Türkiyede sinema neden gelişemiyor?

Aslında onlarca, belki yüzlerce neden sayılabilir bu başlık altında. Hatta Batı'yla aramizdaki farklar ekseninden yola çıkarsak sanayi devrimine, coğrafi keşiflere kadar bile dayandırabilirsiniz bunun nedenlerini...

Ancak sinemaya ilgi duyan ve dünya sinemasını takip etmeye çalışan birisi olarak size şu kadarını söyleyeyim ki: bugün, begenmediginiz Arap dünyasından, Uzakdoğu'dan, Hindistan'dan, Balkan ve Kafkas ülkelerinden öyle filmler, öyle değerli sanat eserleri çıkıyor ki insan kahroluyor bunları görünce resmen!.. 100 küsür yıllık sinema geçmişi olan bir ülkenin sinemasında nitelik neden bu kadar düşük olur? Neden insanlara daha iyisini vermek için uğraşmaz bu ülkenin sinemacıları, sözüm ona sanatçıları...

Ne var ki bakıyorsunuz, daha iyisini yapmaya çalışan insanlar da tutunamıyor. Vavien diye bir film yapıldı bu ülkede. 130 bin kişi izlemiş sadece. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü ise 650 binde kalmış ve Ezel Akay da o filmden sonra bir daha toparlayamamış kendini maddi olarak. Düşünüyorsunuz... 5 ila 7 milyon arasında değişen sinema izleyicisinin olduğu bir ülkede Vavien gibi bir film en az 1 milyon izlenmeliydi. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü ise 2 milyonu bulmalıydı. Çünkü bunlar nitelik arayışı olan, abartılı esprileri, saçmasapan, gerçek yaşamda göremeyeceğimiz kadar absürd karakterleri olmayan filmlerdi. Ama izlemedi halkımız...

Ben bunun nedenini eğitim sisteminde arama taraftarıyım. Bizim, bizleri hiçbir zaman niteliğe özendiren bir eğitim anlayışımız olmadı. Ezbere dayalı, günü kurtarmaya dönük, insanları egitmeyen, yetistirmeyen bir anlayışın içinden geliyoruz.

Hal böyle olunca da ülkenin aydın kesiminin tercihlerinde bile nitelik arayışı olamuyor maalesef!..

3|1
613

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 12

Yükleniyor...