Sizce kitaplar hayatımızı ne kadar etkiliyor?

Halit Ziya Uşaklıgil, Tevfik Fikret, Ziya Gökalp gibi bir çok yazarımız ve şairlerimiz var.. Peki onlara sahip çıkıyor muyuz? ..
Günümüzde artık amatör yazarlar çoğaldı ve artık her birinin en az bir kitabı basılmış. Biz eskilere değer veriyor muyuz? Yoksa günümüzün aldatmacalarına mı kanıyoruz..

• Günümüzün aldatmacalarına kanıyoruz.
    28% (16)46% (22)36% (38)Oy Ver
  • Eskiler candır, onlara sahip çıkmalıyız..
    72% (41)54% (26)64% (67)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
10|17

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 17

• Sırf bir şeylerin değerini bilmek için hoşuma gitmeyen kitaplar okuyamam. Bu onlara saygı duymadığımı ifade etmez elbette.

Günümüz yazarlarını da pek okuduğum söylenemez ama. Çoğunu popüler olanın peşinde gibi görüyorum, veya toplumun şu anki uyuşuk halini yansıtır nitelikteler.

Genellikle yabancı yazarların kitaplarını okuyorum ben. Çoğu insana boş gelebilir özellikle fantastik türde okuduğum için. Fantastik edebiyat eserlerini gerçek dünyada değil diye eleştirirler, ama bana göre çoğu eserden daha gerçekler. Çünkü insanın değişmeyen yanlarını yansıtıyorlar, bu hayata sıkıştırılmamış halini. Yazılan dünyanın kendisi bile yazarının duygularını yansıtıyor. Bizimkisi gibi zorunluluktan yaşanan bir dünyayı değil, onun yazmak istediği dünyayı. Daha özgür.

Kendim de bir uzun öykü-ya da kısa kitap yazmaya çalışıyorum. Özgün olmasına gayret ediyorum, çünkü fantastik kitaplar çok yaygınlaştı ve arada kaybolmak işten değil.

0|0
    0|0
  • Malesef türkiyede kitap okuma oranı 300 kişiden 1 kişi o yüzden böyle bir paylaşıma bakıcak kişi sayısı bile 1 elin parmaklarını geçmez o yüzden bırak eski yazarlarla yeni yazarları karşılaştırmayı hayatında 1 roman bitirmiş kişi bile çıkmaz kolay kolay soruna cevap ise eski kitapların yerini hiç bir kitap tutmaz onlar efsaneleşmiş duyulmuş kitaplardır,

0|0
    0|0
  • günümüzünde ayrı bir tadı var. kanmak olarak bakmıyorum. sanat eserleri insanları etkilerler iyi yapıldıkları takdirde :)

0|0
    0|0
  • Allah razı olsun şu soruyu açtığın için ya varya kaç gündür aklımda didikliyor bu konu.
    Şimdiki gençlerin amatörce hazırladığı kitapları görüyorum falan, bu ne biçim bir kitaptır yahu, varya direk kaçasım geldi , dedimki "Arkadaş şimdi o sanatçıların değerini bu güncel kitaplar sayesinde çok daha iyi anlayacağız " .

Siz siz olun , Allah aşkına bir beceriniz yoksa kitap yazmayın

0|0
    0|0
  • Kitap okumak yerine filme uyarlanan romanları izlemek daha mantıklı 2 saat de 1 kitap okumuş gibi :)
    Tüm konusu güzel sürükleyici kitapları filme uyarlasalar diyeceğimde zaten uyarlıyolar bizde izliyoruz
    O kadar sayfaya zaman harcamaya gerek yok :) 2 saat 1000 sayfa demek :)

0|0
    0|0
  • Maalesef önüne gelen yazar oluyor... Yeni nesil eskilerden bihaber... Ülke olarak da okuma düzeyimiz çok geride zaten...

0|0
    0|0
  • kitap okumadığım için bilmiyorum :S

0|0
    0|0
  • Şimdiki kitaplar hayali ama eski kitaplar gerçekçi oluyor o yüzden tarihsel romanlar felan ilgimi çeker :)

0|0
    0|0
  • Günümüz yazar şairlerinden bildiğim kadarıyla 1-2 tane hakiki anlamda Edebiyatçılar var. Gerisi boş teneke kutusu; sadece ses çıkartıyor, kimseye faydası yok. :)

0|0
    0|0
  • Edebiyatla ilgilenmeyen herkes, kesinlikle eksiktir. Ve eksik kalacaktır. :)

0|1
    0|0
  • Günümüzdekiler neden aldatmaca oluyor? Tamam eskiler güzelde günümüzdeki yazarlarda iyi

0|0
    0|0
  • amatör yazarları böyle hor görerek ülkeyi kötü durumda bırakıyorsunuz.

0|0
    0|0
  • Tevfik Fikret i boşver Ziya da boş adam ama diğeri ciddi anlamda karakterli yazar Ziya Gökalp o ki kürt olduğu halde türkçülük akımının önderi olmuştur yaşadığı vatanı sevmiş tir

0|0
    0|0
    • Hayır ben yazarları ya da şairleri eleştirmiyorum. Soruyu tekrar okumalısın.

• kitaplar hayatımızdan hiç çıkmıyoki hukukta, anayasada sürekli bakıyoruz ama okumuyoruz

0|0
    0|0
  • Kitap Gercekten Hazinedir.

0|0
    0|0
  • Onlar candır

0|0
    0|0
  • Söylediğin yazarlar o kadar da mükemmel değiller günümüzde çok daha iyilerini bulmak mümkün

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Eski kitapların yazı dili çok daha ağır olduğu için işimize gelmiyor diyebiliriz. Ama yine de tamamen bağı koparmak da mantıksız elbette.

0|0
    0|0
  • Eskilerede yenilerede değer veriyorum. Yeni yazarlar amatör olabilir ama içlerinde büyük cevherler olanlarda var.

0|0
    0|0
  • Ben dünya klasikleri okuyorum genelde ama bizim Türk edebiyatında da gerçekten çok kaliteli eserler var. Halit Ziya Uşaklıgil, Mehmet Rauf... bir çok sanatçı sen saymışsın zaten. Üniversite sınavında çıktığı için bayağı çalışmıştım. 😊

0|0
    0|0
  • Ben yeni yayımlanan kitaplardan çok eski kitapları okuyorum. Gerçekleri daha çok göz önüne seriyor daha güzel akıcı geliyor bana. Şu son seneler de wattpad denilen genellikle ergenlerin yazdığı şeyler kitap haline geritilmeye başladı. İsraf. Amerikan özentisi bir ton ergen saçma salak şeyler yazıyor ve enteresan bir biçimde aşırı derecede gene ergenler tarafından okunuyor. Çok sinir oldum Şu an tuşları kırıcam az kaldı.

0|0
    0|0
  • Eskiler de iyidir tabi ama iyi olan surusuyle gunumuz yazari da var aslinda gunumuzdeki pek cok yazarin kitabi daha akici tabi dil de daha sade konular daha guncel oldugu icin bence daha ilgi cekici ama eskileri daha iyi gormemizin sebebi donemlerininilkleri olmalari

0|0
    0|0
  • şimdi tabi saçma sapan kişiler türedi. teknoloji sağolsun önüne gelen kitap çıkartıyor. eskiler candır o yüzden.

0|0
    0|0
  • Geçmişimizde evet böyle değerli yazarlarımız var ama onlar var diye de gelecekte yazarlarımız olmuyacak anlamina gelmez. Yeni ve değişik tarzda yazarlarda olucak tabiki

0|0
    0|0
  • gunumuzun aldatmacasına kanıyoruz

0|0
    0|0
  • Kitap okuyunca kelime darcığımız genişliyor ve konuşmayı daha kolay ve daha iyi öğreniyor insanlar.

0|0
    0|0
Yükleniyor...