Ateizm hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Varsa karşı argümanlarınız nelerdir?

Sorum başlıkta görüldüğü üzere yanıtlayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

0|0
7|10

En İyi Kız Görüşü

• Görüşsuzum o konuda

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• teori temelden hatalıdır. madem bir tanrı yoktur neden bu durumla ilgili bir teori ya da tez geliştirili. var olmayan bir şey üzerinde kafa yormak baştan anlamsızdır. var olmayan sayısız şey olsa gerek. bunların herhangi biri ile ilgili bir inanış ya da teori bilmiyorum. buradan bakınca ateizm tanrının varlığına inanmamak değil tanrının varlığını iddia edenlere karşı olmak gibi duruyor. bu durumda ateizm esasen tanrının varlığı ile ilgili değil dünyada mevcut dini inanışlar ile ilgili bir kavramdır. o zaman adı da buna uygun olarak antidin ya da antitanrı gibi bir şey olmalıdır. ateizm denmesi saçmadır.

0|0
    0|0
    • A-Teizm kelime anlamıyla zaten dediğin üzere teizmin ( ibadetleri inanışları olan inanç biçimi) tersidir yani teizmi reddeder. Ve teizm vardır. Dünya üzerinde milyarlarca teist vardır. Teoriyi başından hatalı bulmanı anlayabiliyorum, çünkü ateizmi tanrının varlığıyla ilgilenen bir düşünce biçimi zannediyorsun. Ama biraz fazlası anlayacağın üzere.

• kanunlarına göre mümkün değildi. ancak şu anda kullandığın cihaz bunu yapabiliyor. o halde bugün metafizik olarak adlandırılan kavramların örneğin diş perisinin gelecekte bir gün varlığı ispatlanan bir şey olmayacağını garanti edemezsin. o halde ateizm inanışları reddetmek değil ancak ispatlandıklarında kabul etmek gibi bir düşünce yapısına sahip olması gerekir ki bu da herhangi bir düşünce akımını reddetmeyi imkansız kılar. çünkü bir şeyin ispatlanamamış olması gerçek olmadığı anlamına gelmez. gerçek olmadığı ya da var olmadığını iddia etmek için aksini ispat etmek gerekir. tanrının var olduğunu ispat etmek mümkün olmadığı gibi yokluğu ispat etmek de mümkün olmadığından (teorik olarak hiç bir şeyin yokluğunu ispat etmek mümkün değildir. ancak varlık ispat edilebilir) ateizm temeli anlamsız bir düşüncedir. çok uzun yazdım bütünlüğü kaçırmış olabilirim. anlayacağını düşünüyorum.

• Ateizm aktiftir kendini geliştirir. Gelecekte var olacak inanışları da reddedecektir. Reddettiği şeylerin sınırlı olması, sınırlı olan insanın ürettiği değerleri reddetmesinden kaynaklıdır. Az önce de bunu söyledim anlaşılmayacak bir şey yok, aynı şeyleri tekrar edince görüşlerimiz tescillenmiyor veya gerçeklik kazanmıyor.

Kızlar Ne Diyor 6

• saygı duyarım. islama saygı duymam mesela ya da hıristiyanlığa. ama benim inançlarım var ve çok sevgili ateist kardeşlerimin de bana saygı duymasını isterim. ateistler genelde "inanan kafasızdır" gibi bir kafa yapısındalar çünkü.

0|0
    0|0
    • İnancınız nedir acaba?

• hala gelişiyor ve değişiyor. "son kararım bu" diyecek kadar bilgili veya deneyimli görmüyorum kendimi. ancak ruhun varlığına inanıyorum.

• Bu da güzel bir şey tabi teşekkür ettim 😊

• yok var midir? yok yok mudur? yok neden yok tur?
    inanmak ve o inanca gore yasamak islerine gelmedigi icin ateist olmuslar gunaha girmektense dinsiziz deriz demisler... bence.

0|0
    0|0
  • Peki nasıl mutlu oluyorsunuz amaçsız yaşayarak

0|0
    0|0
  • Fanatik dindarlarin fiil ve fikirlerini gördükçe " allah' a şükür ateistim '' dedirten felsefe asdf

0|0
    0|0
  • Saygi duyarim. Var ateist, müslüman, hiristiyan arkadaslarim :)) hatta budizme gecmis biri de var. Saygi duyuyorum görüslerine.. baska neyapilir ki?

0|0
    0|0
    • Haklısın 😊

• Yani, görüslerini fikirlerini paylasirsin ama sonucta tolere etmekten baska sansimiz yok. Hepimiz ayni catinin altinda yasiyoruz. 5 parmagimizin da besi bir olmadigi gibi, her insan da farkli düsüncelere, inanclara sahip

• Uzatmadan şöyle diyim; Ne zaman dini sözlerde/yazılarda bulsam kendimi, iç sesim kahkaha atıyor.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Dünyanın kendi kendine varolduğu bütün bilim camiası tarafından ispatlansa da, Allah'ın bütün bu olacakları önceden bilip ileride bilim adamı diye tabir edilen kişilerin çıkıpta dünyanın tesadüf eseri olarak varolduğunu söyleyeceği ve bunu deneylerle belgeleyeceği için sistemi bu şekilde yaratmış olacağını düşünür gene de fikrimi değiştirmem. Biz kalpten inanan insanlarız ispat aramıyoruz zaten hissediyoruz. Her halk kendi imtihanından geçer, her devrin imtihanı farklı olur. Yüzyıllar önce açlıkla/kıtlıkla imtihan edildik. Yıllar önce savaşlarla ve şimdide ateizm ile imtihan ediliyoruz. Yıllar önce karnımızı doyurup hayatımızı ikame ettirmek için çalışırdık şimdi ise ikame kalitemizi yükseltmek için...

0|0
    0|0
  • Olasılık teorisiyle hareket etmeyi çok mantıksız buluyorum. Hele ki her şeyi neden-sonuç ilişkisine bağlayan bilim, evrenin varoluşu ve insanın varoluşunu tesadüflere dayandırması çok mantıksız. Daha görünenin sırrını çözemeyenler görünmeyenle uğraşıyor başka bir mantıksızlık, düşüncenin oluşum şeklini henüz bilimsel olarak açıklayamayanlar

0|0
    0|0
    • Bir şey açıklanamıyor diye bu onun tanrı tarafından yapıldığı anlamına geliyor?

• Sana karşı her hangi bir küçük düşürücü bir söylemde bulunmadım. :) Lakin sen bana
      "Afedersin ama at yalanı , seveyim inananı" "hiç bir şey bildiğin yok, konu hakkında biraz bilgin olsun" gibi söylemler kullandın. :) Yine de sana karşı üslubumu koruyacağım. :) Ben kelime olarak "insan" kavramından söz ettim. Mağara çizimlerini kastetmedim. Senin inandığın ve savunduğun teori ya da kuramlar insan ürünüdür. İnsan hataya meyilli bir varlıktır. Ve kibirlidir. İyi geceler..

• Kusura bakma ama yıl olmuş 2016 bana evrim maymundan gelmek diyorsan bu konuda hiç bir şey bilmiyorsun demektir bunu söyleyerek uslup bozmuş olmam darıldıysan yine kusuruma bakma ama bir şey hakkında bilgin olsun da öyle konuş güzel abicim benim tek derdim bu ha yapmıyorsan tekrar edeyim at yalanı seveyim inananı 😊

• İnsan, evreni incelerken büyüklüğünü kavrayınca Tanrı, âciz gibi geliyor. Ara sıra çok sorgulayınca insan bir kuşkuya düşüyor ancak ben yine de ayrıntıya girmeyince Tanrı'nın varlığına inanıyorum. İnsanın içinde kendinden bağımsız davranan sistemler (sindirim, boşaltım vb.) varken, et parçasının depolama alanına ve hızına insan yapımı hiçbir şey ulaşamamışken bunların kendi kendine oluşacağını düşünmüyorum.

Şu da var: Tanrı varsa dünyada neden çok büyük kötülükler var, Afrika neden bu denli yoksul? Dünyada zıt kavramlar olmasa yaşam çekilmez kılınırdı ancak Hitler'in soykırımı, ensest ilişkiler gibi çok büyük kötülüklerin engellenmemesi insanı çelişkiye düşürüyor.

0|0
    0|0
    • Görüşlerin gerçekten çok değerli dostum. Mutlak kötülük argümanı ateist olmama sebep oldu. Derinlerden bakınca bende kendimi çok aciz hissediyorum bununla ilgili Carl Sagan'ın Pale Blue Dot (Soluk Mavi Nokta) isimli kitabını önerebilirim, kısa bir videosunu da bulabilirsin. Bu çaresizliğin içinde bir yaratıcının olmasını bende canı gönülden isterdim, ama olduğunu düşünmüyorum. Ve indirgenemez karmaşıklık modeli ( doğadaki bir şeyin insan yapımı şeylerden üstün olması ) defalarca çürütülmüş bir model, bencede hala insan beyninden iyi bir bilgisayara sahip değiliz ama bu hiç sahip olmayacağımız anlamına gelmiyor.

• Günümüzde tarih, biyoloji dersleri evrim üzerine kuruluyken evrim hâlâ bir teoridir çünkü değişken olan bir şey için teorem denemiyor. İleride neyin, nasıl evrimleşebileceği tahmin edilemez ancak yer çekimi, suyun kaldırma kuvveti vb. değişken değildir. Sıkıntı, evrimin kanıtlanıp kanıtlanmayışından çok öne sürülen şeylerin ileride nasıl sonuçlar doğuracağının, değişeceğinin bilinememesidir.

• Dostum afedersin ama daha bir şey bilmediğin kendi bildiğin laflara dahi kulaktan dolma dediğin ve benim hakkında 370 kitap okuduğum evrim hakkında nasıl benden daha iyi biliyorsun onu anlayamadım yav? Yanlış anlama bu okuduğum adamlar (teorinin kurucusu da dahil ) senin söylediğin üzere değişken ve tahmin edilemez olduğunu söylemiyor. Ve evrim öngörülebilir bir bilim unsurudur. Kusura bakma saçmaladın baya konuşmanın selameti adına sen sağ ben selamet 😅 Su azotla oluşuyor dedin düzelttim sonra teori kelimesinin türkçedeki hali dedin durumu anlattım anlamadın bence bu kadar saçmalık yeter

• Ateistler bu dünyanın en değerli insanlarıdır , susun ve saygıyla eğilin önlerinde...
    tr.wikipedia.org/.../Ateist_oldu%C4%9Fu_bilinen_ki%C5%9Filer_listesi
    https://www.youtube.com/watch?v=iliCaou1dzk

0|0
    0|0
  • Sadece saygı duyuyorum. Çünkü, olmasın gereken de bu!

0|0
    0|0
  • Insan bir enerjidir ve hiçbir enerji vardan yok olmaz, bu sebeple öldüğünde aslen başka bir enerji formunda hayat devam eder. Ben bunun cennet Olmasını umanlardanım

0|0
    0|0
    • Enerji derken hangi enerjiden bahsettiğini açıklamanı isterdim, çünkü hangisi olduğunu üzülerek söylüyorum ki anlayamadım. Ve enerji yoktan var edilebilir, Cern'deki büyük hadron deneylerinde bunu öğrenmiş olduk. Öldükten sonra bilincin ortadan kaybolması büyük bir acı ama evet bilinç dediğimiz şeyin ne olduğunu bilmiyoruz ve devam edip etmediğini de. Umuyorum dilediğin gibi olur.

• Insan enerjidir dostum, ve bu yok olmaz, tıpkı bir kibritin yandıktan sonra yokolmaması gibi başka bir enerji çıkar meydana duman. Diğer yandan, 21 gram muhabbetini de duymuşsundur sanırım

• 21 gram muhabbeti tam bir geyik arkadaşım. Olayın geniş anlatımını bundan 2 ay önce Robert Winston'ın Tanrının Öyküsü isimli kitabında okudum (Temin etmek istersen yayın evi SAY yayınevi) ve inan bana gerçekten üzerinde konuşmaya bile değer değil. Ben daha çok dünya üzerinde ölümden dönmüş (yaşamsal fonksiyonları 7 dakikanın üzerinde deaktive olmuş) insanların deneyimlerinin birbirine nasıl bu kadar çok benzediğini merak etmişimdir. Gerçekten de hala bir açıklaması olmayan tam bir muamma. Bunu yaşamış herkes derin bir acının ve karanlığın ardından beyaz bir ışık gördüğünü söyler, dinleri ırkları farklı olan bu kadar çok insanın aynı görüşü belirtmesi tuhaf bence. Pek olası olmasada ölümden sonra yaşam olmasını isterim. Mortalist değilim. Konuyu biraz daha araştırıcam kısa sürede.

• http://i.hizliresim.com/O7zWN3.jpg

Bir ateizim espirisi

0|0
    0|0
  • Kardeşim Çok kapsamlı bir konu anlatsam yetersiz karekter der o derece araştırmak gerek kimsenin dediğiyle öğrenemezsin

0|0
    0|0
  • bu kadar tesadüf? nasıl oluyor sadece bunu açıklasınlar :)

0|0
    0|0
    • Mesela ne gibi tesadüfler? İnsan merkezli tesadüflerden bahsediyorsan buna vericek bir cevap yok çünkü argüman başından hatalı. Sorunun cevabına gelirsek ; Evren insan için var olmadı, evren bu şekilde var olduğu için insanlar var. Şeklinde cevap verilebilir. Tesadüf mü? Evet kesinlikle. Olası mı? Evet olası.

• bu kardeşmiz yorumlarda çocuğu koymuş bulunmakta, bende birkaç eklenti yapayım. jeokimya ve jeofizikden bahsetmişsn 6 sene jeofizik okudum ve evrene dair öngördüğü şeylerin hiçbirinden hiçkimse emin değil bak burasına dikkat et hiçbirinden hiçkimse emin değil !! sürekli teoriler ve öngörüler üzerinden şeyler anlatıldı milimetrik olusumların açıklamasının nasıl oldugunu bizler sormazken adamlar nebuladan patlamalardan saçma sapan şeylerden bahsettiler.. peki ALLAH ne diyor :Görmedin mi? Biz şeytanları o kâfirler üzerine musallat ettik. Onları (günaha) kışkırtıp duruyorlar...

• Kardeşim jeofizik bölümü 6 yıllık bir bölüm değil şimdi işini hakkıyla yapıp anlamış olsan zaten 6 yıl okumazdın bu birincisi , allah ol dedi oldu denerek ben araştırmam inanırım diyerek de 'çocuk konuyorsa' ne mutlu size. Jeofiziğin nebula patlamalarını anlattığını da bilmiyordum gerçekten 😂😂 Git de kumda falan oyna sen hiç kimse emin olamıyor dediğin şey bir bilim dalı yalan söyliyecek veya uyduracaksan usturuplu yap dindoş

Yükleniyor...