Dinlenilen müzik tipine göre karakter tahlili yapılabilir mi?

Bir insanı, ilk intiba anlamında ufak detaylarda yakalamak çoğumuzun yaptığı şeylerin başında gelir..

Bu konuda müzik kavramını bir enstrüman olarak kullanabilir miyiz?

Kısacası "Hangi insanlar ne tür müzikler dinlerler?"

0|0
10|4

En İyi Kız Görüşü

• beğenilerin inceliği üzerine bir çıkarımda bulunabilir belki ama, karakter analizi için ne kadar doğru olur bilemiyorum. yani pop veya fantazi vs. gibi bir müzik zevkine sahip olan, hayatı da seçim yapmadan gelişine yaşıyor olabilir pekala; ancak bu gözler jazz veya klasik müziği en ince detayına kadar çözmüş hödükler de gördü...

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Karakter tahlilinden çok yaşam tarzı tahlil edilebilir. Yaşam tarzı da az çok karakterine yansır. Sonuçta kişiliğin şekillenmesinde çevrenin de etkisi vardır. Eğer aynı müzik zevkine sahip insanlarla yakın ilişkiler içindeyse bu dolaylı olarak kişiliğe yansır.

Ayakları sağlam basmıyorsa etkileyebilir aslında biraz...

1|1
    0|0
  • tam olarak değil ama birkaç ipucu belki

0|1
    0|0
    • şimdi böyle metal,rock dinliyorsa asidir biraz bence mesela ben arada dinlerim ve asiyim de ya da pop şarkılar dinliyorsa pek kafasına takmaz bir şeyi gibi şeyler olabilir

• yapılamaz ya..ben inanmıyorum..bazen jennifer dinlerim bazen ebru gündeş..o anki ruh halimle alakalı :) karakterimle değil yani..

0|0
    0|0
    • Komple karakteri çözer demiyoruz zaten.. Sadece ilk baştaki ufak detayların yansıttığı ufak ipuçlarını kastediyorum.

• Evet. Müzik türü önemlidir.

Bilimsel olarak bu konuda pek çok makale önerebilirim.

Kişisel olarak önem veririm, mutlaka benimle aynı müziği dinlemesin ama bir tarzı olsun.

0|0
    0|0
  • olabilir.ben slow rap melankolia tarzı(sago)-pop-türk sanat*halk müziklerini dinliyorum karışık yani.kendimde karışığımdır zaten normaldede

0|0
    0|0
  • Yok canım ben kulağıma güzel gelen her şeyi dinlerim.O yüzden karakterimin dinlediğim müzikle yapılması mümkün değil...

0|0
    0|0
  • bence insanin ne tur muzik dinledigi kisiligi hakkinda ip uclari veriyo ama insanin ruh haline gore de bence bu degisir

0|0
    0|0
  • insanin ruh durumuna da bagli oluyor o an dinledigi müzik,bu da gözönüne alinmali..

0|0
    0|0
  • Çok dar bir yaklaşım.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• %50 si yapılabilir. Arabesk ve rap dinleyenleri çok itici bulurum. Ama belki sadce sevdiğini için dinliyodur. Karakterini göstermeyebilirde. YAni %50 bence

0|1
    0|1
  • Müzik tipine göre insan tahlili yapılamaz...Müzik ruhu insanın o anki ruh haline göre çaldığı için karakter tahlili yapsakda yanlış sonuç alınır...

Müzik değilde hareketlerinden yapabilirsiniz

Ben mesela şimdi : Karadeniz müzikleri dinleyip rahatlıyorum

Bu şarkıdan önce apaçi dinliyordum

Ondan önce pop dinliyordum

Ondan önce uyuyordum...

Ruh haline göre çaldığı için farklı şarkıları çıkar ortaya

0|0
    0|0
  • Kesinlikle ben en çok soundtracks dinlerim dinlediklerimide dinleyen adam her zaman güçlü hisseder kendini :)

0|0
    0|0
  • Valla dinlediği müziğe göre karakter tahlili yapmayı doğru bulmuyorum. Ben metal dinlerim, en yakın arkadaşım elektronik, pop falan dinler. Arabeskçilerimiz de vardı; bak onlarla uzun sürmedi ilişiğimiz...

0|0
    0|0
Yükleniyor...