Askerlik yapmayı 'mecburiyet' olarak gören var mı?

askerlik yapmayı '20 yaşında zorla dağa çıkarılma' , 'ömürden boşu boşuna 15 ay çalma' 'zorunluluk' 'saçmalık' 'zaman kaybı' filan olarak gören var mı? askerlik konusundaki yorumlarınızı bekliyorum ve bu tip düşünce tarzına sahip insanları da şimdiden eshefle kınıyorum!

0|0
4|33

En İyi Erkek Görüşü

• askerlikk 1 yıl oldu bitireli her erkek askerlikten önce askere gitmek için can atar askere gittiğinde bitmesi için dua eder askerlik bitincede yine çağırsalar yine giderim diyen erkektir işte askerlik vatan borcumuz namusumuzdur askerlik şükr etmemizi yetinmemizi sabrı öğretir bizlere askerlikten kaçanada adam demem ben. tamam profesyonel askerlik güzel bir şey olsa güzel olur ama benim atalarım gitmiş dedem gitmiş babam gitmişse ben de paşalar gibi giderim arkadaş beni kimse tutamaz bende gider metal tabaklarla yemek yerm metal bardaklarla çar su içerim atalarımızın zamanında o zor şartlar altında yaptıysa ben şimdi hayli hayli yaparım en azından atalarımın kemikleri sızlamaz... bedelli askerlik yapmak isteyenlerede vicdanı red kapak olsun diyorum ulen git adam gibi askerliğini yap gel önceden askerliğini yapmayana kız bile vermezlerdi komşular şu çocuk askere gitmemiş diye farklı gözle bakarlardı ben askerlik muhabbeti yaparken sen karı gibi benimi dinleyeceksin lann ruhsuz... zaten askerlik yapacak kadar erkek değilsen hiç gitme askere çünkü kızları askere almıyorlar

2|2
    0|3

Erkekler Ne Diyor 32

• Askerlik Türk erkeğinin " Adam " olduğu yerdir. Engeri zekalısı bile o giydiği Kıyafetin birlikte getirdiği sorumluluğu anlar, his eder. Her ne kadar özellikle Batı illerimizdeki gençler ertelemeye uğraşsa da, Sakat, engelli pek çok Anadolu genci tüm engellemelere rağmen giderler o ocağa. Biz Kınalı Kuzularını Vatan için ölmeye gönderen Annaların evlatlarıyız. Eğtimim nedeniyle geç ödedim bu borcumu, ama Tim' imde Bir Spastik engelli ve bir de " Sara" ( epilepsi) hastası askerim vardı. Onlara Kurban olurum ben yaaaa.. , tehlikeleri kadar pek çok güzel anımız var onlarla.

Hayatımda en çok kendimle gurur duyduğum konu , Hiç Şehit vermeden 20 den fazla operasyonu gerçekleştirmiş olmam. Bu vatan Emin ellerde, buna kimsenin zerre kadar Şüphesi olmasın..!

4|1
    0|0
  • Kesinlikle olması gereken bir şey , 18 ay yaptık alnımızın akı ile döndük .

Bir ülkenin bütünlüğü istikrarı Askeriye olmadan sağlanamaz , askerlik mecbur olmak zorundadır .

Acemi askerlerin dağa çıkarılmasını pek sağlıklı bulmuyorum silah tutmasını yeni öğrenmiş birisi oralarda kendini kollayamaz , kritik bölgelerde profesyonel askerlerin olması hem can kaybını önler hemde düşmanın hareket etmesini kısıtlar .

2|0
    0|0
  • Gideceğin yer belli olur,

Yusuf yusuf edersin,

Gidersin,

Bitsin diye dua edersin ama bitmeyecekmiş gibi gelir,

Askerlik süreci içinde vatana küfür edersin, subaylara küfür edersin,

Askerlik günü biter ve şafak vakti gelir,

Güneş senin için doğar,

Bu seferde çıkmak istemezsin.

Askerlik biter ve çoğu zaman özlemini duyarsın. Vatanın değerini anlarsın. Çünkü orada görürsünkü hükumetin tüm olumsuzluklarına rağmen bu ülkeyi seven insanlar var ordunun içerisinde.

Bu ülke hiçbir zaman sahipsiz kalmayacak dersin...

Askerlik bittikten sonra 1-2 tane kanı bozuk gelir, askerliğe laf eder.

Bilmezki babası belliyse askeri güç sayesindedir.

Ama o isterki anası ortalık malı babası belli olmasın. O günlerde yakındır

Kısacası askerlik her Türk gencinin yapması gereken birşey. Kişisel gelişim açısındanda gerekli. İnsanı bir kat daha olgunlaştırıyor.

1|0
    0|0
  • Tamam kimse gitmesin askere yaa hepimiz vicdanı rahat olsun

ne gerek var değil mi?

Yunanistana Ege ve trakyayı verelim PKK'ya güneydoğuyu

Ayrıca Ermenistana ağrıya kadar yer verleim

aslıdna vermemize gerek yok. Nasıl olsa askerimiz olmayınca gelip alacaklar.

Tamam askerliğimi dört dörtlük değil ama o "vicdani ret"ciler boğazda birasını içerken

o birasını içebilsin diye bazıları canın veriyor

Unutmayın aldığnınz her nefesi birilerinin nefesten vazgeçmesine borçlusunuz.

5|0
    1|0
  • ben bitiren bir kişi olarak söylüyorum geleli 7 ay falan oldu öyle bir düşünceye sahip olmadım dogu batı ne cıkarsa dedim ve severek gittim bu vatan içinde severek gidilmesi gerektigini düşünüyorum 20 yaşında gidilmesi normal cünkü insanın en dinamik oldugu dönem o zaman yaptın yaptın yoksa bir sonraki zamanlarda yapmak insan için sıkıntı olabilir yaş itiberiyle

1|0
    0|0
  • ya ben açık söyleyeyim kısa dönem yaptım yani 6 ay ona rağmen kendimi kötü hissettim hele ki bedelli yapanlar var düşünün .

1|0
    0|0
  • kınıyomuş.

askerlikten kaçıp, dağa çıkan insanlar biliyorum. demek ki o kadar da iyi bir şey değilmiş diy mi.

en verimli dönemlerini orda geçir falan güzel şeyler bunlar. bi sürü silah eğitimi al. ama bunlar sonra hayatının hiç bi döneminde işe yaramasın.

ve gitmekle bir şey kazanma kendin için, gittiğin yere de bir şey kazandırma sadece süre geçsin, iyi ya da kötü. herkes sadece zaman bıtse de gıtsek dedıgı bı yere; sen ne kadar çok umut bağlamışşsın öyle. sadece küfür öğrenmeye gıdıyosun sanki. bol bol edicen çünkü.

0|0
    0|0
  • Insanlarin en verimli caginda ali koyulmasina karsiyim. mecburiyettir bu adi ustunde ZORUNLU askerlik. Gönüllü degil. Neden bu kadar karsisiniz gönüllü askerlik olayina ? yahut profesiyonel orduya anlamiyorum. Ve evet bu düsünceye sahip insanlar insan müsvettesi ise ben müsvetteyim. Ben müsvvetteligi kabul ederim ama siz insan olun kafi.

Ha okudunugunuzu ne kadar iyi algiliyorsunuz bir de onu sorgulayalim mi ?

20 yasinda tüm herseyini geri de birakmis birini canindan vaz gecip daga cikan kisilerin karsina cikartiyorsunuz. Birisi ömrünü adamis inandigi seye öteki ise safak sayiyor... Safak sayan adam bir catismada ne kadar mantikli haraket edecek ?

3 aylik egitim alacaksin 10 yillik adamin karsina koyacaksin. Ha bu zaten güneydoguya giden askerlerin bir cogu fakir fukaranin cocugu. Öyle zenginin evladi gitmez zaten oralara. Bir cogu muhtemlen ailesinin gecimini saglamaya calisiyordur.

Yazik günah bu kadar insana.

Simdi hep birlikte beni kinaya biliriz.

2|2
    2|2
    • Çok doğru konuştun dr.yalan 20 yaşında yol bilmez iz bilmez gençlerin dağlara gönderilmesi çok yanlış.Çok klasik bir söz olacak belki ama hangi bakanın yada üst düzey yöneticinin çocuğunun siz doğuda çatıştığını gördünüz.Ya da orda hayatını yitirenler niye er ya da erbaş.Amaç vatan savunmasıysa nerde ordunun büyük büyük abilerii:?Bizler artık at gözlüklerini çıkardık bizim yerimize düşünenleri ve karar verenleri istemiyoruz..

• @ PrenseSen Türkiyede Kadın/kızların neden Askere gitmemeleri gerektiğinin çok iyi bir Örneği olmuşsun bu cahilce yorumunla...

• Zorunlu askerlik olmalı , acemi asker dağa çıkmamalı desen anlayabilirdim , vatanını ne kadar çok düşündüğünü .

• askerliği mecburiyet olarak gören erkeğin yüreğinden erkekliğinden delikanlılığından Türklüğünden Türk olmasa bile bu millet içinde yaşamasından şüphe duyarım

1|1
    0|0
  • 5ay kısa dönem olarak yaptım askerliğimi. Hayatımın en saçma 5 ayıydı.

Doğuda ciddi olarak askerlik yapan kardeşlerimizi tenzih ederim. Lakin acilen prof. askerliğe geçilmesi gerek.

3|2
    0|0
  • askerliğimi yaptım ama ,mecburiyet olmasa yapmazdım,s,bir ülkede özgürlük varsa hiç bir sey zorla olmamalı..

1|2
    3|1
  • bu düşüncelere sahip zavallı insan musvettelerine kınamaktan fazlasını yapmak lazımda...

2|2
    0|2
  • Askerlik mecburiyet değil Namus Borcudur...

Yatagında Rahat uyuyorsan Askerlerimiz sayesinde...

3|0
    0|1
  • böyle birşeyi asla düşünmeyiz. .askerlik yapmayanı erkek olarakta saymıyolar kız bile vermiyolar ertelersin okulun olur bişey olur eywallah ama illaki gideriz.Bu bizim kanımızda var kaçınılmaz

1|0
    0|1
  • tamamen zorunluluğun kaldırılıp profesyonel orduya karşıyım. Çünkü bu ülkede askerle halka arasında sevgi bağı var. mehmetçik diye isim takmışız. Arada güven bağı var

profesyonel orduya geçince bu bağ kaybolacak...

öte yandan bu kadar asker verimli yetiştiriliyor mu bilemiyorum. bence asker sayısı azaltılıp yada süresi kısaltılıp insanlar kamu hizmetinde bulunsa daha faydalı olur.

15 ay askerlik yerine 3 ay askerlik 12 ay kamu hizmeti gibi...

0|0
    0|0
  • VİCDANİ RET İSTEYENLERİ VİCDANIM REDDEDİYOR !

2|0
    0|1
  • Aklım bu ülkede genel bir savaş hali olmadıkça, bir avuş çapulcu dağlarda, şehirde, orda burda hergün 3-5 kişiyi vatandaşı, askeri, polisi katlettikçe ve profesyonel ordu kurulmadıkça, hiçbir zaman şehit cenazelerinin neden gökdelenlerin, villaların, lüks semtlerin önünden kalkmadığını aklım almadıkça ve bu terörist başının dünyada birçok diktatörün bile yerlerde sürüklenerek öldürüldüğü günümüzde halen lüks hücresinde neden krallar gibi bakıldığını idrak edemedikçe bu ülkede yapılan askerliğide, düzenide saçma olarak görüyorum kendi adıma kusura bakmayın, teskeresine 5-10 gün kala ailesine, sevdiğine kavuşma hasretiyle dolu birinin dağda eşkiya karşısında halen kurşunun önünde durmasını, daha askere yeni gelmiş savaş tecrübesi olmayan zavallı gençlerin bikaç ay sonra baba evine tabutla dönmelerini aklım almıyor almayacak.. Bu ülke üzerine çok oyun oynanıyor ama herkesi bir şekilde uyutuyorlar..

0|0
    0|0
  • Zorla güzellik olmaz.

1|1
    0|0
  • evet var. bence bilip bilmediğinden konuştuğun için böyle oluyor. türkiyede askerlik yapmıyorsun, hizmetçilik yapıyorsun.

0|0
    0|0
  • soruyu soran arkadaş geri kafalının tekisin

0|2
    0|1
  • Askerlik bu dönem Türkiyesinde tamamen saçmalık, fakirin fukaranın çocukları doğuda şehit olurken bazıların ki vali gözetiminde askerlik yapabiliyor. Ben bu oyunda yokum arkadaş kim istiyorsa o gitsin.

1|1
    0|0
  • ben yurtdişinda yaşıyorm askerlığı 20 yılla yakın uzatım.

1|0
    2|1
  • evet var

1|0
    2|1
  • askerlik bizde doğuştan gelen bi içgüdü aslında askere gitmeden öncede geldikten sonrada askeriz biz ama şöyle bi durum var birileri yerken içerken meşk ile kendinden geçerken senin soğukta bilmediğin bi dağ başında onun götünü kolluyo olman koyuyo biraz :) örnek çok bu duruma.. bence problem yok ben gider paşalar gibi ata mirasımı korurum ama gitmek istemeyenlerin haklı oldukları yanlarda var

0|0
    0|1
  • Mutlaka olan çıkar ama bu bir görevdir istemeselerde.Ama sıka sıka yapacaklar.Böyle isteksiz insanları askeriyede ne işi var denirse konu çok derinlere iner uzatmaya da gerek yok şimdi.

1|0
    0|0
  • evet öyle düşünüyorum.vicdanı red ile ilgili başlıkta açıkladım görüşümü.

0|0
    0|0
  • Evet Sonuna kadar saçmalık görüyorum. Ben mühendis olacam ne işim olur askerlikle. Asker olmak isteseydim askeri liseye giderdim. Böyle sacmalık olmaz ya :/. Birisine birşeyi zorunlu olarak yaptırmak kadar yanlıs bişey yok şu dünyada.

0|1
    0|2
  • Soruyu okudum, cevapları okudum, yazmak istediğim her şeyin duvara konuşmaktan farksız olacağını anlayıp vazgeçtim. Teşekkürler.

0|0
    0|0
  • aynı soruya sen, istersen oğlun olunca cevap ver

0|0
    0|0
    • babam ordu mensubu, sevdiceğim de. ve ben de çok istiyorum. üni. bitince, sözleşmeli başvurmayı düşünüyorum. ve çok samimi söylüyorum 10 oğlum olsun, 10unu da gönderrim.

• ryukin harfiyen katılıyorum

• teşekkürler.

• zorunluluk olarak görme zahmetine girmesin kimse.zaten zorunlu.istesende istemesende yapıyorsun.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 4

• Bence çok saçma ve zaman kayibi'dır, erkeklerın gençliğine yazık.

Hani 3 ay sürse tamam :) ama 15 ay kısaltılmış durumunda hala çok abartılı, ben oğlumu askerliğe yollamamak icin elimden geleni yaparım. Yabancı uyrukluyum, gerekirse onuda tamamen yabancı uyruklu yaparım.

0|2
    1|0
  • Asker dediğin asker olmalı , öğretmenden , doktordan , mühendisten asker olmaz anca yem olur.

1|4
    0|0
  • keşke kadınlarda gitseydi.Askerlik bir şereftir.yalnız doğu dışında diğer yerlerde adam gibi askerlik yapıldığını düşünmüyorum

0|0
    0|1
  • Pek bir malumatim olmasa da.

Askerligini yapmis olanlara haksizlik olur dusuncesindeyim sayet mecburi kilinmazsa.

0|0
    0|2
Yükleniyor...