The Educators (Eğitmenler) filminde kapitalizm üzerine bir tartışma lütfen izler misiniz?

The Educators (Eğitmenler) filminden bir kısa bir bölüm seyretmenizi istiyorum kapitalizm üzerine bir tartışma var.

Yorumlarsanız çok sevinirim.

link

0|0
2|8

En İyi Kız Görüşü

• 'Önemli olan silahı kimin bulduğu değil kimin çektiği' bu söz çok doğru.Eğer banane deyip kendi hayatını önemseyip diğer hayatları gözardı edersen bu bencillik olur.Ama malasef ki genel olarak böyle! İnsanlar da üstün olma, doyumsuzluk,menfaat, egositlik bu gibi kavramlar olduğu sürece bu sistemin değişeceğini pek sanmıyorum.Hele ki şu dönemde..Kaç kişi bunu düşünüyor ki? İnsanlar öyle güzel uyutuluyor ki videyoda da dediği gibi çocuğun..Magazin, evlenme programları,saçma sapan diziler vs..Diyeceğim o ki önce uyanmak lazım.Farkında olmak gerek bazı şeylerin.Gerisi gelir diye düşünüyorum bi' nebze de olsa;)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• kesinlikle katılıyorum o kızında çocuğunda dediklerine.onların söylediklerinin üstüne daha ne diyebilirimki...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Gözlüklü adamın sabrına hayran kaldım. Boş boş birşeyler geveleyen, bir halt üretmemiş ama herşeyi çözmüş havasında olan, yetmezmiş gibi sigara içen ergenler.

Kapitalizm nihai bir sistem değil, bir sürü eksikliği olan gelinen şimdilik ara durak. Evrim devam edecektir.

Konuyla bağlantılı 2 tavsiyem var. Biri Manderlay filmi. Önceki filmi Dogville filmini izlemek gerekir tabi. İnsan fıtratının yerden yere vurulduğu film. Manderlay'de ise bir çiftlikteki kölelik düzenine karşı gelen beyaz bir kadın var. Bütün film çabalıyor ama olmuyor, "çünkü onlar öyle mutlu". Beyaz kadındaki o şey, onda yok ve koyulan kurallar onlar için uygun.

Diğer tavsiyem de Mülksüzler romanı. Açık ve net ABD-Rusya, Kapitalizm-Komunizm kıyasını 2 farklı gezegen üzerinde betimlenir. Oysa gerçek çok farklı değildir. Her sistemin efendileri ve karar vericileri vardır...Romanda çok güzel bir betimleme daha vardı onu da paylaşasım geldi.

Kişi 4 duvar arasında çevrilir. Özgür müdür? Yani o 4 duvarın dışı aslında hapis olabilir mi?..

0|1
    0|0
  • dünya üzerinde somut bir malın karşılığı para oldukça ve lüks giderler(ki lüks dediğimiz herşey zamanla kişisel hak gibi gösteriliyor,öyle lanse ediliyor) temel ihtiyaçlarımızla aynı önceliğe sahip oldukça kapitalist sistem güçlenecektir.Sonuç olarak paraya sahip özel veya tüzel kişilikler(bankalarda dahil) parayı her zaman daha fazlası için piyasaya süreceklerdir. Yaratılan borçlanma hergeçengün tüm dünyayı daha fazla borçlu hale gietiriyor, Anarşinin doğması normal, ama bu anarşi yine parayı kontrol edenler için fırsata dönüşecek sonuç olarak merkezi yapılanmanın kolaylaşmasını ve legalleşmesini sağlayacaktır.

0|0
    0|0
  • Benim savunacağım düşünceyi çok hızlı geçmişler.

Evet, insanın doğasında olduğunu düşünüyorum. Elinin altında imkanlar olduğunda bencilce davranmayacak insan sayısı bu sistemi değiştirmek için yeterli değil bence. Değişse bile bu değişikliğin kalıcı olacağını da düşünmüyorum. Bir grup yine gücü eline geçirip, diğer gruba hükmetmeye çalışacaktır, tıpkı Hayvan Çiftliği'nde olduğu gibi.

Haklılar, mutlu değiliz. Ama insanların mutluluğu aradığını da sanmıyorum. Ya da en azından nerede arayacağımızı bilmiyoruz.

Silahlara, ordulara harcadığımız kaynakları toplayıp, tüm dünya insanlarına dağıtsak kimse açlıktan ölmez, sefalet içinde yaşamaz. Ama insanoğlu o bilince henüz ulaşamadı. Belki yüzlerce, binlerce yıl sonra ulaşacak, belki de hiç ulaşamayacak.

Şimdi bu noktada tetiği çeken gerçekten suçlu mudur? Tetiği çekmemenin bir nevi ölüme sebep olacağını varsayarak cevabı tekrar düşünelim.

0|0
    0|0
  • Bir adam bütün zenginliğini 13-14 saat gibi uzun çalışma saatlerine ve demokraiye bağlıyor.Aynı saatlerde güneydoğu asya da çalışanların olduğunun ve ayda 30 euro anca kazanabildiklerinin hatırlatılması üzerine ben orada doğmadım vs diyor kendisini savunuyor.

Fakat dünyada ve ülkemizde fırsat eşitliğinin olmadığına hiç değinilmemiş.Ben fırsat eşitliğinin olmadığından böyle olduğunu düşünüyorum sayın analitikdüşünce.

0|0
    0|0
  • Söylenecek şeyler söylenmiş zaten kapitalizm hakkında... Ama benim dikkatimi çeken şey Kapitalizm'in insanları nasıl robotlaştırdığıdır.

0|0
    0|0
  • gelişmiş ülkeler hiçbir zaman gelişmekte olan ülke olmadılar. zaten bu sistemin devamı için uydurulmuş bir yalandı.

0|0
    0|0
  • Hepimiz kapitalizmin kölesiyiz...

eskiden direnirdim, her an bunları düşünürdüm ve mutsuz olurdum..

artık ben de kapitalistim ve mutluyum...

gerçekleri bilerek ama kapitalist yaşayarak mutlu olmayı öğrendim bu ikisini birleştirdim..

0|0
    0|0
  • İzledim Çocuklarda haklı,adamda haklı biryerde

0|0
    0|0
Yükleniyor...