileri Göster
    • kul hakkına girmişsiniz, toplumsal duyarlılık dediğin insanların ayrıma tabi tutulması ve çoğunluğunda buna uyması ise yazıklar olsun böyle zihniyete

• sana ne..sen benim muhatabım değilsin ki...

• annen baban haklı aleviler ile sünnilerin kültürleri aynı degildir inançları zayıftır Allah korkusu vardır ama Allaha yönelişleri yanlıstır böyle biriyle o yuzden pek çok insan evlenmez aleviler kendi aralarında evlenirler

• iktidarın politikalarının değişmesini bekleyeceksin ya da oy vermeden önce tekrar düşüneceksin...trabzon mrabzon hikaye alevilerin olduğu mahallede ben yıllarca öğrenciyken oturdum, ışığımızın akşam yandıgını gören ev sahibimiz hemen çocuklar aç mısınız diye gelirdi, fırından kaç kez ekmek alıp da parasını vermemişizdir ve onlar olsun siz okuyun, bize lazımsınız ama bizi unutmayın demiştir. kendimde sünni olmama rağmen onların dayanışma ruhları beni çok etkilemiştir. annenle tanıştır, bizde olmayanların onlarda olduğunu göster ona, göreceksin annen hayli hayli çok sevecek...aleviler candır. onların cemine katılıp semah bile döndüm...

• aynen bende :) kültürel hiç bir farklılıgımız yok benim açımdan ya dini olarak

• yunanlılarda aynen bizim gibi ama yıllar boyu düşman edildin. selanik ve atinada merhaba diye bağır, herkes sana sarılır. aleviler de aynen öyle, yıllar boyu sana düşman gösterildi.
      okuduklarınızı anlamaya çalışın. tamam mı?

• anlıyorum tabiiiii

• Ailenin alevilik hakkında bilgilendir. Sorun ettiği noktaları açıklığa kavuştur. Alevilik ve sünnilik arasında bir bağ bulmalısın kendi ailen için. Yabancı olmadığınızı göstermelisin.

• ben bakmam kökeninee.. insanlığına bakarım

• inançlı bir insan değilim ama senin gibi düşünen inançlı insanlara saygı duyarım. ( 2 çeşit insan vardır iyi ve kötü) sevgilin de senin gibi düşünüyorsa şanslısın ve bu ilişki yürür. aileni ikna etmeye çalışma yıpranırsın. onlara gösterin farklı mezheplerden de olsanız birbirinizi nasıl sevdiğinizi, anlaşabildiğinizi mutlu olduğunuzu gösterin. mutlu olamamanızın , anlaşamamanızın 1 sebebi olur o da insanın kişiliği ile alakalı olur mezhebiyle değil. sen iyisindir iyi düşünüyorsundur karşındaki kötüdür ya da tam tersi. (teoride hepimiz müslümanız kardeşiz anlaşırız, pratikte senn mezhebin farklı olmaz anlaşamayız. insansan insan olan herkesle anlaşırsın. son yazımda sözde muslumanlara- insanlara )

• Ulan ne saçmalık arkadaş. Böyle gerici düşüncelerden nefret ediyorum. Siz siz olun asla meshepcilik yapmayın.

• yalnış düşünüyorsun din sadece vicdan işi değildir aynı zamanda sosyal hayatın her alanını etkileyen bir inanç sistemidir insanları iyiya da kötü yapan onların inaçlarıdır.

• saygı duyuyorum düşüncelerine ama insan ayrımı yapmakta cahilce gelio bana ve birbirimizi seviyoruz üzülmek zorundAmıyız :(

• Öncekileri Göster
    • insanların ruhlarına şekil veren inançlarıdır nişanlının inancını iyi öğren

• tamam ilgin için cok saol teşekkürler

• 1-2 baban namazdayken çocuk da görünsün ona

• Aileler çok takıntılı sadece din değil, nereli olduğu, ya da ailesinin nasıl insanlar olduğu hatta sosyal statü dediğimiz şeyde belirgin bir farksa bu bile ailenin karşı çıkmasına yeterli. Ancak ne kadar iyi bir insan olduğunu anlatarak bu işi çözebilirsin. Bi de alevi erkek olması daha çok sıkıntı, kolay gelsin ailenle çok sıkıntı yaşamadan halledersin umarım.

• Bende bir aleviyim ve benimde sevgilim sünni.Ailesi hic sorun etmiyor.Bu devirde zaten ayrım kalmadı.Bunu sadece yobaz insanlar yapıyo.Sevgilin okuoysaya da elinde bir mesleği varsa sorun olacağını sanmyorum.Her aile kızının mutlu olmasını ister.Çok takma kafana

• şimdi arkadaşım eğer hayatında islam varsa senin veya onun bu sorun olur mutlaka ayrıştığınız ortak noktada buluşamadığınız sorunlar yaşarsınız ama yok benim dünyamda islam yok keyfime göre yaşarım diyorsan onu bilemiyecem ama evlilikte denklik her konuda şarttır en sağlıklı evlilikler bu kanuna göre kurulur

• ilerde sorun olabilir ailen haklı

• kaç gitsin

• ben kimseye memleketin nere diye bile sormam ki

• Gereğini yerine getirmedikten sonra sorun olmayacağını düşünüyorum, getiriyorsan ilerde sende sorun yaşayabilirsin

• Bende olsam kabul etmem asla.Davul bile dengi dengine.

• söz güzel ama bu söze bakarsak erkek kızı terketmeli :D

Kızlar Ne Diyor 6

• aileleri bu konularda ikna etmek zor oluyor yakın bir tanıdığım kökeni türk sevdiği adam kürt diye ailesi vermek istemedi,kız ağladı yemeden içmeden kesildi fayda etmedi en son aileden biri konuştu babasıyla... babasının sevdiği fikirlerine önem verdiği birisi... ileride başkası ile evlense mutsuz olsa seni suçlasa,kaçsa gitse daha mı iyi diye... sonunda razı oldular... 2 yıl yakındır evliler ve 5 aylık bebekleri var...darısı başına olsun inşallah...

• Sevmek yetmiyor bazı şeyler için..Kültür önemli..

• Bunun mezhebi yok deli etmeyin beni yahuu insanlık insanlık insanlıkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

• haklısın ama işte aileye gelde anlat :(

• Öncekileri Göster
    • Ben seni anlıyorum sen kendini yorma arkadaşım.Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur..

• aynen çok saol :) zor bir durum cidden

• Bu tür ilişkilerde hep pürüz çıkıyor 7 yıl cıktılar arkadaşlarım kız aleviydi cocuk sunni sonra ayrıldılar.

• üzücü olan sevenlere oluyo

• kusura bakma ama ınsan olsun dıyebılcek düzeye gelemedıyse aılen bugune kadar tecrube edınemedıyse yapcak bıseyın yok kaç:)

• insan ayrımı yapmak elbette hoş değil dinde vicdani özgürlüktür katılıyorum ancak zaman geçtıkten sonra cok zorlanırsın farklı kültürler...

• kültürümüz aynı hiçbir fark yok benim açımdan ama

Yükleniyor...