Sizce neden pembe kiz rengi , mavi erkek rengidir ?

Hep merak etmisimdir. Cocuklugumuzdan beridir diretilen seydir bu bize. Peki sizce nasil baslamistir bu ?

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• Bu soru, tam da Büyük Britanya’daki Newcastle Üniversitesinde çalışan iki nörologun üzerinde çalıştıkları bir araştırmadır. Doktor Anya Hurlbert ve Yazhu Ling erkekler ve bayanlar arasındaki renk tercihini içeren bir deney oluşturdular. “Current Biology“dergisi onların elde ettikleri sonuçları yayınladı..

Bu Sonuca Göre Cinsiyete Göre Renk Tercihi Doğuştan Gelen Biyolojik Bir Özelliktir, Kültürel Tercihlerden Bağımsızdır.

Araştırmacılar, araştırmalarında yaşları 20 ile 26 arasında olan her iki cinsten 250 kişi kadar üzerinde çalıştı. Teste tabi olan denekler, farklı renkten iki dikdörtgenin ekranda bulunduğu bir bilgisayar başına oturtuldu. İkinci etapta, nörosansçılar renk spektrumunu kırmızı-yeşil ve mavi-sarı olmak üzere iki eşit parçaya böldüler ve dikdörtgenler bu iki kategoriye göre sınıflandırıldılar.

İlk aşamada araştırmacılar, katılımcılara hızlıca hangi dikdörtgeni seçtiklerini sordu. Daha sonra, bilgisayar diğer

dikdörtgenler takımına geçti. Bu deneyden elde edilen bulgular, erkek ve bayanların beraberce temel renkler yerine mavi rengini tercih ettiklerini gösterdi.

Karışık renkler seçilmek için verildiğinde, deneklerin erkek nüfusu renk karışımı için aynı tercihte bulundu. Ama bayanlara karışık renklerden seçim yapmaları söylendiğinde, onlar maviden uzaklaşarak spektrumun kırmızı sonuna doğru bulunan pembe ve lilanın bulunduğu renkleri tercih etmeye yöneldiler.

Bu tercihin kültürel yapıdan gelip gelmediğini anlamak içi bir test daha yapıldı:

Bunun için test sadece Çinli denekler üzerinde yapıldı. Çinli bayanlarla İngiliz bayanlar arasındaki sonuçlar benzerdi ve her iki millete mensup bayanlar spektrumun kırmızı kısmında bulunan renkleri tercih ettiler.

Bu, cinsiyetler arasındaki renk tercihinin kültürel bir temel yerine biyolojik bir temele sahip olduğunu gösteriyor.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Renkler'e cinsiyet anlamı yüklemem.

1|0
    0|0
  • bebekken öyle alıştırıyorlar öyle gidiyor :)

1|0
    0|0
  • İçgüdüsel bir durum bu aslında... Renklerin psikolojik karşılıkları...

1|0
    0|0
  • yağmurda bası egmek gıbı bı durum ınsanların beyınlere ıslenmıs bır yakıstırma

erkeklerede pembe yakısıyor bu kalıplaşttırma uygun degıl

0|0
    0|0
  • Önyargı bence

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• hayır ben pembe yerine mavi yerine daha tarz giyinirim tırstım şimdi :D

1|0
    0|0
  • Ben pembeden nefret ediyorum mavi giyinirim

lan yoksa ben?!